Sposobnost Grupe Dalekovoda da u dogovorenom roku realizira iznimno kompleksne projekte na nekim od najzahtjevnijih terena na svijetu i tako već 75 godina, osigurala je hrvatskoj kompaniji status jednog od ključnih aktera izgradnje elektroenergetske mreže u Europi.
Uz projekte na sjeveru Europe pa preko Njemačke do Makedonije i Albanije, Dalekovod je tradicionalno prisutan i na tržištima susjednih zemalja. Posebno vrijedi istaknuti Sloveniju gdje je Dalekovod kroz brojne različite projekte prisutan već gotovo pola stoljeća. Dalekovod u Sloveniji nije još samo jedna tvrtka, kao što ni Slovenija nije još samo jedno tržište za njih. Odnos je to koji prelazi danas uobičajene relacije investitor - izvođač, a sve uz vrhunski profesionalizam i dosljednost.
O aktivnim projektima, ulozi Dalekovoda u rekonstrukciji, izgradnji i jačanju energetske infrastrukture Slovenije razgovarali smo s Tomislavom Ciglenečkim, voditeljem projekata izgradnje dalekovoda.
Tvrtka Dalekovod trenutno radi na dva značajna projekta u Sloveniji, to su dalekovod 2x110kV Divača-Pivka-Ilirska Bistrica i DV 2x110kV Hudo-Kočevje, zajedno vrijedni 40 milijuna eura. Ovi projekti su po svojoj vrijednosti, ali i kompleksnosti izvedbe u određenim fazama usporedivi s projektima koje tvrtka realizira u Skandinaviji. U fazama najvećih aktivnosti na projektima je prisutno stotinu djelatnika, zaposlenika Dalekovoda i partnera.
Divača-Pivka-Ilirska Bistrica
„Na projektu Divača-Pivka-Ilirska Bistrica trenutno smo izveli pola od ukupno ugovorenih 31 kilometar dalekovoda sa 165 novih dvosistemskih dalekovodnih stupova i svi radovi idu svojim ugovorenim tijekom. Konačni ugovorni rok izvođenja radova je prosinac 2025. godine, a naš je plan radove završiti u prvoj polovici 2025. godine.", ističe Ciglenečki.
Foto: Dalekovod
Govoreći o fazama i aktivnostima koje projekt obuhvaća, Ciglenečki kaže: „Istovremeno se radi demontaža postojećeg dalekovoda koji je izgrađen davne 1938.godine te izgradnja novoga dvostrukog dalekovoda na istoj trasi. Zbog preklapanja trasa starog i novog dalekovoda potrebno je pažljivo planiranje zbog blizine ostale infrastrukture poput autoceste, željeznice i popratnih objekata, kako bi se održala stabilnost elektroenergetskog sustava tijekom izgradnje."
Hudo-Kočevje
Projekt izgradnje novog dalekovoda ukupne duljine 31,2 kilometra sa 111 novih dvosistemskih stupova DV 2x110kV Hudo-Kočevje je u početnoj fazi. "Trenutno smo u procesu dobave i isporuke materijala potrebnog za izgradnju, a građevinski radovi započet će u narednih mjesec dana, dakle do početka kolovoza.“
Uspješna realizacija, u nekim dijelovima čak i ispred planiranih rokova, dokaz je dobrog vođenja projekta, planiranja resursa i same izvedbe svih sudionika. Naročito zbog specifičnosti i izazova s kojima se graditelji susreću.
„Oba projekta su tehnički slična jer uključuju demontažu starih dalekovoda i izgradnju novih na osjetljivim elektroenergetskim područjima gdje je potrebno održavati stabilnost sustava tijekom izgradnje." Ističe Ciglenečki govoreći o izazovima koji proizlaze iz ograničenja koja graditelji imaju prilikom realizacije striktno definiranih faza. „Najveći izazov je koordinacija i planiranje radova između svih institucija čija se infrastruktura nalazi na trasi izgradnje novog dalekovoda. Naš zadatak je obaviti sve radove pa čak i one najkompleksnije bez većih zastoja, dugotrajnijeg prekida prometa i bilo kakvih drugih utjecaja na svakodnevicu ljudi na području gdje radimo. I u tome uspijevamo zahvaljujući našim tehničkim rješenjima, koja su rezultat dugogodišnjeg iskustva, sposobnosti uigranih timova i odlične suradnje svih uključenih u projekt.“
Jačanje partnerskog, prijateljskog odnosa
Govoreći o samom poslovanju u Sloveniji, Tomislav je istaknuo da nema posebnih poteškoća i da je poslovanje u Sloveniji veoma slično onom u Hrvatskoj. Kako kaže: “Uživa sve povlastice povezanog EU tržišta."
U kompleksnom procesu kao što je izgradnja dalekovoda, suradnja s lokalnim institucijama i zajednicama je presudna, a tu suradnju u Sloveniji Ciglenečki ocjenjuje kao „izvrsnu“. Takav produktivan i pozitivan odnos nije vezan samo uz faze izgradnje, jer i projektanti Dalekovod Projekta izuzetno dobro surađuju sa slovenskim kolegama. "Njegujemo dugogodišnju uspješnu suradnju i sa strukovnim udrugama, a lokalne zajednice nas uvijek dobro prihvaćaju. Kroz godine svakodnevne suradnje stvorena su i doživotna prijateljstva, tako da se izuzetno veselimo kad se vraćamo u neka mjesta u kojima smo već radili i gradili ranije."
Foto: Dalekovod
Zahvaljujući uspješnoj realizaciji najzahtjevnijih poduhvata i izgradnji iskrenog, otvorenog te dobronamjernog odnosa sa institucijama i zajednicom, Dalekovod uživa iznimno dobar ugled u Sloveniji. "U neku ruku, imidž Dalekovoda je istovjetan onom koji uživaju neke slovenske domaće kompanije", smatra Ciglenečki te dodaje kako zahvaljujući dobroj poziciji koju ima u Sloveniji, Dalekovod treba samo nastaviti s postojećim aktivnostima i biti podrška slovenskim partnerima u sklopu njihovog plana ulaganja u energetiku kroz sljedećih 10 godina.“
„Uz aktivne, pripremamo se i za buduće projekte koji su u fazi planiranja i projektiranja koje provode slovenski partneri, a mi im pružamo potporu preko našeg Dalekovod Projekta dok naše tvornice, Dalekovod OSO i Dalekovod MK, kontinuirano isporučuju proizvode na tržište Slovenije i veoma su cijenjeni.", zaključuje Ciglenečki.