Dalekovod, vodeća domaća tvrtka u području projektiranja, proizvodnje i izgradnje elektroenergetske i prometne infrastrukture, nastavlja svoj uspješan put osiguravanja kvalitetnih rješenja i realizacije značajnih projekata diljem svijeta, uz jačanje pozicije na domaćem i regionalnom tržištu. Ove godine, Dalekovod slavi 75 godina kontinuiranog rada i doprinosa razvoju elektroenergetskog sektora, a uz nove poslove u Norveškoj, Švedskoj i Njemačkoj, nedavno su potpisali i ugovore za projekte u Sloveniji i Albaniji.
Jačanje prisutnosti u Sloveniji
Dalekovod je na slovenskom tržištu prisutan od 70.-ih godina prošlog stoljeća i velikog projekta energetskog povezivanja zemalja, nazvan Prsten Nikola Tesla. Jedan od značajnijih projekata Dalekovoda u Sloveniji u posljednje vrijeme je svakako novi dvostruki 400-kilovoltni dalekovod Cirkovce-Pince dug 80 kilometara, koji predstavlja prvu fazu energetskog povezivanja Slovenije s Mađarskom. Aktualan je projekt izgradnje dalekovoda 2x110kV Divača – Pivka – Ilirska Bistrica, koji će biti gotov krajem ove godine. Radovi obuhvaćaju demontažu starog voda, koji je u funkciji od 1938. godine, izgradnju novih temelja, montažu i postavljanje novih stupova te elektromontažne radove. Dalekovod je ukupne duljine 30 kilometara, podijeljen u dvije dionice, Divača – Pivka i Pivka – Ilirska Bistrica, koje povezuje ukupno 165 stupova, a njegovom izgradnjom, odnosno zamjenom će se osigurati stabilna elektroenergetska veza između Hrvatske i Slovenije.
Nedavno je Dalekovod d.o.o. Ljubljana, slovenska članica Dalekovod Grupe, potpisala ugovor s ELES d.o.o., slovenskim operaterom prijenosnog sustava, za izgradnju dalekovoda DV 2x110kV Hudo – Kočevje, u iznosu od 14,5 milijuna eura. Ovaj zahtjevan projekt obuhvatit će izgradnju novog dalekovoda ukupne duljine od 31,2 kilometra te će se sastojati od 111 novih dvosistemskih dalekovodnih stupova. Početak radova je predviđen u svibnju 2024. godine, a završetak svih radova očekuje se u siječnju 2026. godine. Važno je istaknuti da će se većina radova izvoditi u blizini postojećih vodova pod naponom, što zahtijeva precizno planiranje i koordinaciju kako bi se osiguralo nesmetano funkcioniranje postojećeg sustava prijenosa energije.
Foto: Dalekovod
Iskoraci u Albaniji
Dalekovod je radio na izgradnji dalekovoda 400 kV Podgorica – Tirana, riječ je o projektu na najvišem naponskom nivou kojim su povezani elektroenergetski sistemi Albanije i Crne Gore te koji je značajno doprinesao osiguranju stabilnosti i sigurnosti elektroenergetskih sustava cijele regije. Tako se Grupa Dalekovod pozicionirala i na tržištu Albanije, kao pouzdan i uspješan partner u realizaciji najvažnijih projekata. Suradnja se nastavlja i ovih dana. U konzorciju s građevinskom tvrtkom 4A-M SHPK, Dalekovod je potpisao ugovor s OSHEE Grupom, operatorom distribucijskog sustava Albanije, za izgradnju nove transformatorske stanice 110/20kV i pripadajuće distribucijske mreže. Ovaj projekt, vrijedan nešto više od 13 milijuna eura, financira Njemačka razvojna banka KfW, te će trajati dvije godine. Modernizacija elektroenergetske mreže u području Kamzea, koji je doživio značajan urbanistički i ekonomski razvoj, bit će ključna za daljnji napredak tog područja.
U kontekstu novih poslova i jačanje pozicije na tržištu, kako regionalnom tako i europskom, za kraj dodajmo i kako je Statnett, norveška nacionalna kompanija za prijenos električne energije, nakon evaluacijskog procesa, poslala obavijest da je Dalekovod d.d. odabran kao najpovoljniji ponuđač prema kriterijima natječaja za izgradnju novog 420 kV dalekovoda na dionici Vik – Sogndal, u neposrednoj blizini projekta izgradnje dalekovoda 420 kV Aurland-Sogndal na kojem Dalekovod trenutno izvodi radove. Realizacija ovog projekta vrijednog više od 14 milijuna eura uključuje demontažu postojećeg 300 kV dalekovoda i izgradnju novog 420 kV dalekovoda duljine 12,5 kilometara i planirana je od ljeta 2024. do sredine 2028. godine.