Nakon 2022. godine, koja je bila iznimna godina za cjelokupnu naftnu i plinsku industriju, u prvoj polovici 2023. došlo je do ublažavanja cjenovnih šokova, pri čemu je INA ostvarila EBIDTA u iznosu od 183 milijuna eura.
U skladu sa smanjenim cijenama, EBITDA Istraživanja i proizvodnje smanjena je za 22 %, pri čemu i dalje ostaje na razmjerno snažnoj razini od 214 milijuna eura za prvo polugodište 2023. Prirodni pad proizvodnje iznosio je samo 3 %, što je dobar rezultat uzimajući u obzir starost portfelja. Usporavanje očekivanog prirodnog pada proizvodnje rezultat je uglavnom doprinosa proizvodnje iz podmorja i povećane proizvodnje u Egiptu uslijed novo izbušenih bušotina.
Rezultat Rafinerija i marketinga uklj. Usluge kupcima i Maloprodaju ostaje pod negativnim utjecajem nepovoljnog okruženja marži, iako je prodaja na ključnim tržištima ostala snažna. Nakon dogradnje ključnih postojećih procesnih postrojenja Projekta nadogradnje Rafinerija nafte Rijeka i privremene obustave rafinerijskih aktivnosti, proizvodnja je uspješno pokrenuta krajem travnja. Usprkos nastavku regulacije cijena goriva u Maloprodaji, snažan rast prodanih količina (22 % u usporedbi s prvim polugodištem 2022. godine) i povećanje marže negoriva djelomično je pomoglo ublažiti niži rezultat Rafinerija i marketinga.
Aktivnosti ulaganja rezultirale su s uloženih 218 milijuna eura, od čega je 85 milijuna eura vezano za kupnju 25,25 % udjela u OMV Slovenija d.o.o., čime se Inin udio povećava na 33 %. Nastavak Projekta nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka ostaje fokus kapitalnih ulaganja s 132 milijuna eura. Financijska pozicija je i dalje stabilna uz neto dug gotovo nepromijenjen u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
“Godina 2023. i dalje je aktivna u Ini. Nastavlja se razdoblje intenzivnih ulaganja u djelatnost Rafinerija i marketinga, pri čemu Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka dostiže 78 % gotovosti. Nakon uspješne nadogradnje ključnih procesnih postrojenja, što je važan korak u projektu, krajem travnja u Rafineriji nafte Rijeka počela je prerada.
Tijekom drugog tromjesečja 2023. dogodile su se i važne promjene u portfelju. Petrokemija je prodana, dok je INA ojačala svoj udjel na slovenskom tržištu povećanjem udjela u OMV Slovenija na 33 %. Ta transakcija osigurala je dugoročno tržište za proizvode Rafinerija nafte Rijeka.
U dijelu Istraživanja i proizvodnje nafte i plina, prirodni pad proizvodnje trenutačno je usporen na oko 3 % te je provedena daljnja racionalizacija portfelja završetkom prodaje imovine u Angoli i East Yidma u Egiptu. INA će nastaviti s ulaganjima u Istraživanje i proizvodnju s namjerom daljnjeg povećanja sigurnosti opskrbe energijom u Hrvatskoj. Nadalje, treba naglasiti da će se zbog normalizacije makro okruženja ekstra profiti iz 2022. godine teško ponoviti.
Poslovanje Rafinerija i marketinga uključujući Usluge kupcima i Maloprodaju i dalje ima negativni novčani tok zbog pogoršanog okruženja marži i ograničenja marže na goriva, koja je još na snazi. Ipak, povećanje prodajne količine Maloprodaje i stalno povećanje marže negoriva pozitivno su utjecali na rezultat.”, istaknula je Zsuzsanne Ortutay, predsjednice Uprave Ine.
Niže cijene nafte i plina rezultirale su s 87,6 milijuna eura nižim prihodima. Proizvodnja je smanjena za 3,2 % u usporedbi s padom od 5,6 % 2022. godine u odnosu na 2021. u istom razdoblju, što je napredak s obzirom na zrelost Ininih naftnih i plinskih polja. Unatoč većem doprinosu s podmorja, potaknutom proizvodnjom polja Ika nakon obavljenog remonta, višom proizvodnjom na projektu Marica D, kao i većim doprinosom projekata dodatnog razvoja i optimizacije proizvodnog sustava na poljima Kučanci-Kapelna, Privlaka, Števkovica i Lipovljani, proizvodnja u Hrvatskoj je smanjena kao rezultat niže proizvodnje na poljima Ferdinandovac, Vučkovec, Stružec, Đeletovci, Ivanić i Žutica. Međunarodna proizvodnja je na razini očekivanja. Viša proizvodnja zabilježena u Egiptu, kao rezultat novo izbušenih bušotina na poljima Sidra, Ganna, Abrar te obavljenih remonata bušotina, djelomično je neutralizirana prodajom koncesije u Angoli i East Yidma u Egiptu.
U prvom polugodištu, niža kapitalna ulaganja u odnosu na isto razdoblje 2022. rezultat su manjih aktivnosti na Sjevernom Jadranu. Glavne aktivnosti odnosile su se na istraživanje u Hrvatskoj (Drava-03 istražno područje: dovršeno je bušenje bušotine Veliki Rastovac-1, slijedi testiranje bušotine), aktivnosti u podmorju (u tijeku je ishođenje dozvola za bušenje bušotine Izabela-9, završen je proces napuštanja platforme Ivana D), aktivnosti na kopnu (u sklopu optimizacije proizvodnje obavljeno je 24 remonata bušotina i dovršeni su građevinski radovi na stanici Gola u sklopu plinskog projekta Somogy).
Na koncesiji North Bahariya u Egiptu izbušeno je 14 razradnih bušotina, a bušenje ostalih bušotina je u tijeku. U Ras Qattari u veljači je dovršeno bušenje jedne razradne bušotine, a u tijeku je postupak produljenja koncesije.