Uploviti u svijet kickboxa znači suočiti se s izazovima, ali i doživjeti nevjerojatan osjećaj samopouzdanja i discipline.
U novom članku iz serijala Svijet zdravlja, kroz razgovor s Matejem Babićem predsjednikom KBK-a Borac Požega, aktualnim viceprvakom Hrvatske u kickboxing-u, disciplini Full Contact, ITF taekwondo-u te ujedno i sveučilišnim viceprvakom Europe u Full Contact-u, istražit ćemo razloge zbog kojih je ova borilačka vještina postala neizostavan dio njegovog života.
Kroz priče o treninzima, pripremama za natjecanja, izazovima i osobnim uspjesima, otkrit ćemo svijet kickboxa iz perspektive iskusnog praktičara, a možda i inspirirati one koji razmišljaju o koracima prema vlastitom borilačkom putu.
Zašto baš kickbox, što Vas je privuklo ovoj borilačkoj vještini?
U mojem slučaju sve je počelo sa boksom, a zatim taekwondo-om. Kickboxing sam zavolio radi njegove učinkovitosti, ali i sadržajnosti. Unutar amaterskog kickboxing-a imamo 6 disciplina s različitim pravilima, tako da se potencijal natjecatelja može maksimalno upotrijebiti.

Foto: Privatn arhiva
Kako izgleda Vaš jedan tipičan trening?
Trening započinje pozdravom/naklonom u vrsti, zatim se skupa zagrijemo najčešće trčanjem s dodatnim vježbama na znak trenera, slijedi razgibavanje i A glavni dio treninga, gdje se uče tehnika udaraca, kretnji i taktička rješenja. B dio treninga uključuje vježbe snage, nekoliko rundi udarabja u vreće ili sparinga, gdje se smanjuje intelektualna a povećava fizička komponenta opterećenja. Na kraju je istezanje, s naglaskom na povećanje fleksibilnosti.
Koliko traju pripreme za natjecanje?
Pripreme zapravo traju kroz cijelu sezonu, jer od veljače do lipnja natjecatelji imaju skoro svaki vikend natjecanja, na kojima imaju po nekoliko borbi.
S kojim izazovima ste se susretali u kickboxingu te na koji ste uspjeh posebno ponosni?
Izazova je milijun, od redovite provedbe treninga, kombiniranja opreme na natjecanjima, prijevoza, dogovora s roditeljima, savezima, sponzorima, itd. A posebno smo ponosni na donedavnog 1. rangiranog na Svjetskoj WAKO ljestvici, kadeta Glieba Starovoitova. On je također i aktualni kadetski prvak Hrvatske u muay thai-ju, kao i Kristijan Gojković kojem je tek 11. godina.
Foto: Privatna arhiva
Kako balansirate vrijeme između treninga, oporavka i svakodnevnih obaveza?
Sve je to dio životnog ciklusa, čovjek je stvoren za kretanje i svi ti treninzi se upotpunjuju s intelektualnim radom ali i slobodnim vremenom te im daju dodatnu kvalitetu.
Postoji li neki poseban dio kickboxinga koji smatrate izuzetno korisnim za održavanje zdravlja?
U kickboxing-u radi cijelo tijelo konstantno, na vrlo visokim srčanim frekvencijama, tako da je izuzetno koristan za kompletnu homeostazu odnosno odražavanja organizma.
Kako se vaše tijelo prilagođava redovitim fizičkim naporima te kako se nosite s fizičkim ozlijedama, imaju li one dugoručne posljedice?
Kada bi se provela i usporedila statistička analiza na sportovima vezano za incidenciju ozljeda, kickboxing bi pokazao najmanje 10 puta manje ozljeda nego primjerice nogomet. Svaki 3. bivši nogometaš je završio karijeru radi prednjeg križnoga ligamenta, dok u kickboxing-u 99% ozljeda predstavljaju načelno bezopasne masnice, koje se prestanu pojavljivati s vremenom.
Za kraj, kako bi potaknuli ostale na tjelesnu aktivnost i koji su Vaši savjeti za nekog tko se želi baviti kickboxom?
Velika je šteta ostariti bez da spoznate puni potencijal vlastitog tijela, neovisno o sportu. Još veća šteta je zanemariti potrebe djece za kretanjem, jer mnoge sposobnosti je moguće razvijati isključivo u ranoj mladosti, ako to preskoče ostaju zakinuti za cijeli život. Kickboxing je idealan za ukupno tjelesno zdravlje, samoobranu kao i za samouvjerenost, psihološku stabilnost i još mnogo toga.

Foto: Privatna arhiva
***
Sadržaj je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.