“Pozivamo SAD da posluša racionalne glasove međunarodne zajednice i domaćih strana, poduzmu veliki korak u ispravljanju svojih pogrešaka, potpuno ukinu pogrešne radnje ‘recipročnih carina’ i vrate se na ispravan put rješavanja razlika ravnopravnim dijalogom temeljenim na uzajamnom poštovanju”, navodi ministarstvo u internetskoj izjavi, prema prijevodu CNBC-a.
Ministarstvo je također reklo da Kina "ocjenjuje relevantan učinak" izuzeća od carina na neke tehnološke proizvode najavljenih kasno u petak.
Bijela kuća nije odmah odgovorila na CNBC-jev zahtjev za komentar.
Američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer rekao je u nedjelju da "u ovom trenutku" nema planova da Trump i kineski predsjednik Xi Jinping razgovaraju.
"Ovo je pitanje doista na razini vođa", rekao je u emisiji CBS News Face the Nation.
Odgovor u Kini na američke carine može se vidjeti iu državnim medijima i na društvenim mrežama. Nedavni izuzeci predstavljeni su u zemlji jer Trump odustaje i dodatni su dokazi da kineske opskrbne lance nije lako zamijeniti američkim tvrtkama.
"Javno mnijenje uvelike gleda na ovo kao na još jedno povlačenje američke vlade u vezi s tarifnom politikom", napisao je službeni Beijing Daily.
Na popularnoj kineskoj platformi društvenih medija Weibo, hashtag "Trumpova administracija ponovno se povlači" zauzeo je 2. mjesto na listi vrućih pretraga.
Trumpova administracija kasno u petak izuzela je neke široko korištene tehnološke uređaje i komponente, uključujući pametne telefone, računala, poluvodiče, solarne ćelije i flash pogone, od recipročnih carina, prema smjernicama američke Carine i granične službe.
Taj se potez smatrao velikom pobjedom za tehnološke divove, uključujući Apple, koji proizvode mnoge proizvode u Kini. Ali dugotrajni učinci kineskih carina na američko gospodarstvo i mala poduzeća mogli bi biti nepovratni, izvijestio je CNBC.
Carina od 20% na sve kineske proizvode i dalje ostaje na snazi, unatoč najavi izuzeća od carina.