Kineski potpredsjednik He Lifeng sastao se s nekoliko američkih financijskih rukovoditelja prošlog mjeseca dok Peking nastoji izgraditi odnose prije planiranih carina na Kinu od strane novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa.
Financijski "teškaši"
He Lifeng jedan je od četiri kineska potpredsjednika i na čelu je odbora za gospodarstvo i financije vladajuće Komunističke partije Kine.
Susreo se s predsjednikom i glavnim direktorom BlackRocka Larryjem Finkom u Pekingu 5. prosinca, te predsjednikom i operativnim direktorom Goldman Sachsa Johnom E. Waldronom 4. prosinca, prema državnim medijima. To je uslijedilo nakon sastanka s izvršnom direktoricom Citigroupa Jane Fraser 21. studenog, objavili su državni mediji.
“Kinezi traže sve moguće načine da dođu do onih koji sada dolaze na vlast u Washingtonu. Do Trumpovog tima”, rekao je Peter Alexander, osnivač konzultantske tvrtke Z-Ben Advisors sa sjedištem u Šangaju.
"Povratno kanaliziranje je način na koji Kina funkcionira, čak i preferira, kada gradi komunikacijske linije."
Goldman Sachs je rekao da je upoznat s tim izvješćima. Druge dvije financijske tvrtke nisu odgovorile na zahtjev CNBC-a za komentar.
Klub milijardera
Trump je svoj izbor u kabinetu popunio s najmanje deset prijavljenih milijardera, uključujući dvojicu s bogatim financijskim iskustvom: menadžer hedge fondova Scott Bessent za ministra financija i CEO Cantora Fitzgeralda Howard Lutnick za tajnika trgovine.
"Mislim da će ljudi s Wall Streeta koji dolaze u trgovinu i financije imati ulogu moderatora na strani trgovinskog protekcionizma", rekao je Clark Packard, znanstveni suradnik na Institutu Cato. “Sve je to relativno jer mislim da će biti nešto protekcionističko na strani trgovine. Ti će glasovi biti glasovi koji će raditi na ublažavanju dijela toga.”
"Posebno u Ministarstvu financija prilično su zabrinuti zbog reakcije tržišta", rekao je Packard. “Jedina stvar koja uistinu može uplašiti Trumpa od stvarno agresivne [politike] bila bi reakcija tržišta.”
Američke dionice su na putu za relativno rijetku drugu godinu zaredom s više od 20% dobitaka. Nakon pada početkom ove godine, kineske su se dionice oporavile nakon što je Peking signalizirao pomak prema poticajima krajem rujna. Kineske su vlasti u ponedjeljak potvrdile to stajalište podrške na sastanku na visokoj razini.
Održavaju mogućnosti otvorenima
Potezima kao što su ugošćavanje rukovoditelja s Wall Streeta i nametanje kontrole izvoza kritičnih minerala, Peking drži svoje mogućnosti otvorenima, rekla je Zongyuan Zoe Liu, koja je viša suradnica Mauricea R. Greenberga za kineske studije pri Vijeću za vanjske odnose.
“Oni se pripremaju za najgori mogući scenarij.”
No upozorila je da je malo vjerojatno da financijske institucije mogu učiniti mnogo za ublažavanje carina i napetosti sa SAD-om.
“Poslovne transakcije i rukovoditelji s Wall Streeta, na ovaj ili onaj način, ne bi odustali od prilika na bilo kojem tržištu sve dok se to uklapa u njihov profil ”, rekao je Liu.
Kineski financijski mediji saželi su sastanke He Lifenga s američkim rukovoditeljima kao slanje signala o spremnosti Pekinga da otvori financijski sektor i privuče dugoročna strana institucionalna ulaganja. Priljev stranog kapitala kineski državni mediji često predstavljaju kao simbol podrške domaćem tržištu.
Kineski potpredsjednik također se sastao s predsjednikom i izvršnim direktorom Invesca Andrewom Schlossbergom u Pekingu 12. studenoga i predsjednikom grupe HSBC Markom Tuckerom 14. studenoga, prema državnim medijima. HSBC je rekao da nema ništa za dodati izvješću. Invesco nije odgovorio na upit za komentar.
Američko-kineska tržišta kapitala bila su "vjerojatno najdinamičniji i međusobno najpovezaniji aspekt" bilateralnih odnosa u posljednja dva desetljeća, rekao je Winston Ma, pomoćni profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u New Yorku.
„Kada je prekogranični financijski odnos konstruktivan i kooperativan, mogao bi dovesti do MAP-a, tj. uzajamno osiguranog [prosperiteta]; inače će to biti MAD, uzajamno osigurano uništenje,” rekao je Ma, referirajući se na načelo odvraćanja hladnog rata.