Ukrajina je godinama bio pod povećalom Europe i višekratno su stizali navodi i optužbe kako je riječ o jednoj od najkorumpiranijih istočnoeuropskih država. Učestalo su visoki državni dužnosnici u međusobnim borbama za vlast i utjecaj završavali i iza rešetaka pod raznim korupcijskim optužbama, ali priča koja ovih dana potresa Kijev je jedna od najžešćih.
Usred brutalnih ratnih aktivnosti i u iščekivanju nove Ruske ofenzive, predsjednik Volodimir Zelenski odlučio je žestoko reagirati i smijeniti brojne više i niže državne dužnosnike. Riječ je o ozbiljnim optužbama za ratno profiterstvo zbog koji su ostavke podnijeli zamjenik predstojnika ureda ukrajinskog predsjednika, kao i zamjenik ministra obrane, dok je smijenjen i zamjenik državnog odvjetnika.
Ranije je prema informacijama sa svojih pozicija razriješeno pet čelnih ljudi ukrajinskih oblasti, Dnijpropetrovska, Zaporižja, Kijevske oblasti, te Sumija i Hersona.
Smjene i ostavke na višim i nižim razinama uslijedile su nakon najozbiljnijih optužbi za primanje mita i ratno profiterstvo. Tako je ukrajinska antikorupcijska policija uhitila zamjenika ministra za infrastrukturu zbog sumnje da je primio 400.000 dolara mita za uvoz generatora, dok druga istraga od stane medija tereti ministarstvo obrane da je preplatilo dobavljača hrane za vojnike.
Cijeli skandal dolazi u iznimno nezgodno vrijeme za aktualnu Ukrajinsku vlast. Kijevski dužnosnici su se od početka ruske invazije trudili pokazati kako se okupljaju kao nacija i čiste redove od kurupcije u pokušaju približavanja europskim vrijednostima i putu, tako da je ovo iznimno težak udarac za njih.
Također su se javile sumnje kako bi zbog navedenih skandala mogao splasnuti entuzijazam Saveznika prema Zelenskom i njegovoj vladi, posebno u trenutku kada se europske zemlje međusobno prepiru oko slanja najmodernijih tenkova.
Ovo potencijalno može biti dodatni jezičac na vagi onima koji već dugo upozoravaju kako ne postoji učinkovit nadzor oružja koje stiže sa Zapada, niti se sa sigurnošću zna što se sa njime događa nakon prelaska Ukrajinske granice. Postoji naime neskrivena bojazan djela zapadnih dužnosnika kako bi sofisticirano naoružanje ili njegove komponente mogle završiti na crnom tržištu, posebno kada se uzme u obzir Ukrajinska povijest bolesti, jer je bila jedna od država čije su zalihe oružja nakon raspada bivšeg Sovjetskog saveza, preplavila ratišta diljem svijeta.
Ipak, čistkom u državnom vrhu Zelenski se ponio odlučno i jedino ispravno. Oštrom sankcijom istovremeno šalje poruku svim Ukrajincima ali i inozemstvu, da je takvo ponašanje neprihvatljivo i neće se tolerirati. Tolerancija bi svakako bila puno opasnija, a Savezničke službe sigurno bi prije ili kasnije dobile informacije o navedenim događajima.
U svakom slučaju ovo je izuzetno neugodna situacija za Kijev posebno kada svi vjeruju, kako i Rusija i Ukrajina planiraju ofenzive u proljeće, koje će pokrenuti rat s 'mrtve' točke u istočnoj i južnoj Ukrajini.