Novo izvješće otkrilo je veliki broj mikro i nanoplastike u bocama sokova, a broj se povećavao ovisno o tome koliko je puta boca otvorena. Francuska nevladina organizacija identificirala je šest vrsta plastike u Coca-Coli i Schweppesu, prema izvješću objavljenom ovog tjedna.
Organizacija Agir pour l’environnment oslonila se na dva laboratorija za provođenje studija o potencijalnoj prisutnosti nano i mikročestica plastike kada se boce otvore jednom, deset ili dvadeset puta da bi se oponašala stvarna uporaba.
Izvješće je uključivalo analizu plastike sa šest različitih identificiranih polimera, prenosi EuroNews.
Udruga je rezultate okvalificirala kao “iznenađujuće” s obzirom na to da “proizvođači deklariraju samo dva polimera u kontaktu s napitkom: [polietilen] PE za čep i PET za bocu“, stoji u priopćenju koje je objavila organizacija.
Rezultati dovode u pitanje “Coca-Colu i francuske zdravstvene vlasti, koje potrošačima moraju jamčiti spremnik koji ih ne izlaže molekulama čiji se utjecaj na zdravlje ne može isključiti”, rekla je Magali Leroy koja vodi ankete i analize za Agir pour l’environnment.
Nakon prvog otvaranja boca, na litru Coca-Cole, pronađene su četiri mikročestice, a za jednu litru Schweppesa 4,6 mikročestica.
Nakon 20 otvaranja boca, identificirano je 46 mikročestica za litru Coca-Cole i 62 mikročestice za litru Schweppesa.
Autor studije kaže da je moguće da se plastični čep razgrađuje što dovodi do stvaranja više čestica kako se boca sve više otvara, prenosi EuroNews.
Sve identificirane mikročestice bile su manje od 500 mikrometara (μm), a velika većina bila je manja od 100 μm. Većina čestica povezanih s otvorima bile su manje od 50 μm.
U oba gazirana pića također je pronađena “velika količina” nanočestica.
Njihov oblik s nepravilnim konturama “pogoduje njihovoj interakciji s drugim česticama, kombinirajući učinke nekoliko polimera”, navodi se u izvješću, dodajući da to također olakšava njihov kontakt s ljudskim stanicama.
Nevladina organizacija obratila se francuskim vlastima tražeći od njih da provedu smjernice.
Ista je nevladina organizacija podigla svijest prije dvije godine kada je objavila studiju o prisutnosti plastičnih mikročestica u devet marki flaširane vode koja se prodaje u Francuskoj.
Prethodna istraživanja procijenila su da se godišnji unos mikroplastičnih čestica iz izvora hrane kreće od 39 000 do 52 000 po osobi svake godine.
To se penje na 74 000 do 121 000 čestica konzumiranih po osobi godišnje ako računate one koje se udahnu.
Studija objavljena u siječnju ove godine otkrila je stotine tisuća sićušnih komadića plastike u plastičnim bocama za vodu, što je mnogo veća brojka od one koja je ranije objavljena. Iako se potencijalne posljedice izloženosti mikroplastici na ljudsko zdravlje još uvijek proučavaju, raste zabrinutost zbog njihovog utjecaja.