Jedan od fascinantnih segmenata ovog područja su Aktivnosti pomoću konja (APK), koje se bave postavljanjem ciljeva za korisnike s naglaskom na zadovoljstvu, opuštanju, druženju te razvoju motoričkih i mentalnih sposobnosti.
Ova praksa uključuje suradnju instruktora, vodiča konja, volontera i samih konja kako bi stvorila poticajno okruženje za korisnike. U novom intervju iz serijala Svijet zdravlja, razgovarali smo s Laurom Šapić, vrhunskom trenericom i sportašicom koja se specijalizirala za bavljenje disciplinom daljinskog jahanja. Svoje veliko znanje Laura je odlučila prenijeti i na druge pa je tako prije nekoliko godina otvorila svoj konjički klub koji niže velike uspjehe, kako na hrvatskoj, tako i na međunarodnoj sceni.
Kroz dugi niz godina bavljenja sportom i kasnije kroz vođenje vlastitog konjičkog kluba, Laura je dobila uvid u razne benefite koje bavljenje konjičkim sportom donose, kako fizičke, tako i mentalne.
Možete li nam objasniti što su Aktivnosti pomoću konja?
Laura: APK su aktivnosti u kojima se ciljevi za korisnika postavljaju općenito (važna je ugoda i zadovoljstvo, opuštanje, druženje, prijateljstvo, aktivnost) i ne podliježu evaluaciji. APK izvode osobe različitih struka uz dodatnu izobrazbu iz konjaništva (položena jahaća dozvola).
Tim čine instruktor, vodič konja, volonter koji pridržava korisnika, te naravno konj, ali u APK, konji nisu samo sredstvo za postizanje ciljeva, već postaju partneri u terapeutskom procesu. Suradnja s konjima može obuhvaćati različite aktivnosti poput jahanja, četkanja, vođenja konja ili rad na tlu. Bitan element APK-a je i odnos između korisnika, konja i stručnjaka, gdje konji pružaju podršku i poticaj, potičući emocionalnu povezanost i povjerenje. APK također naglašava holistički pristup, uzimajući u obzir fizičke, emocionalne, socijalne i mentalne aspekte pojedinca.
Foto: Privatna arhiva
Kako AKP utječe na fizičko zdravlje pojedinca i koje specifične koristi može pružiti u rehabilitaciji?
AKP utječe na jačanje svih mišića tijela, poboljšava ravnotežu u koncentraciju, pridonosi pravilnom držanju leđa. Tokom rehabilitacije koriste se razni položaji na konju ovisno o vrsti problema. Na konju se može sjediti prema naprijed, polu ležeći položaj (zagrliti konja oko vrata), obrnuti polu ležeći položaj i mnogi drugi.
Svaka tjelesna poteškoća je za sebe, tako da u suradnji s fizioterapeutima treba odrediti najbolji terapiju.
Već sama toplina konja poboljšava cirkulaciju korisnika i zagrijava mišiće, te kroz nekoliko terapija, korisnici imaju veći opseg pokreta na konju.
Možete li izdvojiti neku situaciju koja vas se posebno dojmila te koja vam je ukazala na benefite druženja s konjima?
S obzirom da nekoliko godina surađujemo sa V. osnovnom školom Bjelovar, djeca s poteškoćama u fizičkom i mentalnom razvoju su jednom tjedno dolazila na jahanje, te smo mogli primijetiti na učenicima kako iz sata u sat sve bolje savladavaju aktivnosti oko konja i na konju. I njihove učiteljice su također bile iznenađene brzinom napredovanja, a učenici su svaki tjedan nestrpljivo čekali druženje i jahanje.
Foto: Privatna arhiva
Koje vrste konja su najprikladnije za AKP i kako se odabiru u skladu s potrebama pacijenata?
Konj treba imati blag i staložen temperament. Miran i strpljiv konj često je bolji izbor, posebno za rad s osobama koje imaju posebne potrebe, kako bi se smanjila mogućnost stresa ili neočekivanih reakcija. U nekim slučajevima, fizičke karakteristike konja, poput visine, mogu biti važne, posebno ako se koriste u terapeutskom jahanju. Niži konji često olakšavaju pristup osobama s različitim fizičkim izazovima. Također, neki konji prirodno stvaraju snažniju emocionalnu vezu s ljudima. Važno je promatrati interakciju konja s korisnicima i odabrati one konje koji pokazuju sklonost uspostavljanju pozitivne veze.
Možete li opisati svoje osobno iskustvo rada s pacijentima u okviru AKP i kako ste vidjeli pozitivne promjene u njihovom zdravlju i životu?
Najviše smo radili sa korisnicima sa mentalnim poteškoćama (Autizam). Dokazano je da sama briga oko konja korisnicima daje osjećaj odgovornosti, povećava koncentraciju, samopouzdanje i samopoštovanje, dovodi do poboljšavanja motorike, socijalnih vještina, ali i mogu pomoći djeci s autizmom u razvoju senzorne integracije, tj. da bolje obrade i razumiju senzorne informacije iz okoline. Konji pružaju raznolike senzorne podražaje, uključujući dodir, pokret i zvuk.
Foto: Privatna arhiva
Kako ste vi ušli u svijet konjičkog sporta?
Ljubav prema konjima oduvijek je bila prisutna, krenulo je od malih nogu sa šetnjama na ponijima, a aktivno od svoje desete godine. Otprilike 16 godina aktivno se bavim konjičkim sportom, a 15 godina se natječem u daljinskom jahanju (Endurance). Od 2015. otvorili smo i konjički klub pa tako u klubu nudimo mnoštvo usluga: od školi jahanja, turističkog jahanja, kampova za djecu i mlade, Endurance kampova, pony šetnji, aktivnosti pomoću konja, uzgoj i priprema konja klijentima za daljinsko jahanje te pansion za konje. S obzirom da se klub nalazi u sklopu Agroturizma Vinia, zaokružili smo ponudu pa imamo usluge koje uključuju i smještaj, gastro ponudu te degustaciju vina.
Imate li kakve planove za daljnje širenje usluga u klubu?
Svake godine dodajemo nove usluge u klubu, a najnovije usluge su privatni kampovi (edukacije) o daljinskom jahanju i Pony škola jahanja, za one najmlađe. Za one koji bi se željeli okušati u jahanju u prirodi na predivnoj Bilogori, gotovo svaki vikend imamo razne ture, jednodnevne i višednevne izlete, te u proljeće planiramo održati još jedan Endurance kamp, pa ovom prilikom pozivam sve danas posjete i uvjere se u ljepotu druženja s ovim plemenitim životinjama.
Foto: Privatna arhiva