Zamjenik kineskog premijera Liu He nosio je pekinšku diplomatsku maslinovu grančicu na ekskluzivno godišnje okupljanje globalne političke i poslovne elite u Švicarskom Davosu, piše u analizi Politico. Uz užarenu transatlantsku trgovinsku svađu koja je topila snijeg u švicarskim Alpama, Liu je ponudio ljubazniji, nježniji Peking.
“Kineska nacionalna stvarnost nalaže da je otvaranje prema svijetu nužnost, a ne svrsishodnost. Moramo se otvoriti šire i učiniti da bolje funkcionira", rekao je Liu.
Ofenziva kineskog šarma potaknula je mnoge privatne razgovore u Davosu usred okupljanja Svjetskog gospodarskog foruma. Promjena, ako je stvarna, signalizirala bi povratak nečemu što publika u Davosu smatra normalnijim, donekle predvidljivom, poslovnom prijateljskom kineskom komunističkom vodstvu, više zainteresiranom za zarađivanje novca nego za vođenje borbi protiv unutarnjih kritičara ili vanjskih neprijatelja.
Poboljšani gospodarski odnosi između Kine i Australije potaknuli su takav optimizam.
Zapadni dužnosnici također su čuli poruku, ali su sumnjičavi da je domet, više diplomatska iskra nego naznaka suštinskih promjena. Sumnjičavi su da rastuća gospodarska i vojna prijetnja koju predstavlja Kina ostaje unatoč baršunastim rukavicama.
Promjena je počela tjednima nakon što je kineski predsjednik Xi Jinping ponudio topliji ton na svom sastanku s američkim predsjednikom Joeom Bidenom na Baliju u studenom. Xi je pozvao na povratak "zdravog i stabilnog rasta" u bilateralnim odnosima.
To je pokrenulo niz kineskih inicijativa naizgled usmjerenih na popravak štete nanesene godinama diplomacije u stilu "ratnika vukova", zveckanje oružjem preko Tajvanskog tjesnaca, ekonomska prisila kao i visokotehnološka špijunaža.
Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova prostire retorički crveni tepih za posjet američkog državnog tajnika Antonyja Blinkena početkom veljače. Istovremeno se Europa priprema za diplomatske posjete u više država, bivšeg ministra vanjskih poslova Wang Yija. Američka ministrica financija Janet Yellen na sastanku s Liuom u Zürichu dobila je poziv da posjeti Kinu "u bliskoj budućnosti".
Ipak, zapadni dužnosnici i dalje su oprezni - osobito jer su kineski diplomati donedavno upućivali otvorene prijetnje svojim zemljama domaćinima.
“Vidimo topliji Peking koji rado govori o uobičajenom pristupu, a sve je manje priča o vučjim ratnicima”, rekao je dužnosnik EU-a za POLITICO pod uvjetom da ostane anoniman jer nije ovlašten govoriti javno. “Međutim, mekše lice ne znači nužno i mekše srce.”
Skepticizam proizlazi iz činjenice da Peking ne usklađuje svoje retoričke izraze bilateralne dobre volje s značajnim promjenama politike. Kinesko "bez ograničenja" svrstavanje s Rusijom nastavlja se čak i nakon rata Moskve protiv Ukrajine i rekordnog broja kineskih vojnih zrakoplova koji redovito prijete Tajvanu. Peking negira svoje dobro dokumentirane zloupotrebe protiv ujgurskih muslimana u Xinjiangu i nastavlja ono što SAD naziva "nepoštenom trgovinskom praksom" koja podržava milijarde dolara američkih carina na kineski uvoz.
Također postoje sumnje da Kina nastoji spriječiti nametanje dodatnih američkih ograničenja izvoza proizvoda visoke tehnologije kao što su poluvodiči, te usporiti ili isključiti napore SAD-a da uvjeri svoje saveznike da učine isto.
"Xi želi da mu skinemo američku čizmu s vrata - ne može podnijeti daljnje tehnološko obuzdavanje ili više sankcija", rekao je Craig Singleton iz Zakladi za obranu demokracija. Porast diplomatskog dosega Pekinga ima za cilj "tražiti odgodu od regulatornog napada Washingtona na kineski tehnološki sektor, a zatim postaviti temelje za poticanje kineskog gospodarstva nakon što se ovaj trenutačni val COVID-a smiri", rekao je Singleton.
Kini je očajnički potreban popravak međunarodnog ugleda. Rezultati istraživanja Pew Researcha objavljenog u lipnju pokazuju da su "negativni pogledi na Kinu i dalje na ili blizu povijesnih vrhunaca" u 19 europskih i azijskih zemalja zbog zabrinutosti oko ljudskih prava i percepcije rastuće kineske vojne prijetnje. Rezultati istraživanja Pew Research Centera objavljeni u rujnu otkrili su da je 82 posto Amerikanaca 2022. imalo “nepovoljno mišljenje o Kini”, što je porast u odnosu na 76 posto prethodne godine.
Promjena tona Pekinga odražava njegovu zabrinutost zbog uspjeha Bidenove administracije u prikupljanju međunarodne potpore za njegovu Indo-pacifičku strategiju protiv Kine. To je uključivalo prihvaćanje najvećeg kineskog rivala Japana u snažnije obrambene veze sa SAD-om, što je osigurano ulaganjem od više milijardi dolara u vojsku Tokija.
Osjećaj ranjivosti vladajuće Komunističke partije Kine pojačan je epidemijom COVID-a u Kini te ekonomijom pogođenom trogodišnjim karantenom povezanom s državnom politikom nulte COVID tolerancije, koja je nedavno ukinuta. "Postoji priznanje u Pekingu kakoSAD ne ide nikamo, te su i dalje velika geopolitička sila. Stoga Kina mora ponovno stupiti u kontakt sa Sjedinjenim Državama", rekao je Victor Shih, stručnjak za politiku kineske elite sa Fakulteta globalne politike i strategije Sveučilišta Kalifornija u San Diegu.
Ali stare navike teško umiru. Zamjenik ministra vanjskih poslova Xie Feng, budući kineski veleposlanik u SAD-u, optužio je Bidenovu administraciju da "opsjeda Kinu kroz geopolitiku kao što je Indo-pacifička strategija".
Istodobno se dužnosnici EU-a u Bruxellesu pripremaju za posjet Wanga, bivšeg kineskog ministra vanjskih poslova koji je unaprijeđen u Politbiro od 24 osobe, vladajuće tijelo Komunističke partije, za nadgledanje vanjskih poslova.
Ali Wang se suočava s teškom borbom u uvjeravanju Europe u promjenu kineskih diplomatskih postavki. EU je ljut zbog Xijevog bliskog odnosa s Moskvom unatoč agresiji Rusije na Ukrajinu. Kao odgovor na to, europski čelnici počeli su istraživati diverzifikaciju izvora ključnog uvoza, uključujući one iz Kine.
U razgovorima sa svojim europskim kolegama, pekinški dužnosnici i diplomati usvojili su taktiku isticanja nedavnih transatlantskih sporova kako bi pokušali uvjeriti Europljane da SAD, čak i nakon ere Donalda Trumpa ostaje nepouzdan saveznik.
"Oni vole ponavljati američke 'dobitke' u ruskom ratu protiv Ukrajine, kao i IRA-e", rekao je drugi europski dužnosnik, misleći na Zakon o smanjenju inflacije Bidenove administracije, koji mnogi Europljani vide kao protekcionističku politiku nepovoljnu prema EU gospodarstvu i tvrtkama. Kina ponavlja mantru kako će američki vojno industrijski sektor itekako zaraditi od rata, dok Europa više pati od energetske krize nego SAD.
Peking se također obraća tradicionalnim saveznicima u poslovnoj zajednici SAD-a kako bi pojačao svoje benignije poruke. Wang je prošli mjesec sjedio u Pekingu s Johnom Thorntonom, bivšim predsjednikom Goldman Sachsa i trenutnim izvršnim predsjednikom Barrick Gold Corporationa. Taj je sastanak signalizirao da je "Kina otvorena za dijalog sa Sjedinjenim Državama na svim razinama", tvitao je sadašnji kineski ministar vanjskih poslova Qin Gang.
Sličan pristup europskoj poslovnoj zajednici mogao bi ipak propasti.
"Kina snažno subvencionira svoju industriju i ograničava pristup svom tržištu za tvrtke iz EU-a", rekla je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen tijekom Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu. „Moramo se usredotočiti na smanjenje rizika, a ne na odvajanje. To znači korištenje svih naših alata za rješavanje nepoštenih praksi.”
Ipak, Peking se nada kako će se ustrajanje na toplijoj retorici isplatiti čak i ako se temeljne postavke ne promijene.
"Postoje elementi Wall Streeta i određene izborne jedinice u američkoj vladi koji su iznimno spremni govoriti o stabilnosti i predvidljivosti u odnosima SAD-a i Kine nakon vrlo nestabilne dvije godine", rekao je Singleton iz Zaklade za obranu demokracija. "Ali to je iluzija."