Prema nalazima Međunarodne agencije rada (ILO), plaće radnika diljem svijeta u posljednje vrijeme rastu brže od inflacije. U 2023. godini realne su plaće u svijetu porasle u prosjeku za 1,8 posto, a u 2024. godini, zbog snažnog oporavka od pandemije covida-19, očekuje se rast od 2,7 posto, objavio je ILO.
“Ako se ovaj trend potvrdi, bit će to najveći rast plaća u više od 15 godina. Međutim, ovaj pozitivni trend nije ravnomjerno raspoređen po regijama", rekao je generalni direktor ILO-a Gilbert Houngbo, prenosi njemačka novinska agencija dpa.
Rast plaća
Houngbo je u Ženevi, na predstavljanju izvješća ILO-a o globalnim plaćama, istaknuo da je današnji rast plaća znatno veći nego 2022. godine, kada je iznosio 0,9 posto.
U izvješću se napominje da su plaće u zemljama u razvoju prošle godine u prosjeku porasle za gotovo šest posto, dok su u industrijski razvijenim zemljama porasle za "umjerenih" 0,9 posto. Ponovno povećanje realnih plaća je dobrodošlo, ali cijene su još uvijek previsoke za kućanstva s niskim primanjima, koja se i dalje bore s rastućim životnim troškovima, rekao je šef ILO-a.
"Inflacija - iako smanjena - ostaje surova stvarnost u mnogim zemljama u usponu i zemljama u razvoju", upozorio je Houngbo.
Iz regionalne perspektive, prosječne plaće u Pacifiku, srednjoj i zapadnoj Aziji i istočnoj Europi rasle su brže nego drugdje u svijetu.
Realne su plaće u 2024. dosad porasle u svim regijama, s izuzetkom afričkih i arapskih zemalja, gdje su ostale stabilne. Taj rast bio je najveći u zemljama središnje i zapadne Azije, odnosno 17,9 posto, navodi se u izvješću.
Nejednakost se smanjuje, ali...
Nejednakost je ublažena od početka stoljeća, ali je i dalje izražena pa tako 10 posto najslabije plaćenih radnika zarađuje samo 0,5 posto ukupnog iznosa plaće na svjetskoj razini.
Najbolje plaćenih 10 posto zarađuje pak 38 posto, izračunali su u ILO-u.
Nejednakost je najizraženija u zemljama s niskim dohotkom gdje nešto više od petine radnika spada u kategoriju onih s niskim primanjima.