Galerija Ilica 1, smještena u Prolazu Tomislava Gotovca (prolaz neboder) u centru Zagreba, postaje centrom suvremene umjetničke prakse kroz seriju od sedam izložbi pod nazivom Prozori u umjetnost koji će se održati od studenog 2024. do veljače 2025. godine. Ovaj slojevit projekt nastavlja tradiciju radikalne umjetničke prakse u Zagrebu, započetu izlaganjem u javnom prostoru i izvan institucionalnim inicijativama.
Povratak korijenima radikalne umjetnosti
Ovogodišnji izložbeni program temelji se na pionirskim izložbama – akcijama Grupe šestorice autora (1975.–1979.), koji su umjetnost izveli iz galerijskih prostora na ulice, gradske trgove, javna kupališta i plaže. Koncept izložbi preuzet je od manjih, intimnih izložbi Prozora u umjetnost, koje je umjetnik Željko Jerman organizirao u prozoru na ogradi svoje kuće u Voćarskoj ulici. Prostor Prolaza Tomislava Gotovca, smješten na jednoj od najfrekventnijih lokacija u Zagrebu, prilagođen je prezentaciji na arhitektonski zadanim izlozima, stvarajući komornu atmosferu pogodnu za blisko čitanje i promatranje.
Umjetnost za grad i građane
Projekt galerije je pokrenuo pionir Community Arta zajednice umjetnik Aleksandar Battista Ilić koji je cijelu koncepciju Galerije Ilica po pročeljima duž Ilice i javnim prostorima grada, zajedno s oživljavanjem Prolaza Tomislava Gotovca postavio kao veliki društveni proces i urbani kolaž stalno okrenut sinergiji s ljudima i ekosustavom grada. Koncept ovogodišnje serije izložbi potpisuje Darko Šimičić iz Instituta Tomislav Gotovac te je usmjerena na edukaciju i demokratizaciju umjetničkog sadržaja.
Prezentacija u formi zidnih novina, kolaža tekstova i slika, naglašava važnost dijaloga između umjetnika i publike. Korišteni materijali, od arhivskih dokumenata do digitalnih slika, pružaju sveobuhvatan pregled povijesnog i suvremenog umjetničkog stvaralaštva.
Prva izložba pod nazivom Didaktička izložba vraća nas u 1957. godinu, kada je Gradska galerija suvremene umjetnosti (GGSU) organizirala edukativnu izložbu koja je otvorila vrata modernizmu u Hrvatskoj. Izložba se bazira na reprodukcijama djela velikana poput Kandinskog, Maleviča i Mondriana, spajajući prošlost s današnjim promišljanjima umjetničke uloge u društvu.
Oživljavanje zaboravljenih prostora
Prolaz, simbolično preimenovan po Tomislavu Gotovcu, odaje počast umjetniku koji je grad koristio kao vlastitu pozornicu.
Izložbe u okviru ovog ciklusa funkcioniraju kao poglavlja jedne knjige – otvorene, nepretenciozne i lišene uobičajenih pravila o tome što je vrijedno izlaganja. Svako poglavlje donosi jedinstveni pogled na umjetničku prošlost, sadašnjost i budućnost, istražujući granice između slike, riječi i publike.
Dijalog s urbanim prostorom
Format prozora i izloga kao izlagačkog prostora otvara umjetnost širokoj publici, vraćajući umjetničku praksu u svakodnevni život grada. Kroz povijest, izlozi i prozori odigrali su ključnu ulogu u prezentaciji nekonvencionalne umjetnosti – od Studija G u Preradovićevoj, preko izloga knjižare August Šenoa, do Multimedijalnog centra u Savskoj ulici.
Izložba Prozori u umjetnost oživljava ovu tradiciju u suvremeni kontekst, oslanjajući se na multimedijalne formate i arhivske materijale koji će zaintrigirati kako poznavatelje umjetnosti, tako i slučajne prolaznike.
Prozori u umjetnost
Izložbe u Prolazu Tomislava Gotovca ne samo da slavi povijest radikalne umjetnosti u Zagrebu, već potiče promatrače na razmišljanje o značenju umjetnosti u urbanom prostoru. Kroz sedam izložbi, ovaj prolaz postaje mjesto susreta, učenja i dijaloga. Treća izložba posvećena je Sergiju Glumcu, čiji je opus ostavio dubok trag na kulturnoj sceni, dok će četvrta odati počast inovativnosti i umjetničkim doprinosima Franje Brucka, a peta će se baviti umjetnikom Vladimirom Kristlom. Šesta, pod nazivom Zagrebački salon, evocira povijesnu važnost i značaj ovog prostora kao mjesta susreta umjetnika i ideja, dok će sedma, Oslikovljena riječ, istraživati vezu između vizualnog i literarnog izričaja.
Ciklus izložbi naglašava bogatstvo umjetničkih iskaza, otvarajući prostor za različite interpretacije i promišljanja. Autor i pokretač projekta, zajedno s Ivanom Nikolić, Aleksandar Battista Ilić, umjetnik – kustos ulične Galerije Ilica i Q’Art – a istaknuo je kako je riječ o socijalnom ready – made konceptu koji se može od 2016. godine doživjeti u centru Zagreba, a temelji se na situacionizmu kao suvremenom i radikalnom umjetničkom kontekstu u suradnji s građanima.
Ova serija izložbi nije samo posveta pojedincima i temama koje su obilježile umjetnost, već i poziv na dublju refleksiju o povezanosti umjetnosti i društva.