svijet.hr
30. Rujan 2023.
  • Društvo
  • Geopolitika
  • Mojbiz
  • Kultura & Scena
  • Sport
  • Lifestyle
  • Tehno
  • Komentari
search
highlight_off
person
personPrijavi se u svoj SVIJEThr profil. disabled_by_default
*
*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

Zaboravljena lozinka?

Nemaš korisnički račun? Registriraj se!

passwordZaboravljena lozinka? disabled_by_default

Unesite e-mail s kojim ste se registrirali i poslat ćemo vam link za resetiranje lozinke.

*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

assignmentRegistracija disabled_by_default
*
*
*
*
*
*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

*
JANAF
Bernays
Bernays

Iza kulisa: Slijedi li Putinova eskalacija rata ili nova nada Ukrajincima?

Slijedi li Putinova eskalacija rata ili nova nada Ukrajincima?
Izvor: Svijet.hrDok Putin najavljuje ubrzavanje odluka vezano uz rat, a ukrajinske snage pokušavaju daljnji napredak i oslobađanje okupiranog teritorija, pitanje je kome su svrsishodniji pregovori ili eskalacija sukoba.
LISTOPAD
26
2022

Piše:

Mario Runjić

Osam mjeseci od početka rata u Ukrajini, nastavlja se zamah ukrajinskih snaga u daljnjem oslobađanju okupiranih teritorija. Iako ne takvom dinamikom kao u posljednjim tjednima, ukrajinska vojska polako se približava Hersonu na jugu, potiskujući ruske snage i prisiljavajući ih na teške taktičke odluke. Povlačenje iz ključnog ali ujedno i jedinog većeg grada kojeg su uspjeli zauzeti od početka rata, na istočnu obalu rijeke Dnjepar, značilo bi novi golemi strateški neuspjeh za Putina i njegovu vojsku koja se, unatoč očekivanjima mnogih, najblaže rečeno nije proslavila.

Oslobađanje Hersona, nakon uspješne i munjevite Harkivske ofenzive, Ukrajini bi bio dodatni motiv za nastavak borbenih djelovanja, ali i novi dokaz zapadnom svijetu, prvenstveno Americi i Velikoj Britaniji, nešto manje Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj, kako isporuke oružja i ostale logističke pomoći nisu bile uzaludne te kako je ukrajinsko vodstvo u stanju preokrenuti tijek rata.

U skladu sa trenutnom situacijom mogu se promatrati aktualne izjave i upozorenja ruskog vojnog vodstva kako je Ukrajina spremna koristiti takozvanu 'prljavu' bombu u terorističkim napadima. Sve te najave totalni su nonsens, kao i optužbe Rusa, kako bi sami Ukrajinci mogli minirati i srušiti branu hidroelektrane Kahovka, te time privremeno poplaviti veći dio hersonske oblasti.

Sa vojnog stajališta Ukrajini je to totalno nepotrebno, da ne govorimo kako bi u opasnost po život doveli preostalo stanovništvo koje je ostalo na tim prostorima, a jedini koji bi time profitirali su sami Rusi. Realnija je mogućnost kako će Rusi i njihov novi brutalni vojni zapovjednik na terenu Sergej Surovikin, pribjeći toj metodi, kako bi i na taj način, bar na neko vrijeme usporili ukrajinsko napredovanje.

Naime, Putin i rusko vojno vodstvo nasušno trebaju, upravo vrijeme i taktički predah. Visoki vojni gubitci, nasumična i u nekim dijelovima Rusije potpuno kaotična mobilizacija, golemi gubici moderne opreme, prisiljavaju ih na zastoj borbenih djelovanja i stajanje u mjestu. Upravo to bile su teme na jučerašnjem sastanku koordinacijskog vijeća za jačanje podrške invaziji u Moskvi, sa kojeg su se čule poruke o ubrzavanju odluka vezano uz vojnu kampanju u Ukrajini te o potrebi bolje medicinske i logističke pomoći svih ruskih regija vojsci.

Putinovi teritorijalni apetiti zasigurno se nisu smanjili, njegova osnovna premisa koja je i dovela do rata u Ukrajini ili specijalne vojne operacije, kako god je neki nazivali, zasigurno je nepromijenjena.

Iščekivanje 'rasputice', odnosno kako će ukrajinsko tlo sa jesenskim kišama postati neprohodno za velike vojne pokrete i operacije, barem u dijelu oklopne mehanizacije, te kasniji dolazak zimskih i daljnjih nepovoljnih vremenskih uvjeta, bili bi odličan predah za umornu rusku vojsku kojoj treba odmor, rotacija potrošenog i umornog vojnog osoblja, kao i popunjavanje te obnova vojnih zaliha.

U tom svjetlu treba razmatrati i nedavne telefonske kontakte čelnih ljudi ruske vojske sa američkim, francuskim i britanskim vojnim vrhom, što je prvi puta od početka invazije. Uz najave o mogućnosti korištenja 'prljave' bombe, stalnim zveckanjem taktičkim nuklearnim oružjem, to je još jedan element takozvanog ruskog hibridnog ratovanja, te pokušaj zastrašivanja zapadnih zemalja kako bi potencijalno odustali od daljnje vojne pomoći ukrajinskoj vojsci. Nedostatkom te pomoći, Ukrajini bi bez obzira ne veliku količinu vojne opreme zarobljene od Rusa, bilo gotovo pa nemoguće voditi vojna djelovanja. Kombinacija takvih pokušaja zastrašivanja uz pritisak na ukrajinsko vojno vodstvo ali i civilno stanovništvo, putem stalnih napada na ukrajinsku elektroenergetsku infrastrukturu i neselektivnog granatiranja gradova i mjesta, ništa su doli daljnji pokušaji eskalacije situacije i podjele svjetske podrške Ukrajini.

Činjenica je kako stanovništvo najviše pati. Isto tako, iako brižljivo kontroliraju podatke koji su njihove strane 'cure' u medije, neosporna je činjenica kako su i ukrajinski gubici ogromni. Procjena je kako je do sada u ratu poginulo više od dvadeset tisuća ukrajinskih vojnika, gotovo deset tisuća ih je navodno u ruskom zarobljeništvo, dok su zbog različitih oblika ranjavanja daljnji deseci tisuća izbačeni iz stroja.

Kombinacija svih čimbenika dovodi do ključnog pitanja, kojoj su strani u ovom trenutku svrsishodniji pregovori ili eskalacija sukoba. Zasigurno je kako bi Putinu i Rusiji odgovarala neka vrsta statusa quo, kojim bi zadržali teritorijalne dobitke i 'kupili' vrijeme za neophodno popunjavanje i obnovu snaga te eventualni daljnji nastavak ratnih operacija na proljeće. Sa druge strane Ukrajina u ovom trenutku nadahnuta uspješnim akcijama, sve većom količinom oružja koja im pristiže, prvenstveno modernih protuzračnih sustava za obranu od napada projektilima i dronovima, ne prihvaća nikakve pregovore, osim pod uvjetom povlačenja ruskih snaga na položaje prije 24. veljače i početka invazije.

Također se nameće pitanje, koja bi se zemlja ukazala kao moderator eventualnih pregovora. Tko je to, obzirom na razinu umiješanosti u sukob, tko trenutno ima takav autoritet da posreduje među zaraćenim stranama? Je li to Turska, Amerika ili možda indonezijski predsjednik koji je objavio mirovnu inicijativu uoči summita G20 sredinom studenoga na Baliju, ostaje da se vidi.

Jedno je sigurno, tmurni oblaci iz kojih umjesto kiše i snijega svakodnevno ispadaju tisuće granata, krstarećih projektila, iranskih dronova i ostalih ubojitih sredstava, još dugo će biti nadvijeni nad Ukrajinom, pri čemu najviše pati nevino stanovništvo koje sa zebnjom iščekuje dugu, hladnu i mračnu zimu.

PODIJELI
VIJEST

MOŽDA ĆE VAS INTERESIRATI
LISTOPAD
26
2022
<
>
  • Zašto Vučićevo obraćanje o napadu na kosovsku policiju, ne daje odgovore?
    Zašto Vučićevo obraćanje o napadu na kosovsku policiju, ne daje odgovore?
    Obraćanje srbijanskog predsjednika pokazuje tri stvari, ili se radilo o napadu na koje Srbija nema utjecaja bilo da se radi o organiziranom kriminalu ili o nekim vanjskim snagama tipa Wagnerovaca, dok je on zatečen i nema sve informacije.
    26.10.2022.
  • Kako spačke i crne rupe uz medijsku pompu zamagljuju istinu
    Kako spačke i crne rupe uz medijsku pompu zamagljuju istinu
    Ljude zanima crna kronika, što crnja to primamljivija, da u njoj utaže svoje pohlepe, strasti, nevolje, strahove. Takav mentalni sklop nacije hrani hrvatske političare na čelu s onim koji bi trebao biti primjer i nažalost u natapanju crnilom, doista jest.
    26.10.2022.
  • Procjenjujemo li realno političare
    Procjenjujemo li realno političare
    Čini se ponekad kao Sizifov posao pokušati dokučiti na koji način šira javnost ocjenjuje političare, kandidate za političke funkcije ili državne dužnosnike.
    26.10.2022.
  • Ukrajinske investicije u peradarsku industriju, poticaj konkurentnosti ili kamen spoticanja?
    Ukrajinske investicije u peradarsku industriju, poticaj konkurentnosti ili kamen spoticanja?
    Javna je tajna kako hrvatska prehrambena industrija godinama sanja dugoročnu strategiju i sanacijski proces, kojom bi dobila novi zamah za naredno desetogodišnje ili duže razdoblje.
    26.10.2022.
  • Ivan Brodić, nema plinske afere, samo izrežirane antiposlovne predstave?
    Ivan Brodić, nema plinske afere, samo izrežirane antiposlovne predstave?
    Ivan Brodić energetski stručnjak i glavni urednik portala EnergyPress na svojim je društvenim mrežama napisao zanimljivo stajalište i analizu aktualne plinske afere.
    26.10.2022.
  • Tako to ide kad se igra srcem, čestitam Hrvatska!
    Tako to ide kad se igra srcem, čestitam Hrvatska!
    Tjedan dana od crnogorskih izbora slažu se kombinacije za saziv vlade. Bez obzira kakve one bile, činjenica je da su pobjednici izbora manjine, a tamošnja stabilna hrvatska manjina nije samo glas, već ključna poluga bez koje se ne može ni kilometar dalje.
    26.10.2022.
  • Zašto zaostajemo za stranim investicijama
    Zašto zaostajemo za stranim investicijama
    U razdoblju između 2009 i 2022. godine Hrvatska ima 30 posto manje stranih investicija nego li Srbija, a u Srednjoj Europi jedino je Slovačka iza nas, dok druge zemlje imaju više stotina postotaka više takvih investicija.
    26.10.2022.
  • Zaštita autonomije Fakulteta hrvatskih studija
    Zaštita autonomije Fakulteta hrvatskih studija
    Zašto rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić ne potvrđuje akademika Stjepana Ćosića za v.d. dekana hrvatskih studija ako ga je vijeće izabralo?
    26.10.2022.
  • Paradoks Kristove smrti
    Paradoks Kristove smrti
    Kristova smrt na križu koje se spominjemo na Veliki petak za kršćane je smrt u drugom licu, smrt najbliže osobe, ali istovremeno i smrt koja daje život. Smrt za vjernike nije dokrajčenje, nego se život preobražava i postaje istinskim životom.
    26.10.2022.
  • Crna Gora, stvarni novi val ili povratak u prošlost?
    Crna Gora, stvarni novi val ili povratak u prošlost?
    Đukanović je propustio izgraditi strategiju i institucije koja bi ojačala nacionalni identitet, narod koji bi bio kralježnica obnovljene države i stoga ostaje opasnost daljnje asimilacije crnogorskog nacionalnog tkiva u jedan davni, ali vječni san.
    26.10.2022.

Najčitanije

Pomoć

SAD šalje Kijevu vojnu pomoć od 200 milljuna dolara, a Oslo sustave protiv dronova

Crno more

Navodna ruska mina eksplodirala kod rumunjskog turističkog odredišta

Od ponoći raste cijena goriva

Benzin poskupljuje za tri, a dizel deset centi po litri

HNL

Livaja s dva gola 'poništio' neiskorišteni jedanaesterac. Istra 1961 - Osijek 4-4

Mediji

Prvi ispitani uhićenici bit će raspoređeni u 14 zatvora po Grčkoj

Italija

Od subote na Lampedusu raznim plovilima stiglo gotovo 1000 migranata

Ancelotti

Modrić i Kroos su nam važni i neće biti pričuvni igrači

Revolt Grka

Građani traže slobodan pristup plažama

Banner sekcija Najčitanije - Detalji vijesti - test banner
  • Impressum
  • Marketing
  • Kontakt
  • Uvjeti korištenja
svijet.hr

Copyright (c) svijet.hr. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.  |  Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće

Kolačiće koristimo za prilagođavanje sadržaja i oglasa, za pružanje značajki društvenih medija i za analizu prometa. Također dijelimo informacije o vašoj upotrebi naše web-lokacije s našim društvenim medijima, oglašivačkim i analitičkim partnerima koji ih mogu kombinirati s drugim informacijama koje ste im dali ili koje ste prikupili iz upotrebe svojih usluga.
Prihvaćam sve kolačiće Prihvaćam odabrane Postavke kolačića Ne prihvaćam