Muskova kupovina Twittera i najava kako će se „plave kvačice“ na ovoj društvenoj mreži ubuduće naplaćivati osam dolara mjesečno mnoge je podsjetila na scenarij novog horora. Dojam straha pojačao je vjerojatno jedan od najuspješnijih autora horor romana Stephen King, koji je Muska prozvao da bi cijena verifikacije profila na ovoj popularnoj mreži mogla doseći 20 dolara mjesečno.
Očito sve što King dotakne ima potencijal pretvoriti se u scenarij za dobru horor priču, pa bi tako u novom Kingovom hororu najbogatiji čovjek na svijetu mogao dobiti ulogu antagonista i to u obliku neshvaćenog spasitelja čovječanstva koji bi na kraju svojim metodama spašavanja mogao sam posjeći glave korisnicima ove mreže.
Glave u ovom horor scenariju neće padati zbog Muskove najave mjesečne pretplate od osam ili 20 dolara, već zbog činjenice da ljudi širom svijeta očigledno nisu informirani o čemu se zapravo radi. Naime, velik broj korisnika Twittera se boji da će njihova omiljena društvena mreža prestati biti besplatna. Stoga je za očekivati da će dio onih najopreznijih korisnika preliminarno napustiti ovu društvenu mrežu što zbog straha da im se nešto ne počne naplaćivati, što zbog već opće poznate antipatije koju izaziva Muskovo petljanje u sve što može kupiti novcem.
King je u svom oštrom tweetu namijenjenom Musku prije nekoliko dana poslao snažnu poruku, koju bi i ostale javne osobe vrlo lako mogle prihvatiti kao ideju bunta protiv novog vlasnika Twittera: „20 dolara mjesečno da zadržim svoju plavu kvačicu? J* to, oni bi trebali platiti meni. Ako se to uvede, propao sam kao Enron“, poručio je King.
Unatoč tome što je najbogatiji čovjek na svijetu jasno dao do znanja da planira prodrmati stvari na ovoj društvenoj mreži, puno stvari oko ove odluke još uvijek nije poznato. U medijima u Americi se mogu čuti nagađanja da će trenutni verificirani korisnici izgubiti svoju plavu kvačicu ako ne plate verifikaciju sukladno novoj politici Twittera, iako treba biti pošten pa reći da zapravo nije poznato je li Musk ikada spomenuo takvu mjeru.
Najavljuje se također da će uvođenje naplate verifikacije omogućiti nagrađivanje najboljih kreatora sadržaja, samo što nitko do sada nije objasnio što to točno znači, kako će se kreatore sadržaja nagrađivati i kakav će to sadržaj podlijegati sustavu nagrađivanja. Treba se samo prisjetiti kako su brojni liberalni kritičari optužili Muska da je podupirao širenje sadržaja mržnje i takozvanih „dezinformacija“ na ovoj društvenoj mreži, stoga je realna bojazan od dodatnog promoviranja „najuspješnijih“ kreatora sadržaja.
Ipak, utjeha je da će Twitter i dalje ostati besplatan za korištenje. Pretplatu će kao i do sada plaćati samo oni koji će htjeti imati „plavu kvačicu“ pored imena, a koja znači verificiran identitet i ukratko rečeno – veću vidljivost. Podaci govore kako je ovu oznaku u 2021. godini imalo blizu 400.000 korisnika. Uglavnom su tu mogućnost mogli koristiti profili poput vlada, tvrtki, medija, političara ili drugih javnih osoba, ali realno gledajući ona običnim korisnicima Twittera, kojih prema posljednjim podacima ima oko 395,5 milijuna širom svijeta, nije previše bitna.
Zanimljivo je kako je početkom tjedna dugogodišnji Muskov suradnik Jason Calacanis, inače jedan od investitora, pitao korisnike putem društvene mreže koliko bi platili za Twitter Blue, koji inače predstavlja mjesečnu pretplata koja najangažiranijim kreatorima sadržaja na Twitteru daje ekskluzivan pristup premium značajkama. Opcije su bile 5, 10 ili 15 dolara mjesečno, uz očekivano velik broj odgovora da se verifikacija uopće ne bi trebala naplaćivati. Za opciju neplaćanja je bilo više od 81 posto ispitanika, koji očito zanemaruju da se sporni Twitter Blue još od prošle godine - plaća 4,99 dolara mjesečno.
Horor bi moglo biti to, što će prema Muskovoj najavi cijena verifikacije biti usklađena za zemlje, proporcionalno paritetu kupovne moći, samo treba vidjeti tko će biti taj koji će davati takvu procjenu i kako će proći Hrvatska u tom odnosu moći i odgovornosti. Dosadašnje iskustvo s Muskom govori kako on itekako ima tendenciju brzog mijenjanja mišljenja, pa sve ove najave za sada treba uzeti s rezervom.
Na kraju, Musk tvrdi kako mu profit nije na prvom mjestu. To je legitiman i pozitivan stav, ali pitanje je onda – što mu jest na prvome mjestu obzirom će će u maniri istinskog kapitalista, „cijelom čovječanstvu“ omogućiti da konačno izdvoji novce i uplati pretplatu, kako bi zaslužili svoju kvačicu pored profilne slike?