Zvuk koji je prekinuo petnaestominutnu tišinu je zvučno oružje ili "zvučni top" koji posjeduje sigurnosni sustav Srbije, rekao je Aleksandar Radić, vojni analitičar. Iste tvrdnje iznio je i lider stranke "Srce" Zdravko Ponoš.
Dok su građani odavali poštu stradalima u nesreći na novosadskoj Željezničkoj stanici, začula se buka, ali još uvijek nije poznato šta se tačno dogodilo.
Građani su krenuli da trče, a nastalo je i komešanje. Iz mase su se čuli povici: „Ljudi, polako“.
Radić: Riječ je o zvučnom topu, MUP demantira
Zvuk koji je prekinuo petnaestominutnu tišinu na današnjem studentskom protestu i izazvao paniku među okupljenima je zvučno oružje ili „zvučni top“ koji poseduje sigurnosni sustav Srbije, rekao je za N1 Aleksandar Radić, vojni analitičar.
Radić navodi da je u pitanju američko neletalno, agresivno, zvučno oružje koje za cilj ima da onemogući metu, odnosno, da služi za onesposobljavanje.
„Najveći problem u večerašnjem događaju je – tko je došao na ideju da se takvo oružje upotrijebi? U situaciji kada su svi demonstranti bili mirni, kada se odavala petnaestominutna pošta nastradalima oružje je upotrebljeno. Jedini cilj tog čina je brutalan prikaz sile, dokaz arogancije, a motiv mržnja prema vlastitom narodu“, navodi za portal N1 Radić.
MUP je u međuvremenu demantovao da je koristio zvučni top, navodeći da to nije u skladu za zakonom.
Ponoš: Korišten je zvučni top
Lider stranke Srce Zdravko Ponoš objavio je na društvenim mrežama da je na večerašanjem skupu korišćen zvučni top.
Zvučno oružje već testirano u Srbiji
Broj sredstava prinude u Nacrtu Zakona o unutrašnjim poslovima, koji je u međuvremenu povučen povećan je na 17, a među njima se nalazilo i jedno vrlo kontroverzno i potencijalno vrlo opasno – zvučni top.
Iako ga u pomenutom zakonu nije bilo, prema nepotvrđenim informacijama, MUP Srbije ga je već nabavio i isprobao, objavljeno je u prosincu 2022. godine.
Takozvani LRAD (long-range accoustic device) ili uređaj za emitiranje zvučnih valova, jedno je od novih oružja u arsenalu Ministarstva unutrašnjih poslova, iako ga u zakonu još uvek nema. Na konferenciji za novinare održanoj u MUP Srbije, a povodom predstavljanja Nacrta Zakona o unutrašnjim poslovima, nekoliko novinara postavilo je pitanje o spornom LRAD-u, ali odgovora nije bilo. Odgovor se nalazio u samom Nacrtu, gde je broj sredstava prinude sa sadašnjih 13 povećan na 17, a među njima je i ono što je nazvano „uređaj za emitovanje zvučnih talasa“.