U ponedjeljak, 22. siječnja, suci na hrvatskim sudovima kreću s novim ciklusom mjera upozorenja, izvijestila je u petak Udruga hrvatskih sudaca (UHS), navodeći da su sudske stranke o tome obaviještene, ali i da su otvoreni za nastavak razgovora s vladom.
Sudjelovanje u tzv. mjerama upozorenja u ponedjeljak je najavila i Udruga hrvatskih državnoodvjetničkih dužnosnika (UHDD) koja nije sudjelovala u prošlogodišnjem sudačkom bijelom štrajku.
Tako se u sljedeća dva tjedna, do petka 2. veljače, odgađaju sve radnje u prvostupanjskim i drugostupanjskim sudskim postupcima, osim u hitnim predmetima u kojima bi mogla nastupiti nenadoknadiva šteta.
UHS je izvijestio da će za vrijeme trajanja mjera upozorenja svi suci bit će na radnom mjestu i obavljati ostale poslove u okviru svoje sudačke dužnosti cijelo radno vrijeme.
"Prema posljednje prikupljenim informacijama, očekuje se bolji odaziv nego u prvom ciklusu, dok je na većini sudova odaziv i stopostotan", ističe sudačka udruga.
Dodaju da su o odgodama rasprava dogovorenih za ponedjeljak stranke već obaviještene putem e-spisa i svojih opunomoćenika, tj. odvjetnika na koje stranke upućuju da se kod njih raspitaju o daljnjim koracima.
Odgođena ročišta bit će zakazana u najkraćem roku nakon završetka mjera, navode u priopćenju.
Iz vlade nije stigla nova ponuda
"U mjere upozorenja kreće se temeljem jednoglasne odluke svih ogranaka Hrvatske udruge sudaca, budući da iz Vlade RH ni Ministarstva pravosuđa i uprave nije stigla nova ponuda kojom bi se ispunilo obećanje iz svibnja 2023.
Razgovori s predstavnicima izvršne vlasti se nastavljaju, no budući da obje strane u ovom trenutku ostaju pri svojim stavovima, mjere upozorenja počinju po najavi, u ponedjeljak". Dođe li do dogovora kojim bi se ispunili zahtjevi UHS-a, kažu u sudačkoj udruzi, mjere će se prekinuti i prije najavljenog datuma.
Podsjećaju da UHS od Vlade RH traži ispunjenje obećanja o provedbi konkretnih poteza – jedinstvenog zakona kojim bi se uvela indeksacija, usklađivanje osnovice s prosječnom bruto plaćom isplaćenom zaposlenima u pravnim osobama u RH u prethodnoj godini, prema izračunu DZS, te sustav platnih razreda i izjednačavanje plaća sudaca drugog stupnja s plaćama sudaca visokih specijaliziranih sudova.
Riječ je, dodaju, o jednakim zahtjevima koji su izneseni i prihvaćeni u svibnju 2023. te ističu da su sve mjere koje poduzimaju usmjerene boljem, učinkovitijem i kvalitetnijem pravosuđu te konačnom sustavnom rješenju kroničnih problema pravosuđa, poručio je UHS.
Navode i da će u daljnjem postupanju suci, kao i kod provedbe mjera u svibnju 2023., postupati odgovorno prema strankama i javnosti te službenim obavijestima iznositi stajališta udruge. Novi sastanak upravnog odbora UHS-a održat će se najkasnije 1. veljače 2024.
I tužitelji će raditi samo u žurnim postupcima ili onima gdje bi mogla nastupiti šteta
Upravni odbor udruge državnoodvjetničkih dužnosnika ranije je izvijestio da je na temelju prethodnog izjašnjavanja, pozvao članove na provođenje mjera upozorenja na način da se poduzimaju zakonom propisane radnje samo u predmetima koji se sukladno zakonima i poslovnicima (državnoodvjetnički, sudski) smatraju žurnima i u predmetima u kojima bi mogla nastupiti nenadoknadiva šteta.
UHDD ponavlja da smatra potrebnim donošenje Zakona o plaći i materijalnim pravima pravosudnih dužnosnika, koji će osim sada ponuđenog dijela materijalnih prava, u potpunosti urediti plaće i druga materijalna prava pravosudnih dužnosnika, sukladno postignutim standardima u državama članicama Europske unije.
I oni ističu da su spremni i nadalje nastaviti razgovore s nadležnim Ministarstvom pravosuđa i uprave radi donošenja cjelovitog Zakona o plaći i materijalnim pravima pravosudnih dužnosnika.
Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić, koji je po dužnosti čelnik sudbene vlasti, u četvrtak je ustvrdio tijekom mjera osigurati provođenje hitnih postupaka te poduzimanje svih radnji kako bi stranke bile što manje oštećene.
To je od predsjednika najvišeg suda zatražila i Hrvatska odvjetnička komora navodeći da stranke i njihovi odvjetnici još osjećaju posljedice lanjskih mjera upozorenja i štrajka sudskih službenika.
Iz Ministarstva pravosuđa i uprave kazali su da, unatoč proglašenju mjera i odbijanju najvećeg povećanja u proteklih nekoliko godina, ostaju privrženi dijalogu s predstavnicima pravosudnih tijela o uređenju sustava plaća pravosudnih dužnosnika.