Tvrtke žele znati sve o vama. Podaci koji detaljno opisuju vaše online navike mogu korporacijama donijeti milijune dolara prihoda od oglasa. U najgorem scenariju koji se događa prečesto, tvrtke čak mogu pokloniti vaše osobne podatke kriminalcima u slučaju proboja u bazu podataka. Prema stručnjacima, neke aplikacije na vašem mobilnom uređaju mogu biti najgori prekršitelji prikupljanja podataka o privatnosti.
Reći ćemo vam kako raščlaniti pravila o privatnosti aplikacije i izvješća o prikupljanju podataka za ključne riječi koje signaliziraju namjere tvrtke prilikom prikupljanja, pohrane i upotrebe vaših privatnih podataka, piše PC MAG.
Prevare s politikama privatnosti
Trebalo bi biti lako reći koje vrste podataka tvrtke prikupljaju čitajući pravila o privatnosti aplikacije. Nažalost, stvarnost nije tako jednostavna.
"Jako oklijevam reći potrošačima da pročitaju pravila o privatnosti", primijetila je Jen Caltrider, voditeljica projekta za Mozillin tim za "privatnost nije uključna" .
"Zarađujem za život čitanjem pravila o privatnosti; oni su zatupljujući. Ljudi koji se time ne bave profesionalno, zapravo nemaju šanse."
Caltrider je ponudila nekoliko prijedloga za uštedu vremena prilikom pregledavanja pravila o privatnosti:
Caltrider i njezin tim objavili su 2023. izvješće o provjeri činjenica u kojem se ispituju oznake privatnosti podataka koje je odredio Google na 20 najboljih besplatnih i plaćenih Android aplikacija. Mozillini istraživači otkrili značajne razlike između praksi prikupljanja podataka koje su sami prijavili na sigurnosnoj oznaci i navedenih praksi prikupljanja programera u svojoj politici privatnosti.
To znači da se podaci o sigurnosnoj naljepnici podataka prijavljeni Googleu možda ne podudaraju s podacima u pravilima o privatnosti.
Kako možete vjerovati da je bilo koja od ovih izjava o prikupljanju podataka točna? Ne možete. Umjesto toga, na vama, korisniku, je da se zaštitite pregledom dozvola za prikupljanje podataka koje aplikacija zahtijeva s vašeg uređaja i utvrđivanjem je li vam ugodno odreći se tih podataka.
Kako izbjeći prikupljanje podataka
Tvrtke bi trebale biti odgovorne za netočno navođenje svojih praksi prikupljanja podataka. Dok se to ne dogodi, evo metoda Jen Caltrider za izbjegavanje napora prikupljanja podataka aplikacija:
Provjerite pojedinosti o privatnosti prije preuzimanja novih aplikacija. Korisnici Androida trebali bi otvoriti stranicu aplikacije u trgovini Google Play i proširiti odjeljak pod nazivom O ovoj aplikaciji. Dodirnite vezu Dopuštenja aplikacije za detaljan prikaz drugih aplikacija ili usluga kojima će aplikacija pristupati na vašem uređaju.
Ako koristite iPad ili iPhone, pomaknite se prema dolje do odjeljka Privatnost aplikacije kada pregledavate stranicu aplikacije u trgovini App Store i dodirnite odjeljke s oznakama Podaci povezani s vama i Podaci koji nisu povezani s vama. Možete dodirnuti svaki odjeljak da biste dobili više informacija o pristupu koji će aplikacija zatražiti prilikom prikupljanja podataka na vašem uređaju.
Provjerite dopuštenja telefona za instalirane aplikacije. Kao što je gore spomenuto, prikupljanje podataka prijavljeno u trgovinama aplikacija možda nije potpuno točno. Zato preporučujemo da svaki mjesec provjeravate dopuštenja aplikacija na telefonu kako biste vidjeli prikupljaju li neke aplikacije prekomjerne podatke.
Na Androidu možete vidjeti dopuštenja aplikacije tako da posjetite izbornik Postavke i odete na Sigurnost i privatnost>Privatnost>Upravitelj dozvola.
Na iOS uređaju pristupite izvješćima o privatnosti aplikacija na telefonu tako da posjetite odjeljak Privatnost i sigurnost u Postavkama.
Izbrišite nekorištene aplikacije s uređaja
"Kupili ste kuću? Izbrišite tu aplikaciju za nekretnine. Tražite ljubav svog života? Dobili ste svoje aplikacije za upoznavanje, pronašli ste ih. Sjajno, izbrišite te aplikacije. Skinite ih s telefona što brže možete", rekla je Caltrider. Dodaje da korištenje verzije preglednika umjesto aplikacije za društvene medije pruža slično iskustvo, ali s dodatnom privatnošću.
U korijenu spriječite prikupljanja podataka
Sljedeći put kada preuzmete aplikaciju iz App Storea ili Google Playa, zapamtite ovaj popis i razmislite o vremenu potrebnom za njegovo dovršavanje. Opet, ne vjerujem da bi trebalo biti potrebno pristupiti većini mobilnih aplikacija bez odricanja od vrijednih osobnih podataka, ali to je naša trenutna stvarnost.
Natjerajte tehnološke tvrtke da prestanu prikupljati vaše podatke isključivanjem izvora informacija. Deinstalirajte te invazivne aplikacije. Koristite web verziju popularnih aplikacija ili ih nemojte koristiti. Imate moć donijeti promjenu, čak i ako je mala. Također zaslužujete pravo na privatnost – vratite nešto od toga.