svijet.hr
30. Studeni 2023.
  • Društvo
  • Geopolitika
  • Mojbiz
  • Kultura & Scena
  • Sport
  • Lifestyle
  • Tehno
  • Komentari
search
highlight_off
person
personPrijavi se u svoj SVIJEThr profil. disabled_by_default
*
*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

Zaboravljena lozinka?

Nemaš korisnički račun? Registriraj se!

passwordZaboravljena lozinka? disabled_by_default

Unesite e-mail s kojim ste se registrirali i poslat ćemo vam link za resetiranje lozinke.

*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

assignmentRegistracija disabled_by_default
*
*
*
*
*
*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

*
Centar dijeljenih usluga
Bernays
Bernays

KRITIKE NA KURIKULUM: Uvodi se novi predmet umjesto informatike u školama

Uvodi se novi predmet umjesto informatike u školama
Izvor: ShutterstockInformacijske i digitalne kompetencije predmet je koji će se od jeseni u školama izvoditi svaki drugi tjedan, a osnovna kritika je kako je Hrvatska jedina u Europi koja smanjuje satnicu informatike umjesto da je povećava.
SVIBANJ
13
2023

Piše:

Hina

Predmet Informacijske i digitalne kompetencije trebao bi se prema nacrtu kurikuluma u e-savjetovanju, u eksperimentalnim školama izvoditi 35 puta godišnje, u dvosatu, što je naišlo na kritike da je to premali broj sati, a učenici neće imati kontinuitet jer će se izvoditi svaki drugi tjedan.

U komentarima na nacrt kurikuluma tog predmeta, kojih je dosad pristiglo šezdesetak, uglavnom su nastavljene kritike koje su od početka predstavljanja projekta cjelodnevne škole prisutne - da je Hrvatska jedina u Europi koja smanjuje satnicu informatike umjesto da je povećava.

Informacijske i digitalne kompetencije predmet je koji će umjesto informatike, od jeseni slušati učenici u pedesetak osnovnih škola odabranih u eksperiment cjelodnevne nastave, uz još nekoliko novih predmeta - Prirodoslovlje, Društvo i zajednica, Praktične vještine te Svijet i ja.

Prema nacrtu kurikuluma koji je u javnom savjetovanju do 23. svibnja, satnica tog predmeta, koji će biti obvezan od prvog do osmog razreda, iznosi 35 sati godišnje. Nastava se izvodi u dvosatu zbog, kako stoji u nacrtu, specifičnosti rada s digitalnim tehnologijama.

Novi kurikulum sadrži mnogo više sadržaja koje treba obraditi u ograničenom vremenskom periodu

Većina komentara, u kojima su se javili i roditelji, učitelji i učiteljice razredne nastave, nastavnici informatike, polazi od stajališta da bi satnicu trebalo duplo povećati, na 70 sati.

Smatraju da novi kurikulum predstavlja ogroman izazov za nastavnike i učenike jer sadrži mnogo više sadržaja koje treba obraditi u ograničenom vremenskom periodu i da se sve predviđeno ne može odraditi u 35 sati godišnje.

Neslaganje u komentarima izazvalo je izvođenje nastave u blok satu. "Prema predloženoj satnici od 35 sati godišnje i blok sat svaki drugi tjedan, učenici bi bili na novom nastavnom predmetu sveukupno 18 puta. Preveliki je to razmak i gubi se kontinuitet", glasi jedan od komentara.

Kritike zbog navodnog smanjivanja satnice informatike dominirale su u savjetovanju o samom eksperimentalnom programu, a nastavile se i u ovom savjetovanju o samom predmetu, unatoč tvrdnjama iz Ministarstva znanosti i obrazovanja da se satnica ne smanjuje već povećava za sto posto.

Iz ministarstva su objašnjavali da su dosad informatiku od 1. do 4. razreda djeca učila kao izborni predmet, a onda je u 5. i 6. razredu postala obvezan predmet i od 5. razreda svi oni koji su je učili kao izborni predmet počinjali bi od nule kao da je nisu učili, a u 7. i 8. razredu opet je postala izborni predmet.

"Kada razmatramo samu izvedbu nastavnog predmeta, do sada su u osnovnoj školi bila 4 obvezna sata informatike, a sada će biti 8 obveznih sati modernijeg predmeta Informacijske i digitalne kompetencije", kazao je ministar Radovan Fuchs, ističući da u cjelodnevnoj školi može postojati onoliko sati izborne informatike koliko postoji interesa učenika.

Ministrovo objašnjenje jedan od komentatora u nacrtu predmeta ocjenjuje kao obmanu te navodi da "nije isto 4 obavezna školska sata u dvije godine i 8 obveznih školskih sati u 8 godina".

Tri domene Informacijske i digitalne kompetencije

Prema nacrtu kurikuluma tri su domene kojima će se realizirati ciljevi nastavnoga predmeta Informacijske i digitalne kompetencije - Informacijska i medijska pismenost, Komunikacija, suradnja i sigurnost te Digitalni sadržaji, računalno razmišljanje i tehnologije u nastajanju.

Stvaranje, objavljivanje, pronalaženje te kritičko vrednovanje informacija i medijskih sadržaja poučavat će se u domeni Informacijska i medijska pismenost.

Domena Komunikacija, suradnja i sigurnost usmjerena je na razvoj kompetencija potrebnih za učinkovitu i sigurnu komunikaciju u digitalnom okruženju. Tu će, prema nacrtu, dominirati teme kao što su područje sigurnosti na mreži, zaštita podataka, elektroničko nasilje i briga o svojoj digitalnoj dobrobiti, objavljivanje te dijeljenje podataka, sadržaja i izvora, istraživanje poslova.

U domeni Digitalni sadržaji, računalno razmišljanje i tehnologije u nastajanju naglasak je na korištenju digitalnih alata te razvoju umjetne inteligencije i njenog utjecaja na život čovjeka. U ovoj domeni učit će se i poučavati nove tehnologije i njihove primjene kao što je umjetna inteligencija, internet stvari (IoT), proširena i virtualna stvarnost, 3D modeliranje i 3D ispis.

PODIJELI
VIJEST

MOŽDA ĆE VAS INTERESIRATI
SVIBANJ
13
2023
<
>
  • Sve je spremno za otvaranje Adventa Zagreb
    Sve je spremno za otvaranje Adventa Zagreb
    Službeno otvorenje Adventa Zagreb 2023 zakazano je za 2. prosinca, subotu, kao i svake godine paljenjem prve adventske svijeće na Trgu bana Jelačića, nakon čega slijedi otvorenje adventskih lokacija.
    13.05.2023.
  • Irena Petir, priča o ženi koja je pobijedila stereotipe u automehanici
    Irena Petir, priča o ženi koja je pobijedila stereotipe u automehanici
    Iako posao obavlja više od 30 godina, još uvijek se susreće s predrasudama u ovom stereotipno muškom zanimanju. Unatoč svemu ljubav prema poslu motivirala ju je da nikada ne odustane.
    13.05.2023.
  • Svjetski stručnjaci razbijaju mitove o PR-u
    Svjetski stručnjaci razbijaju mitove o PR-u
    Split je spreman za 22. izdanje KOMferencije, najvažnijeg domaćeg događanja u svijetu komunikacija i medija.
    13.05.2023.
  • Zaklada Ana Rukavina prikupila više od 123.000 eura donacija
    Zaklada Ana Rukavina prikupila više od 123.000 eura donacija
    Nakon trogodišnje stanke koncert Želim život ponovno je održan na središnjem zagrebačkom trgu. Humanitarna akcija za Zakladu Ana Rukavina nastavlja se do kraja prosinca.
    13.05.2023.
  • Nove potpore uzgajivačima svinja od 7 milijuna eura, kreću zahtjevi
    Nove potpore uzgajivačima svinja od 7 milijuna eura, kreću zahtjevi
    Ministarstvo poljoprivrede objavilo je dva Pravilnika za provedbu Programa potpore za ublažavanje posljedica afričke svinjske kuge, za to je osigurano 7 milijuna eura, a zahtjeve za potpore uzgajivači svinja mogu podnositi od jučer.
    13.05.2023.
  • Hrvatska će biti spremna obnoviti i vozila iz Ukrajine
    Hrvatska će biti spremna obnoviti i vozila iz Ukrajine
    Dolazak prvih vozila iz SAD-a u Hrvatsku očekuje se do kraja ove godine, nakon čega započinje njihova revitalizacija u tvrtki Đuro Đaković Specijalna vozila.
    13.05.2023.
  • Vukovarci se prisjećaju stradanja Borova naselja
    Vukovarci se prisjećaju stradanja Borova naselja
    U Vukovaru se još traga za 374 osobe nestale u Domovinskom ratu.
    13.05.2023.
  • Pomaknute granice, Agnesa Gregurek o izazovima i uspjesima u tehnološkoj Industriji
    Pomaknute granice, Agnesa Gregurek o izazovima i uspjesima u tehnološkoj Industriji
    U sklopu serijala tekstova "Svijet ravnopravnosti", donosimo novi razgovor koji se bavi iskustvom Agnese Gregurek, žene koja aktivno sudjeluje u tehnološkom sektoru, dokazavši da neka zanimanja nisu rezervirana isključivo za muškarce.
    13.05.2023.
  • Pravilnik o ambalaži donesen, nema razloga za postupak pred Sudom EU
    Pravilnik o ambalaži donesen, nema razloga za postupak pred Sudom EU
    Europska komisija je u četvrtak odlučila pokrenuti postupak protiv Hrvatske pred Sudom EU zbog toga što nije u potpunosti prenijela u svoje zakonodavstvo sve relevantne odredbe direktive o ambalaži i ambalažnom otpadu.
    13.05.2023.
  • Seksualno ponašanje mladih u Hrvatskoj - Sve kasniji prvi odnos, sve manje partnera
    Seksualno ponašanje mladih u Hrvatskoj - Sve kasniji prvi odnos, sve manje partnera
    Udio seksualno aktivnih ispitanika pao je za oko 12 posto odnosu na prva dva vala te u 2021. iznosi 73 posto. Pad je pritom veći kod mladića, nego kod djevojaka.
    13.05.2023.

Najčitanije

Pomoć

SAD šalje Kijevu vojnu pomoć od 200 milljuna dolara, a Oslo sustave protiv dronova

Crno more

Navodna ruska mina eksplodirala kod rumunjskog turističkog odredišta

Od ponoći raste cijena goriva

Benzin poskupljuje za tri, a dizel deset centi po litri

HNL

Livaja s dva gola 'poništio' neiskorišteni jedanaesterac. Istra 1961 - Osijek 4-4

Mediji

Prvi ispitani uhićenici bit će raspoređeni u 14 zatvora po Grčkoj

Italija

Od subote na Lampedusu raznim plovilima stiglo gotovo 1000 migranata

Ancelotti

Modrić i Kroos su nam važni i neće biti pričuvni igrači

Revolt Grka

Građani traže slobodan pristup plažama

Banner sekcija Najčitanije - Detalji vijesti - test banner
  • Impressum
  • Marketing
  • Kontakt
  • Uvjeti korištenja
svijet.hr

Copyright (c) svijet.hr. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.  |  Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće

Kolačiće koristimo za prilagođavanje sadržaja i oglasa, za pružanje značajki društvenih medija i za analizu prometa. Također dijelimo informacije o vašoj upotrebi naše web-lokacije s našim društvenim medijima, oglašivačkim i analitičkim partnerima koji ih mogu kombinirati s drugim informacijama koje ste im dali ili koje ste prikupili iz upotrebe svojih usluga.
Prihvaćam sve kolačiće Prihvaćam odabrane Postavke kolačića Ne prihvaćam