Iranski pregovarači nakratko su napustili sastanak u znak prosvjeda zbog niza prijetnji koje je američki predsjednik Donald Trump objavio na društvenim mrežama, no posredovanjem Katara i Pakistana razgovori su ipak nastavljeni.
Sve se ovo događa nakon što su dvije strane prošli tjedan potpisale memorandum o razumijevanju s ciljem deblokade Hormuškog tjesnaca i pokretanja 60-dnevnih pregovora o iranskom civilnom nuklearnom programu.
Napetosti zbog Trumpovih prijetnji
Trump je u nizu objava na društvenim mrežama i u televizijskim intervjuima zaprijetio bombardiranjem Irana, pa čak i otmicom iranskog pregovaračkog tima ako se Hormuški tjesnac ne otvori. U 20-minutnom telefonskom razgovoru za Fox News, govoreći o tjesnacu, poručio je:
"Možda ćemo preuzeti tjesnac, ako budemo morali. Ako ne postignu dogovor, naplaćivat ćemo prolaz". Činilo se da je zaprijetio i otmicom iranskih pregovarača, rekavši: "Zatvorite ga i ostat ćete bez države. Nećete se ni vratiti u svoju jebenu zemlju".
Ove su prijetnje izazvale bijes u iranskom timu, koji je naveo da one predstavljaju neprihvatljivu prijetnju njihovoj osobnoj sigurnosti i krše pakt o nenapadanju uključen u memorandum potpisan prošli tjedan. Iranski državni mediji izvijestili su da su pregovori ušli u "tešku fazu" te da su prekinuti nakon "objave uvredljive poruke američkog predsjednika".
Iako su iranski predstavnici napustili sastanak, djelomično i zbog domaćeg političkog pritiska, glavni iranski pregovarač Mohammad Bagher Ghalibaf odbacio je prijetnje.
"Zar sami ne vide da se ne bi našli u današnjem očaju da su njihove prijetnje imale ikakvog učinka? Američke prijetnje uopće ne uzimamo u obzir", izjavio je.
Uloga posrednika i nastavak pregovora
Nakon Trumpovih objava, iranska delegacija uložila je službeni prosvjed posrednicima, tražeći da se njegovo "zastrašivanje" stavi pod kontrolu. Katar i Pakistan djelovali su u pozadini kako bi se pregovori nastavili, što se i dogodilo prije nego što su zaključeni u ranim jutarnjim satima u ponedjeljak. Tehnički razgovori trebali bi se nastaviti do kraja tjedna.
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi pohvalio je posredovanje Katara i Pakistana, rekavši da je "ostvaren značajan napredak". U zajedničkoj izjavi Katara i Pakistana navodi se da su se SAD i Iran složili uspostaviti "komunikacijsku liniju" radi izbjegavanja incidenata u Hormuškom tjesnacu.
Također je dogovoreno formiranje "ćelije za deeskalaciju sukoba" s libanonskom vladom kako bi se osiguralo "pridržavanje prekida vojnih operacija u Libanonu". Araghchi je poručio da će prvi pravi test tih sporazuma biti upravo mehanizam deeskalacije zbog borbi između Izraela i Hezbolaha u Libanonu.
Foto: Pakistani prime minister / X.com