Etnički Armenci u azerbajdžanskoj odcijepljenoj regiji Gorski Karabah pristali su na ruski prijedlog o prekidu vatre, 24 sata nakon što je Azerbajdžan započeo ofenzivu za povratak kontrole nad enklavom u kojoj su poginuli deseci i ozlijeđene stotine.
Armenske separatističke snage u Karabahu rekle su da je Azerbajdžan probio njihove linije i zauzeo brojne uzvisine i strateška cestovna čvorišta dok je svijet stajao po strani, ne poduzimajući ništa.
Samoprozvana "Republika Artsak" rekla je da u takvim okolnostima nije imala izbora nego prekinuti neprijateljstva od 13 sati po lokalnom vremenu u srijedu.
"Vlasti Republike Artsak prihvaćaju prijedlog zapovjedništva ruskog mirovnog kontingenta o prekidu vatre", rečeno je.
"Uz posredovanje zapovjedništva ruskog mirovnog kontingenta stacioniranog u Gorskom Karabahu, postignut je dogovor o potpunom prekidu neprijateljstava od 13 sati 20. rujna 2023. godine."
Azerbajdžan je potvrdio da je postignut dogovor o prekidu vatre.
Ruske mirovne snage Azerbajdžanu su prenijele apel karabaških Armenaca za prekid vatre.
Azerbajdžan je započeo svoju operaciju protiv Gorskog Karabaha u utorak nakon što su neki od njegovih vojnika ubijeni u, kako je Baku rekao, napadima iz planinskog područja, koje je Azerbajdžan izolirao.
Baku je zahtijevao da se separatističke političke vlasti u Karabahu, koji je međunarodno priznat kao dio Azerbajdžana, također raspuste prije bilo kakvih razgovora o budućnosti regije koju Azerbajdžan želi u potpunosti integrirati te da polože oružje i razoružaju se.
Gorski Karabah je međunarodno priznat kao dio Azerbajdžana.
Azerbajdžan je u međuvremenu objavio da želi "mirnu reintegraciju" Gorskog Karabaha u svoj teritorij i "normalizaciju" odnosa s Armenijom, nakon što su etnički Armenci te regije pristali ranije u srijedu na ruski prijedlog o prekidu vatre.
"Azerbajdžan ima za cilj mirnu reintegraciju Armenaca iz Karabaha i podupire proces normalizacije između Armenije i Azerbajdžana", rekao je na konferenciji za novinare Hikmet Hajiev, savjetnik azerbajdžanskog predsjednika Ilhama Alijeva.
On je također kazao da Azerbajdžan, zbog brze kapitulacije armenskih separatista, smatra nepotrebnom hitnu sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a o borbama u Gorskom Karabahu koju je zatražila Francuska.
"Smatramo da bi takva sjednica, kad bi se održala, bila neučinkovita i štetna", dodao je.