svijet.hr
22. Rujan 2023.
  • Društvo
  • Geopolitika
  • Mojbiz
  • Kultura & Scena
  • Sport
  • Lifestyle
  • Tehno
  • Komentari
search
highlight_off
person
personPrijavi se u svoj SVIJEThr profil. disabled_by_default
*
*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

Zaboravljena lozinka?

Nemaš korisnički račun? Registriraj se!

passwordZaboravljena lozinka? disabled_by_default

Unesite e-mail s kojim ste se registrirali i poslat ćemo vam link za resetiranje lozinke.

*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

assignmentRegistracija disabled_by_default
*
*
*
*
*
*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

*
JANAF
Bernays
Bernays

Etnokracija: Europski sud za ljudska prava - Konstitutivni narodi privilegirani su u političkom sustavu BiH

Europski sud za ljudska prava - Konstitutivni narodi privilegirani su u političkom sustavu BiH
Izvor: ShutterstockGlasanje na izborima mora biti zasnovano na političkom, a ne na etničkom kriteriju, kaže se u presudi u predmetu Slavena Kovačevića protiv BiH.
KOLOVOZ
29
2023

Piše:

Hina

Konstitutivni narodi imaju privilegiran položaj u aktualnom političkom sustavu Bosne i Hercegovine, utvrdio je Europski sud za ljudska prava, koji tu zemlju naziva etnokracijom, a ne demokracijom. Glasanje na izborima mora biti zasnovano na političkom, a ne na etničkom kriteriju, kaže se u presudi u predmetu Slavena Kovačevića protiv BiH.

Sud je sa šest glasova za i jednim protiv presudio da je došlo do povrede članka 1. Protokola br. 12. (opća zabrana diskriminacije) zato što Kovačević nije adekvatno zastupljen u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i Predsjedništvu BiH.

Naime, samo osobe koje se izjasne kao pripadnici neke od tri dominantne etničke skupine mogu se kandidirati za Dom naroda i Predsjedništvo.

Srbijanske članove Doma naroda i Predsjedništva mogu birati samo birači sa prebivalištem u Republici Srpskoj, dok na izborima bošnjačkih i hrvatskih pripadnika tih institucija mogu sudjelovati samo birači sa prebivalištem u Federaciji, objašnjava se.

Kovačević se etnički ne izjašnjava i živi u Sarajevu, odnosno u Federaciji BiH.

U predmetu protiv BiH naveo je da "kandidati koji najbolje zastupaju njegove političke stavove nisu bili iz "odgovarajućeg" entiteta i/ili "odgovarajućeg" etničkog porijekla pa nije mogao glasati za njih na parlamentarnim i predsjedničkim izborima 2022. godine", objašnjava se u priopćenju.

Sud je utvrdio da je "sadašnji politički sustav etničku zastupljenost učinio relevantnijom od političkih, ekonomskih, socijalnih, filozofskih i drugih razmatranja i na taj način pojačao etničke podjele u zemlji i narušio demokratski karakter izbora. Konstitutivni narodi (Bošnjaci, Hrvati i Srbi) očigledno uživaju privilegiran položaj u sadašnjem sustavu".

Sud također ističe da "glasanje na izborima mora biti zasnovano na političkom, a ne na etničkom kriteriju".

Iz Europskog suda za ljudska prava zaključuju da se mora ograničiti utjecaj nacionalnoga predstavljanja u javnim institucijama zemlje.

"Čak i kada bi se zadržao neki vid etničkog predstavljanja, on bi morao biti sekundaran političkom predstavljanju, ne bi smio diskriminirati ostale i građane Bosne i Hercegovine i morao bi uključivati etničku zastupljenost na razini cijele države", smatra ESLJP.

Suci su podsjetili i na ranije presude protiv BiH, od kojih je najpoznatija Sejdić-Finci, prema kojoj se Rom i Židov ne mogu kandidirati za vodeće pozicije u državi. No, nijedna od pet ranijih presuda ESLJP-a još uvijek nije provedena u izbornoj reformi.

Za presudu je glasovalo šest sudaca, među kojima je i sudac ESLJP iz BiH Faris Vejabović, dok je predsjedavajuća sudskoga Vijeća Gabriele Kucsko-Stadlmayer bila protiv uz izdvojeno mišljenje. Naglasila je da rješenje za bilo koji politički disbalans moraju donijeti strane u samoj BiH.

Interpretacije presude ESLJP-a na portalima u Bosni i Hercegovini pojavile su se još jučer. Zagovornici građanske države u BiH kazali su da odluka ESLJP-a znači da se u BiH mora uspostaviti jedna izborna jedinica za Predsjedništvo BiH i državni Dom naroda. Tome su se odmah usprotivili hrvatski i srpski čelnici u BiH.

Uz pet presuda Europskoga suda još uvijek se inzistira na provedbi presude Ustavnoga suda BiH u predmetu Ljubić kojom se inzistira na osiguranju legitimnog političkog predstavljanja konstitutivnih naroda bez mogućnosti preglasavanja na čemu inzistiraju Hrvati.

PODIJELI
VIJEST

MOŽDA ĆE VAS INTERESIRATI
KOLOVOZ
29
2023
<
>
  • Hrvatska UN-u predlaže civilne mirovne operacije
    Hrvatska UN-u predlaže civilne mirovne operacije
    Hrvatska predlaže da se u okviru Ujedinjenih naroda uvede velika novost za prevenciju sukoba i očuvanje mira: civilne mirovne operacije, piše u petak Večernji list.
    29.08.2023.
  • EK pokreće treći krug zajedničke nabave plina
    EK pokreće treći krug zajedničke nabave plina
    EU ovu zimu očekuje u puno boljim okolnostima nego prošle godine, s obzirom da su skladišta plina skoro puna, da je osigurano puno više dobavnih pravaca i da je znatno povećan udio obnovljivih izvora energije.
    29.08.2023.
  • Azerbajdžan i armenski separatisti počinju mirovne pregovore
    Azerbajdžan i armenski separatisti počinju mirovne pregovore
    Baku je jučer zaustavio vojna djelovanja u Gorskom Karabahu nakon što je postigao uspjeh na bojnom polju i time primorao armenske separatiste da pristanu na prekid vatre i puni povratak te regije pod kontrolu Azerbajdžana.
    29.08.2023.
  • Armenci polažu oružje, Azerbajdžan želi
    Armenci polažu oružje, Azerbajdžan želi "mirnu reintegraciju" u svoj teritorij
    Azerbajdžan želi "mirnu reintegraciju" Gorskog Karabaha u svoj teritorij i "normalizaciju" odnosa s Armenijom, nakon što su etnički Armenci te regije pristali ranije u srijedu na ruski prijedlog o prekidu vatre.
    29.08.2023.
  • Rat u središtu pozornosti UN-a
    Rat u središtu pozornosti UN-a
    Američki predsjednik Joe Biden i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij obratit će se svjetskim čelnicima okupljenima u sjedištu Ujedinjenih naroda prvog dana Opće skupštine te organizacije.
    29.08.2023.
  • Ukrajina planira tužiti Poljsku, Mađarsku i Slovačku
    Ukrajina planira tužiti Poljsku, Mađarsku i Slovačku
    Ukrajina planira tužiti Poljsku, Mađarsku i Slovačku zbog zabrane uvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda, rekao je za Politico u intervjuu objavljenom u ponedjeljak ukrajinski trgovinski predstavnik Taras Kačka.
    29.08.2023.
  • Schmidt odlaskom u Banju Luku razbjesnio vlast, oporba u RS ismijava Dodika
    Schmidt odlaskom u Banju Luku razbjesnio vlast, oporba u RS ismijava Dodika
    Dodik mjesecima uporno osporava Schmidtov legitimitet s obrazloženjem kako njegovo imenovanje nije potvrdilo Vijeće sigurnosti UN, a prijetio je i kako će ga uhititi i deportirati dođe li on na teritorij RS.
    29.08.2023.
  • UN-u prijeti daljnja polarizacija dok Zelenskij zauzima središnje mjesto
    UN-u prijeti daljnja polarizacija dok Zelenskij zauzima središnje mjesto
    Dok su se zapadne sile okupile iza Ukrajine, rat je ukazao na duboke podjele, pri čemu neke zemlje u razvoju nevoljko gledaju na isporučivanje milijardi dolara Kijevu, usprkos tome što rat utječe na siromašne povećavajući cijene hrane.
    29.08.2023.
  • Grešnik ili spasitelj? Udvara se evangelicima ali i ženama
    Grešnik ili spasitelj? Udvara se evangelicima ali i ženama
    Nešto poput rock zvijezde među bijelim evangelicima, kojih je 84 posto glasalo za njega 2020., Trump dobro stoji i među ženama i osvojio je 44 posto njihovih glasova na prošlim izborima.
    29.08.2023.
  • Von der Leyen danas na Lampedusi
    Von der Leyen danas na Lampedusi
    Predsjednica Europske komisije posjetiti će Lampedusu, talijanski otočić na koji se početkom ovog tjedna iskrcalo više migranata nego što ondje ima stanovnika, što je opet pokrenulo raspravu o podjeli odgovornosti za migrante unutar EU-a.
    29.08.2023.

Najčitanije

Pomoć

SAD šalje Kijevu vojnu pomoć od 200 milljuna dolara, a Oslo sustave protiv dronova

Crno more

Navodna ruska mina eksplodirala kod rumunjskog turističkog odredišta

Od ponoći raste cijena goriva

Benzin poskupljuje za tri, a dizel deset centi po litri

HNL

Livaja s dva gola 'poništio' neiskorišteni jedanaesterac. Istra 1961 - Osijek 4-4

Mediji

Prvi ispitani uhićenici bit će raspoređeni u 14 zatvora po Grčkoj

Italija

Od subote na Lampedusu raznim plovilima stiglo gotovo 1000 migranata

Ancelotti

Modrić i Kroos su nam važni i neće biti pričuvni igrači

Revolt Grka

Građani traže slobodan pristup plažama

Banner sekcija Najčitanije - Detalji vijesti - test banner
  • Impressum
  • Marketing
  • Kontakt
  • Uvjeti korištenja
svijet.hr

Copyright (c) svijet.hr. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.  |  Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće

Kolačiće koristimo za prilagođavanje sadržaja i oglasa, za pružanje značajki društvenih medija i za analizu prometa. Također dijelimo informacije o vašoj upotrebi naše web-lokacije s našim društvenim medijima, oglašivačkim i analitičkim partnerima koji ih mogu kombinirati s drugim informacijama koje ste im dali ili koje ste prikupili iz upotrebe svojih usluga.
Prihvaćam sve kolačiće Prihvaćam odabrane Postavke kolačića Ne prihvaćam