Iran je bio jedan od rijetkih vjernih saveznika Rusije tijekom rata protiv Ukrajine, ali Teheran se sada suočava s naporom neizravne borbe protiv svog neprijatelja Izraela na dva fronta.
Pod pritiskom - ali još uvijek prkosan - Iran bi mogao početi tražiti pomoć od Rusije, s obzirom na potrebu za većim kapacitetima protuzračne obrane i vojnim obavještajnim podacima kako bi otkrio očekivani, ali koji se još nije materijalizirao, izravni izraelski napad na Iran, rekli su analitičari za CNBC.
Rusija je u dobroj poziciji da Teheranu pruži takve sposobnosti, ali ostaje neizvjestan opseg u kojem će pomoći Islamskoj Republici.
"U potpunosti očekujem da Iranci imaju velika očekivanja od Rusa da im nešto pruže", rekao je Bilal Y. Saab, suradnik programa za Bliski istok i Sjevernu Afriku pri think tanku Chatham House, za CNBC u četvrtak, ističući da je reputacija velika od najveće važnosti u međunarodnim odnosima — čak i među autoritarnim zemljama.
"Dakle, ako se Rusi namjeravaju izvući iz ovoga, to će imati posljedice ne samo u odnosu na njihov odnos s Irancima, već i na bilo kojeg drugog partnera, poput Kine", rekao je.
“Moraju održati neku vrstu reputacije da su dobri za to, pa imam srednja do visoka očekivanja da će im doista pružiti ono što im je potrebno. E sad, da li im pružaju sve što im treba, to nitko ne zna.”
Rusija vjerojatno neće ponuditi vojnu intervenciju protiv Izraela u ime Iranaca, rekao je Saab, s obzirom da je već "previše zaglavljena u Ukrajini".
"Također je previše rizična igra protiv Sjedinjenih Država zbog Iranaca... pa mislim da je vjerojatnije da će oni ostati po strani i pokušati pomoći što je moguće dalje", rekao je.
CNBC je kontaktirao Kremlj i iransko ministarstvo vanjskih poslova za komentar i još nije dobio odgovor.
“Strateški savez” Irana i Rusije postao je daleko dublji otkako je potonja izvršila invaziju na Ukrajinu u veljači 2022.
Teheran je jedan od samo nekolicine partnera na koje se žestoko sankcionirana Moskva mogla osloniti da joj osigura vojnu opremu.
Zapadni dužnosnici optužili su Iran da je isporučio Rusiji stotine bespilotnih letjelica (UAV) i pomogao u izgradnji tvornice dronova u Rusiji. Kijev kaže da je Moskva do sada upotrijebila više od 8.000 bespilotnih letjelica koje je razvio Iran za napad tijekom rata.
U novije vrijeme, što više zabrinjava zapadne dužnosnike, Iran je optužen za - i sankcioniran za - slanje balističkih projektila Rusiji.
Transferi oružja između dva saveznika doveli su do toga da SAD opiše Iran kao "najveću vojnu potporu Rusije", iako obje zemlje poriču da je došlo do transfera dronova i projektila. Međutim, Teheran je priznao da je poslao dronove Rusiji prije početka rata.
Rusija također negira korištenje bespilotnih letjelica za napad na ukrajinsku infrastrukturu, iako je bilo brojnih slučajeva da su bespilotne letjelice iranske proizvodnje oštetile ukrajinsku infrastrukturu ili da su presretnute tijekom rata.
U međuvremenu, Teheran se obratio Rusiji za pomoć u izgradnji vlastitih vojnih kapaciteta, želeći nabaviti sofisticirane ruske protuzračne obrambene sustave i niz borbenih zrakoplova, prema izvješćima, iako detalji oko isporuke takve opreme ostaju nejasni.
“Pružanje iranskih bespilotnih letjelica i, u novije vrijeme, projektila Rusiji za njenu kampanju u Ukrajini označilo je značajnu evoluciju u rusko-iranskim odnosima. Djelomično je sam rat poslužio kao ubrzanje već rastućih rusko-iranskih veza, podigavši njihovu suradnju na nove visine,” primijetili su Karim Sadjadpour i Nicole Grajewski iz think tanka Carnegie Endowment for International Peace u analizi ranije ovog mjeseca.
U zamjenu za iransku potporu, Rusija je ojačala iranske vojne sposobnosti u nekoliko područja, primijetili su: “Iran je postigao značajan napredak u nabavi naprednog konvencionalnog oružja od Rusije, što mu je omogućilo da postigne neke od dugoročnih ciljeva svojih obrambenih dužnosnika. U studenom 2023. Teheran je osigurao poslove za borbene zrakoplove Su-35, školske zrakoplove Yak-130 i jurišne helikoptere Mi-28, iako su dosad isporučeni samo Yak-130.
Rusija je nudila Iranu "neviđenu razinu vojne i tehničke potpore koja transformira njihov odnos u punopravno obrambeno partnerstvo", rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby