Odluka američkog predsjednika Joea Bidena da Ukrajini osigura protupješačke mine i dopusti korištenje projektila dugog dometa ATACMS na ruskom teritoriju, došla je u trenutku kada ruska vojska ubrzava s postizanjem uspjeha duž linije bojišnice.
Prema podacima think tanka Institut za proučavanje rata (ISW), Rusija je tijekom 2024. godine osvojila gotovo šest puta više teritorija nego 2023. te napreduje prema ključnim ukrajinskim logističkim središtima u istočnoj regiji Donbas (Doneck i Luhansk).
U međuvremenu, iznenadni upad Ukrajine u rusku regiju Kursk polako se pretvara u propalu misiju. Ruske snage sada potiskuju ukrajinske snage koje su izvršile invaziju na ruski teritorij. Stručnjaci su doveli u pitanje uspjeh ofenzive, a jedan ju je nazvao "strateškom katastrofom" s obzirom na nedostatak ljudstva s kojim se Ukrajina suočava. Ovakav razvoj događaja odvija se u vrijeme povećane neizvjesnosti kako se približava razdoblje druge administracije Donalda Trumpa u SAD-u. Novoizabrani američki predsjednik obećao je okončati rat kada preuzme dužnost u siječnju, a neki strahuju da bi to moglo značiti da će smanjiti buduću vojnu pomoć Ukrajini, prenosi Jutarnji list.
U prvih nekoliko mjeseci rata linija bojišnice brzo se pomicala, Rusi su brzo osvajali teren, da bi ih potom Ukrajinci potisnuli, pogotovo u munjevitoj protuofenzivi u jesen 2022. No, tijekom 2023. niti jedna strana nije postigla značajnije uspjehe, a sukob je uglavnom skliznuo u pat poziciju.
Situacija za Ruse daleko povoljnija
A sada nove brojke ISW-a ukazuju da je priča tijekom 2024. daleko povoljnija za Kremlj. Think tank svoju analizu temelji na potvrđenim snimkama s društvenih medija i izvješćima o kretanju snaga na terenu. Podaci ISW-a pokazuju da su snage ruskog agresora do sada tijekom godine zauzele oko 2700 četvornih kilometara ukrajinskog teritorija, u usporedbi sa samo 465 četvornih kilometara u cijeloj 2023. godini, što je gotovo šesterostruko povećanje osvojenih teritorija.
Marina Miron, vojna ekspertica na Kraljevskom koledžu u Londonu, sugerirala je za BBC kako postoji mogućnost da se ukrajinski istočni front zapravo posve uruši ukoliko Rusija nastavi napredovati ovim tempom. Zabilježeno je rusko osvajanje više od 1000 četvornih kilometara između 1. rujna i 3. studenog, što ukazuje da se potiskivanje obrambenih ukrajinskih snaga ubrzalo posljednjih mjeseci. Dva područja koja nose najveći teret ovog napredovanja su Kupjansk u regiji Harkiv i Kurahove, ‘odskočna daska‘ do ključnog ukrajinskog logističkog čvorišta Pokrovsk u regiji Doneck.
Kupjansk i područja istočno od rijeke Oskil oslobođeni su u munjevitoj ukrajinskoj protuofenzivi u regiji Harkiv 2022. godine, no Moskva je postupno ponovno preuzela kontrolu nad dijelom tog područja. U nedavnoj dopuni obavještajnih podataka, britansko ministarstvo obrane navelo je da ruske snage pokušavaju probiti ukrajinsku obranu u sjeveroistočnom predgrađu Kupjanska. Snimka objavljena 13. studenoga, koju je potvrdio BBC, u skladu je s ovom analizom. Video zapis prikazuje konvoj ruskog oklopnog naoružanja koji je odbijen nakon što je stigao na četiri kilometra od ključnog mosta u Kupjansku, posljednjeg većeg cestovnog prijelaza u tom području.
Ukrajinske linije rastegnute
Iako ova izvješća ne znače nužno kontrolu nad nekim područjem, indikativno je koliko je ukrajinska obrambena linija rastegnuta. S druge strane, nakon što je u listopadu ponovno zauzela Vuhledar - strateški grad na povišenom položaju, koji se nalazi iznad ključnih linija opskrbe i za koji su se ruske snage borile dvije godine - Rusija je prebacila svoje vojne resurse na Kurahove.
Ukrajinske snage koje brane Kurahove do sada su odbile napade prema jugu i istoku, no linija bojišnice se sve više primiče njihovim položajima, a Rusi također prijete opkoljavanjem branitelja sa sjevera i zapada. Pukovnik Jevgenij Sasiko, bivši šef strateških komunikacija u Glavnom stožeru Ukrajine, rekao je da Kremlj postavlja "moćne čeljusti" oko bokova grada koje polako "melju" obranu sve dok se ne sruši. Snimke iz grada, koje je potvrdio BBC, pokazuju golema razaranja i teško oštećene stambene zgrade.
Analitičari ISW-a zaključuju da Moskva sada drži ukupno 110.649 četvornih kilometara ukrajinskog teritorija. Usporedbe radi, ukrajinske snage zauzele su tek nešto više od 1171 četvorni kilometar u prvom mjesecu svog upada u Kursk početkom kolovoza - s time da su ruske snage do sada povratile gotovo polovicu tog teritorija.
Ipak, unatoč teritorijalnim dobicima, napredovanje ruskih snaga imalo je visoku cijenu. Analiza koju je provela ispostava BBC-a u Rusiji, potvrdila je da je najmanje 78.329 vojnika ubijeno otkako je Rusija pokrenula svoju invaziju punog opsega krajem veljače 2022. godine, pri čemu su gubici Moskve od rujna do studenog ove godine više od jedan i pol puta veći nego u istom razdoblju 2023. Toliki gubici su posljedica taktike ‘stroja za mljevenje mesa‘, za koji se procjenjuju da ga favoriziraju ruski zapovjednici, a u kojoj se regrute šalje u intenzivne valove napada na ukrajinske položaje s ciljem iscrpljivanja protivničkih vojnika.
Strateška katastrofa
Upad u Kursk u početku je bio velika stvar za ukrajinski moral u vrijeme trpljenja ozbiljnih neuspjeha, a smjelost operacije podsjetila je na sposobnost ukrajinske vojske da iznenadi i ozbiljno naudi svom neprijatelju. Ipak, Miron upozorava da je upad u Kursk bio "taktički bljesak", ali također i "strateška katastrofa" za Ukrajinu. "Cijela je ideja bila zadobiti neku političku moć u potencijalnim pregovorima, a vojno odvući ruske snage od Donbasa kako bi okupirali Kursk. A ono što vidimo umjesto toga je da su ukrajinske jedinice tamo ostale vezane".
Poznato je da se neke od najiskusnijih i najučinkovitijih ukrajinskih postrojbi bore u Kursku. U ofenzivi sudjeluju i mehanizirane jedinice opremljene najsuvremenijim zapadnim oklopom. Ukrajinski čelnici ukazali su kako se nadaju da će upad natjerati Moskvu da preusmjeri dio svojih snaga iz istočne Ukrajine, usporavajući rusko napredovanje na tom dijelu bojišta. No, umjesto toga, stručnjaci navode da je većina ruskih pojačanja prebačena u Kursk iz dijelova Ukrajine gdje borbe nisu toliko intenzivne.