Kineska obavještajna operacija oponašala je organizaciju za ljudska prava u Španjolskoj kako bi na društvenim mrežama proširila pozive na svrgavanje vlade nakon smrtonosnih poplava u Valenciji prošle godine, prema istraživanju obavještajne tvrtke Graphika.
Spamouflage
Kampanja povezana s kineskim vlastima — koju su analitičari nazvali "Spamouflage" — predstavljala se kao španjolska nevladina organizacija Safeguard Defenders na društvenim mrežama, uključujući Facebook, TikTok i X, kako bi širila sadržaj koji kritizira vladinu reakciju na poplave koje su prošlog listopada rezultirale s najmanje 225 mrtav, navodi se u izvješću američke tvrtke.
Spamouflage je posljednjih godina koristio tisuće računa za objavljivanje sadržaja na najmanje 50 web stranica, foruma i društvenih mreža, a mete su bile u rasponu od glasača u SAD-u do zakonodavaca u Kanadi, prema analitičarima Graphice i britanskog Instituta za strateški dijalog (ISD). .
Međutim, ova najnovija kampanja označava prvi put da je operacija povezana s Pekingom izravno pozvala na rušenje strane vlade, prema Jacku Stubbsu, Graphicinom glavnom obavještajcu.
Sve agresivniji pokušaji
"Ova aktivnost pokazuje da kineske obavještajne operacije postaju sve agresivnije u pokušaju manipuliranja domaćim političkim razgovorima u zapadnim zemljama i potkopavanju kritičara Pekinga", rekao je za Euronews.
Graphika je rekla da je identificirala desetke računa društvenih medija koji su objavljivali sadržaj na engleskom i španjolskom koji je navodno prikazivao organizaciju Safeguard Defenders kako osuđuje vladu premijera Pedra Sáncheza i regionalnu upravu čelnika Valencije Carlosa Mazona.
Ključni post u kampanji bio je video — prekriven logom Safeguard Defenders — u kojem osoba s maskom Guya Fawkesa, tvrdeći da je iz nevladine organizacije, kaže da želi "razotkriti" vlasti koje su napustile obične ljude. Video, koji je postavljen na X, ali je u međuvremenu uklonjen, završava pozivom na rušenje vlade.
Nekoliko meta od 2017.
Graphika je također označila sadržaj u kojem je Mazónovo ime pogrešno napisano kao "Carlos Ma Song", za što su analitičari rekli da je najvjerojatnije kineska transliteracija.
Spamouflage je ciljala nekoliko zemalja od 2017., ali je pojačala svoje aktivnosti prošle godine, uoči predsjedničkih izbora u SAD-u u studenom, lažno predstavljajući američke glasače u pokušaju utjecaja na političke razgovore oko izbora, rekla je Graphika u rujnu.
Kao odgovor, Liu Pengyu, glasnogovornik kineskog veleposlanstva u Washingtonu, odbacio je nalaze Graphike kao pune "predrasuda i zlonamjernih spekulacija" i rekao da Peking neće utjecati na američke izbore.