U svijetu droga javlja se novi trend - "ružičasti kokain" ili "tusi". Stručnjaci upozoravaju da lažan naziv i atraktivan izgled mogu dovesti u zabludu neobrazovane potrošače. U paketićima se najčešće nalazi obojeni ketamin koji ima vrlo različito djelovanje od kokaina. Supstanca se pojavila i u Ljubljani.
Marketing je danas vrlo važan. Navodno i u svijetu droga, iako je riječ o "dobru" koje doslovce stvara ovisnost o svojim konzumentima. Tako su se na vrhuncu popularnosti serije Krivi put pojavili izvještaji o plavo obojenim metamfetaminima, po uzoru na poznati pripravak nesuđenog nobelovca za kemiju koji je postao kralj droge. U međuvremenu, svijetom se širi nova moda. Ova nije plava, nego roza. Supstanca se na ulici naziva "ružičasti kokain" ili "tusi" ili "tusibi", piše ljubljanski Dnevnik.
Nazivi su varljivi, upozoravaju stručnjaci, i mogli bi neobrazovane korisnike navesti na još neodgovornije korištenje droga. Vrećice "ružičastog kokaina" rijetko sadrže kokain. Također, najčešće ne sadrže sintetičku drogu 2C-B koja je bila popularna na rave sceni 90-ih godina prošlog stoljeća i izazivala osjećaje euforije.
Joseph Palamar, koji proučava trendove u lijekovima na NYU Langone Health, napominje da se ketamin najčešće nalazi u ružičastim vrećicama. Mogu biti i tragovi kokaina. Bilo je i vrećica s metamfetaminom, MDMA, pentedronom, kofeinom ili opioidima.
U međuvremenu, ružičastu boju paketima daje prehrambena boja. “To je mješavina koju svatko može napraviti ako ima malo droge i ružičaste boje”, upozorava Palamar, koji dodaje da većina mladih vjerojatno ne zna što znače pojmovi “pink kokain” ili “tusi”. “To je samo neki lijepi puder koji koriste njihovi prijatelji. Vjerojatno ni ne znaju što bi to trebalo biti."
Međutim, stručnjaci upozoravaju da ketamin može imati neželjene učinke na nekoga tko misli da koristi kokain ili 2C-B. Ketamin je snažan anestetik odobren za upotrebu tijekom operacija, ali se također koristi kao rekreacijska droga i kao lijek za depresiju, tjeskobu i bol. Može izazvati halucinacije i utjecati na disanje i otkucaje srca.
"Ketamin nije zabavna droga za većinu ljudi", upozorava Palamar. “To vas na neki način stavlja u vaš vlastiti mali svijet, a stvari vam se čine vrlo stranim kad ste pod njegovim utjecajem, osobito u velikim dozama.” Netko tko je pijan na zabavi i misli da bi kokain mogao ublažiti učinke alkohola, mogao bi biti neugodno iznenađen ružičastim kokainom, koji je zapravo većinom ketamin, dodaje Palamar.
"Ako ste pili, boljet će vas želudac i disocijativni učinci neće biti baš ugodni", upozorava.
"Ružičasti kokain" prvi put je uočen u Kolumbiji 2010. godine, a isprva se širio uglavnom latinoameričkom klupskom scenom. Trebao bi biti snažno prisutan posebno u Argentini, Čileu, Panami, Urugvaju i Venezueli. Ima ga i u Europi. Kažu da je posebno popularan u Španjolskoj. U 2022. godini španjolski kriminalci također su uspjeli u velikoj akciji, kada su uspjeli zaplijeniti čak 13 kilograma ketamina ružičaste boje s drugim nečistoćama, koji su ulični dileri prodavali kao "tuci" ili 2C-B.
Upozorenje da se mješavina ketamina i drugih lijekova pod ovim obmanjujućim nazivom prodaje iu Ljubljani objavio je i DrogArt u svibnju ove godine. “Rezultati analize provedene u Nacionalnom laboratoriju za zdravlje, okoliš i hranu pokazali su da uzorak u obliku ružičastog praha, koji se u Ljubljani prodavao kao 'tusibi', zapravo sadrži 38 posto ketamina, 36 posto MDMA, 15 posto kofeina i 2 posto 2C-B”, stoji u upozorenju.