Ranije ove godine, guverner češke središnje banke odletio je u London kako bi pogledao sve veću hrpu zlatnih poluga pohranjenih u betonskim trezorima Banke Engleske ispod ulice Threadneedle.
Misija Aleša Michla da pregleda plemeniti metal koji se čuva za Češku narodnu banku bila je dio guvernerove ambicije da udvostruči zalihe zemlje na 100 metričkih tona u sljedeće tri godine. Upeterostručio se otkako je preuzeo dužnost 2022. s ciljem diversifikacije rezervi banke.
"Moramo smanjiti volatilnost", rekao je Michl ranije ovog mjeseca za Bloomberg televiziju. "A za to nam treba imovina s nultom korelacijom s dionicama, a ta imovina je zlato."
Zlatna groznica na istoku Europe
Češki kreator politike nije jedini u ubrzavanju kupnje poluga. Središnje banke od Varšave do Beograda pridružuju se zlatnoj groznici kao načinu diversifikacije ulaganja i klađenja na buduća povećanja cijena, čineći istočnu Europu jednim od najvećih kupaca metala i pomažući u pokretanju rasta zlata.
Središnje banke diljem svijeta skladište svoje zlatne arsenale kao štit protiv vanjskih šokova kao što su mogući trgovinski ratovi koje je donijelo drugo predsjedništvo Donalda Trumpa i geopolitičke napetosti u Ukrajini i na Bliskom istoku. Ali istočnoeuropski monetarni čuvari napravili su posebnu predstavu nadopunjavajući svoje hrpe zlata.
Uz Michlov pohod na London, njegov kolega u Varšavi napisao je filmski scenarij o povijesti poljskog zlata. Srpske vlasti su svoje zalihe koje su držali u inozemstvu vratile kući kako bi bile sigurnije u Beogradu — i pomogle smanjiti troškove skladištenja.
Težnja za osjećajem sigurnosti snažan je motiv u regiji koju su opustošili europski ratovi iz prošlosti - i koja se sada nalazi u neposrednoj blizini najsmrtonosnijeg sukoba na kontinentu od Drugog svjetskog rata.
Poljska, koja graniči s Ukrajinom i koja čvrsto podržava ratne ciljeve Kijeva, bila je najveći kupac zlata na globalnoj razini u drugom tromjesečju, prema posljednjim podacima Svjetskog vijeća za zlato.
Poljaci snažno kupuju
Guverner središnje banke Poljske, Adam Glapinski, rekao je da su zlatne i devizne rezerve ključne za zaštitu gospodarstva od katastrofalnih događaja. U rujnu je povećao zalihe poluga na oko 420 tona, otprilike polovicu zaliha Indije ili Japana.
"Ulazimo u ekskluzivni klub najvećih svjetskih vlasnika zlata", likovao je Glapinski tijekom prošlomjesečne konferencije za novinare, potvrđujući svoj cilj da podigne udio zlata na 20% svih rezervi.
Šef Nacionalne banke Poljske požalio se kako nema vremena raditi na svom nacrtu scenarija. YouTube video koji je proizvela središnja banka u veljači prikazuje Glapinskog kako se uživa u trezoru obloženom zapečaćenim kutijama sa šest tisuća zlatnih poluga, intonirajući da je zaliha "vlasništvo svih Poljaka".
Česi su također perspektivni članovi kluba. Središnja banka u Pragu može se pohvaliti s oko 150 milijardi dolara deviznih rezervi - što je gotovo polovica bruto domaćeg proizvoda - što je jedna od najvećih u svijetu po omjeru.
Michl, čiji napor za diverzifikaciju uključuje kupnju američkih dionica, suočio se s nekim kritikama zbog kupnje zlata jer je ove godine doseglo tržišni rekord. Monetarni dužnosnici uzvratili su inzistirajući na tome da su dugoročne kupnje postupne, smanjujući utjecaj volatilnosti cijena.
Uz uzburkane geopolitičke vjetrove, kupnja zlata bila je dobra oklada za kreatore monetarne politike. Goldman Sachs Group Inc. uvrstio je metal među najbolje trgovane robom za 2025., rekavši da bi cijene mogle produžiti dobitak tijekom Trumpova predsjedništva i doseći 3000 dolara za uncu do prosinca sljedeće godine.
"Geopolitička fragmentacija je povoljna za zlato, dok bi postupno slabljenje dolara trebalo biti daljnji vjetar u leđa", rekla je banka J. Safra Sarasin u izvješću od 10. studenog.
Zlato važno za povijesni identitet Mađarske
Za čelnike istočne Europe zlato se smatra sigurnom lukom - i političkim prodajnim mjestom - jer održavaju često složene balanse između Zapada, Rusije i Kine. Mađarska središnja banka ove je godine povećala svoje zalihe zlata za više od 10 na 110 tona.
Premijer zemlje Viktor Orban uživao je u tome da bude glavni ometač EU-a sa svojim vezama s Kremljom i Trumpom.
Središnja banka u Budimpešti također je pohvalila metal kao sigurno utočište. Ali zlato ima ulogu u povijesnom identitetu zemlje.
Muzej novca, smješten u jednoj od palača u vlasništvu Mađarske nacionalne banke, prikazuje parnu lokomotivu izrađenu od žutih šipki. Skulptura, nazvana "Tutnjava", prikazuje osoblje središnje banke, koje je pobjeglo od sovjetske vojske na kraju Drugog svjetskog rata u vlaku natovarenom zlatnim rezervama kako bi spriječilo da padne u strane ruke.
Vučić u Srbiji odlučuje i o zlatu
Asocijacije ne postoje ništa manje u Srbiji, gdje je predsjednik Aleksandar Vučić, koji poput Orbana čvrsto drži vlast, 2021. vratio zalihe zemlje izvan zemlje. Ove je godine obećao kupiti poluge sa “svakim viškom novca” te ostaje u državnoj blagajni "da bude sigurno i sigurno u teškim vremenima".
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković, nadgledala je utrostručenje rezervi zlata na 48 tona otkako je preuzela dužnost 2012. Akumulacijom se upravljalo blisko s Vučićem, koji je osigurao “strateško razmišljanje, znanje o globalnim geopolitičkim odnosima i informacije” za potporu kupnji zlata, rekla je.
“Zlato dobiva na vrijednosti i važnosti u vremenima globalnih turbulencija, posebice u geopolitičkim sukobima i razdobljima visoke inflacije”, rekla je Tabaković u odgovoru na pitanja e-poštom.
"Nažalost, posljednjih godina vidjeli smo oba faktora u igri."