Rusija je u četvrtak ujutro na grad Dnjipro na istoku Ukrajine ispalila misterioznu novu balističku raketu. U napadu je oštećeno nekoliko zgrada i ranjeno možda i nekoliko desetaka ljudi.
Radi se o hipersoničnoj balističkoj raketi srednjeg dometa, koja je prema dostupnim informacijama opremljena s 36 bojevih glava. Navodno, korišteni projektil ima domet od 6000 km (drugi izvori tvrde da je domet od 1000 do 3000 km).
U početku se pogrešno govorilo kako je riječ bila o interkontinentalnoj balističkoj raketi bez nuklearnih bojevih glava, no ovo misteriozno oružje zapravo je nešto drugo – balistička raketa srednjeg dometa, ili IRBM.
Što je Orešnik?
Uglavnom, napad je, osim političke, imao i vojnu svrhu. Pogođena je tvornica Južmaš za koju se pretpostavlja da može proizvoditi ili proizvodi rakete za ukrajinsku obrambenu industriju. Radi se o ogromnoj tvornici, koja izgleda kao grad u gradu. Unutar poduzeća postoji cesta s nekoliko trolejbuskih stanica. Ovu tvornicu Kinžali i Iskanderi nisu mogli dosegnuti.
Raketa Orešnik (u doslovnom prijevodu "lijeska") ima dvostruko težu bojevu glavu od spomenutih Kinžala i Iskandera, od oko 1 tonu. Bojeve glave su nenuklearne, a prema riječima ruskog predsjednika, postiže brzinu od 10 Macha.
Naknadno, ruski je predsjednik otkrio detalje napada u svom današnjem obraćanju. Prema njegovim riječima, napad je odgovor na američke planove da u tom postrojenju proizvode projektile srednjeg i kraćeg dometa.
Tako da, iako se ovih dana mijenjala nuklearna doktrina te su mnogi mediji najavili moguću eskalaciju koja uključuje i nuklearno oružje, što su i "megafoni" Kremlja najavljivali, predsjednik Rusije je znatno "umanjio" tu mogućnost u svom govoru, govoreći da će "Rusija odgovoriti odlučno i zrcalno".
Ovisno o kutu ispaljivanja, RS-26 može letjeti nešto više od 5.500 kilometara, što ju čini interkontinentalnom balističkom raketom. No prirodniji domet joj je manji od toga, što ju više čini IRBM-om.
Iznimno opasno oružje
Problem za one koji su osmislili ovu raketu je činjenica da su do 2019. godine i SAD i Rusija bile potpisnice sporazuma iz 1987., kojim se brani testiranje i upotreba raketa dometa između 500 i 5.500 kilometara.
Te rakete mogu nositi nuklearno oružje, ali također i pasti bez gotovo ikakvog prethodnog upozorenja, što ih čini iznimno destabilizirajućima, zbog čega je i potpisan sporazum. Rusija je potajno ipak nastavila razvijati rakete u ovoj kategoriji i na kraju prisilila SAD da napusti sporazum 2019. godine. Rusija je uskoro učinila isto.
Kako bi izbjegli otvoreno kršenje sporazuma tijekom testiranja prije 2019. godine, Rusi su RS-26 ispaljivali pod kutem koji je osiguravao domet veći od 5.500 kilometara, iako je prema dizajnu raketi prirodniji srednji od dugog dometa.
Osveta za ukrajinske napade
Činjenica da je novi Orešnik zapravo verzija rakete RS-26 dodatno dokazuje kako Orešnik nije nužno interkontinentalna balistička raketa – a RS-26 to sigurno nije.
Putin je očito svojim snagama naredio da lansiraju Orešnik na Dnjipro iz osvete za ukrajinske napade na skladišta oružja i zapovjedne stožere na zapadu Rusije. SAD, Velika Britanija i Francuska nedavno su dopustile Ukrajini da njihovo naoružanje koristi u tim napadima.
Kako je rekao ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, napadi na civile moćnom balističkom raketom s nekoliko bojevih glava znak su “jasne i ozbiljne eskalacije u razmjernima i brutalnosti ovog rata.”