Poljski premijer Donald Tusk bio je ovaj tjedan u Švedskoj slavljen kao nositelj nade. "Poljska je zvijezda", pohvalio je švedski premijer Ulf Kristersson vladu u Varšavi zbog visokih izdataka za obranu.
Kako je potvrdio Tusk, Poljska će ove godine odvojiti 4,2 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) na vojsku, sljedeće godine čak 4,7 posto.
"Poljska postaje važan igrač u sigurnosnoj politici", napisala je švedska novinska agencija TT s odobravanjem. Fotografija koja je objavljena na platformi X prikazuje Tuska i Kristerssona u razgovoru u čamcu, uz psa Winstona.
Bio je to prvi put da je Tusk sudjelovao na sastanku državnih lidera NB8 (Nordijsko-baltska osmorica) koji je završio u četvrtak (28.11.2024.) u Harpsundu, rezidenciji švedskog premijera. Tusk i Kristersson potpisali su sporazum koji strateško partnerstvo podiže s razine ministara vanjskih poslova na razinu premijera.
Sjever Europe "kao šaka"
"Sigurnost Poljske je sigurnost Švedske", rekao je Kristersson nakon potpisivanja. Nastala je "čvrsta i solidarizirana državna grupa" koja "govori i razmišlja identično, čak i u najtežim pitanjima, među kojima bez sumnje spada i ruska invazija na Ukrajinu", ocijenio je Tusk zajednički pristup s nordijcima i baltičkim narodima. "Bit će to važna poruka za Europu kako djelujemo kao šaka u tom pitanju", naglasio je poljski premijer.
Neformalna skupina NB8 koja postoji od 1990-ih, obuhvaća skandinavske države Dansku, Finsku, Island, Norvešku i Švedsku, kao i baltičke države Estoniju, Latviju i Litvaniju. Tusk je predložio zajedničko nadgledanje Baltičkog mora, o "nekoj vrsti policije Baltičkog mora". Uzor bi bio nadzor NATO-a zračnog prostora iznad Baltičkog mora, nazvano Baltic Air Policing.
"Veoma sam sretan što su moje kolege smatrali ovu ideju zanimljivom. Nastavit ćemo raspravu o detaljima", rekao je poljski premijer.
Prije otprilike dva tjedna, u Baltičkom moru oštećena su dva komunikacijska kabela između finskog Helsinkija i Rostocka te između Švedske i Litvanije. Policija ne isključuje sabotažu. Istražitelji sumnjaju na kineski teretni brod Yi Peng 3 koji je u tom trenutku prolazio nad mjestima „udesa".
Tusk je apelirao na druge države neka ne popuste pred Putinovim prijetnjama. Već prije polaska iz Varšave rekao je: „Pred ujedinjenom Europom, Rusija je tehnološki, financijski i ekonomski patuljak. No, kada je Europa podijeljena, Rusija predstavlja prijetnju za svaku pojedinačnu europskom državu.”
Sudionici sastanka u Švedskoj najavili su podršku povećanju proizvodnje oružja u Ukrajini i jačanju isporuka streljiva. Pomoći će i obnovu energetske infrastrukture napadnute zemlje, 'kako bi Ukrajinci preživjeli zimu.' Također žele podržati Ukrajinu na putu prema NATO-u i EU.
„Rusija ne želi mir. Ako želimo slobodnu Europu, moramo Ukrajini dati sve što joj treba. Ne može biti crvenih linija", misli danska premijerka Mette Frederiksen.
Suradnja Poljske i Švedske postojala je i ranije, ali je do sada bila u sjeni bliskog partnerstva s Njemačkom i Francuskom. Bili su to ministri vanjskih poslova dviju zemalja - Radoslaw Sikorski i Carl Bildt - koji su 2008. godine pokrenuli Istočno partnerstvo, odnosno političku i ekonomsku suradnju EU s šest zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza. Cilj je bio podržati reforme u istočnim susjedima EU.
Razočaranje Njemačkom
U svojoj prvoj vladinoj izjavi 12. prosinca 2023. Tusk nije niti jednom spomenuo Njemačku, već je najavio bližu suradnju s baltičkim državama, kao i s Finskom, Švedskom i Norveškom.
Okretanje Poljske prema sjevernoj Europi je dobrim dijelom rezultat razočaranja prema Njemačkoj. Poljsko-njemački odnosi, unatoč promjeni vlade u Varšavi prije godinu dana, nisu postigli staru kvalitetu. Nema napretka niti u želji Poljske za isplatu odštete za preživjele ratne žrtve, niti kod ulaganja u sigurnost zemalja na istočnoj granici.
Samouvjerenu poljsku vrhušku je duboko povrijedilo i što je kancelar Olaf Scholz prilikom posjete Joe Bidena na razgovore o stanju u Ukrajini (20.10.2024.) pozvao čelnike Francuske i Velike Britanije, ali ne i Poljske. Tuska je rasrdio i Scholzov telefonski razgovor s Putinom gdje se upitao, koliko je Njemačka pouzdani partner: "Nitko (Putina) ne može zaustaviti telefonskim pozivom", napisao je Tusk na platformi X i kritizirao njemačku "telefonsku diplomaciju".
Varšava nije samo razočarana Njemačkom, nego i tradicionalnim partnerima u Srednjoj Europi kao što su Mađarska i Slovačka zbog njihovih bliskih odnosa s Putinovom Rusijom. "Prilagođavamo se novoj geopolitičkoj situaciji", rekao je pomoćnik ministra vanjskih poslova Poljske Marek Prawda novinskoj agenciji PAP. Poljska se vraća na "ideju sjeverne politike", dodao je bivši veleposlanik u Berlinu i Stockholmu.
Cilj diplomatske ofenzive poljskog premijera jest pripremiti Europu za Donalda Trumpa. Tusk je također naglasio u Švedskoj kako Europska unija mora učiniti više za svoju vlastitu obranu. Poljska preuzima predsjedništvo EU-a 1. siječnja 2025. godine, a nakon toga na redu je Danska. Obje zemlje trebale bi, prema Tusku, doprinijeti tome da se Europa "probudi". "Moramo učiniti više za vlastitu sigurnost", uporno je ponavljao Tusk.