svijet.hr
26. Rujan 2023.
  • Društvo
  • Geopolitika
  • Mojbiz
  • Kultura & Scena
  • Sport
  • Lifestyle
  • Tehno
  • Komentari
search
highlight_off
person
personPrijavi se u svoj SVIJEThr profil. disabled_by_default
*
*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

Zaboravljena lozinka?

Nemaš korisnički račun? Registriraj se!

passwordZaboravljena lozinka? disabled_by_default

Unesite e-mail s kojim ste se registrirali i poslat ćemo vam link za resetiranje lozinke.

*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

assignmentRegistracija disabled_by_default
*
*
*
*
*
*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

*
JANAF
Bernays
Bernays

Analiza: Branko Bobetić - Hrvatskoj je nužna usuglašena strategija održivosti i razvoja prehrambene industrije

Branko Bobetić - Hrvatskoj je nužna usuglašena strategija održivosti i razvoja prehrambene industrije
Izvor: ShutterstockKako očuvati i poticati domaću prehrambenu proizvodnju i domaće proizvođače u aktualnim okolnostima? Što Hrvatska radi, odnosno ne radi po tom pitanju, razgovarali smo s Brankom Bobetićem, predsjednikom udruge “Croatiastočar”.
SRPANJ
29
2023

Piše:

Mario Runjić

Prehrambena industrija i proizvodnja hrane faktor su stabilnosti te imaju gotovo stratešku vrijednost. Kroz povijest su to potvrđivali brojni događaji ali i aktualne krize te globalna zbivanja. Previranja na tržištu energenata, rat u Ukrajini i pandemija COVID-a koje prate kontinuirani poremećaji lanaca opskrbe, sve to odrazilo se i na domaću prehrambenu industriju. Zaštita domaće prehrambene industrije te velikih domaćih proizvođača pritom bi trebala biti u fokusu nacionalnih interesa obzirom se na taj način štiti cijeli gospodarski sustav, od primarne ratarske proizvodnje do lanaca opskrbe i trgovine. Hrvatska je početkom ovog mjeseca paralelno napunila deset godina od pristupanja Europskoj uniji. O svim otvorenim pitanjima domaće prehrambene industrije razgovarali smo s Brankom Bobetićem, predsjednikom “Croatiastočara”, gospodarskog interesnog udruženja za proizvodnju, preradu i promet stoke, stočnih proizvoda i stočne hrane.


Branko Bobetić, Foto: Promo

Nedavno je Eurostat objavio zadnje izvješće o stanju prehrambene industrije država članica Europske unije za 2020. godinu. Izvješćem je ukupno obuhvaćeno blizu 300.000 kompanije koje su zapošljavale oko 4,6 milijuna zaposlenih i ostvarile su prihod od 1,121 bilijun eura.

Iz Eurostatove statistike proizlazi da je hrvatska prehrambena industrija u 2020. godini ostvarila 4,7 milijardi eura prihoda sa 58.700 zaposlenih kod ukupno 3.260 poduzetnika.

Usporedbom prihoda po zaposlenom u Hrvatskoj vidljiv je prosječno 3 puta manji prihod po zaposlenom, te prosječno 2,5 puta manji prihod po poduzetniku iz ovog sektora.

FINA je također tijekom srpnja objavila podatke najosnovnijih pokazatelja poslovanja realnog sektora Hrvatske bez financijskih institucija u prošloj godini.

Svi poduzetnici iz realnog sektora ostvarili su povećanje ukupnog prihoda u prošloj godinu u odnosu na godinu dana ranije za 27 posto, a rast konsolidirane neto dobiti za 4 posto. Udio konsolidirane dobiti svih poduzetnika u ukupnom prihodu iznosio je 4,3 posto.

Ukupni prihod poduzetnika iz sektora prehrambene industrije u Hrvatskoj iznosila je cca 49 milijardi kuna dok je udio dobiti u ukupnom prihodu u ovom sektoru bio 2,08 posto, što je gotovo 50 posto manji udio u odnosu na ukupni realni sektor.

Udio prihoda u sektorima proizvodnje mesa, mesnih i mliječnih proizvoda u ukupnom prihodu prehrambene industrije u prošloj godini iznosio je 46 posto.

Također prema podacima Agregiranim podacima FINE udio dobiti u ukupnom prihodu kod trgovaca koji se pretežito bave prodajom hrane, pića i duhana u prošloj godini bio je 2,36 posto.

Istovremeno je rast proizvođačkih cijena prehrambenih proizvoda u Hrvatskoj počevši od 01.svibnja 2021. godine u odnosu na rast maloprodajne cijene bio je za približno oko 5 posto sporiji u odnosu na cijena EU prehrambeni sektor.

Činjenica je kako je Hrvatska primjerice, jedan od najvećih neto uvoznika svinjetine i ostalog crvenog mesa. Kakva je situacija danas, prijete li Hrvatskoj nestašice i daljnji rast cijena?

Prema najnovijim podacima za prošlu godinu izvoz poljoprivredno prehrambenih proizvoda država članica iznosio je cca 229 milijardi eura dok je uvoz iznosio cca 172 milijarde eura pa je pokrivenost uvoza izvozom na razini država članica bila 133 posto.

U Hrvatskoj je obrnuta situacija. Ukupan uvoz poljoprivredno prehrambenih proizvoda u prošloj godini je bio 4,9 milijardi eura dok je izvoz bio 3,5 milijardi eura, pa je pokrivenost uvoza izvozom bila na razini od 71 posto.

Kad su u pitanju sve grupe poljoprivredno prehrambenih proizvoda u Hrvatskoj, suficit je u izvozu bio samo u sektorima žitarica i uljarica te sektora ribarstva, mesnih i konditorskih proizvoda a najveći deficit bio je u sektorima svih vrsta mesa te mlijeka i mliječnih proizvoda.

Od ulaska Hrvatske u članstvo Unije do prošle godine ostvarena je negativna uvozno izvozna bilanca u vrijednosti od cca 11 milijardi eura, od čega na negativnu bilancu žive stoke i pratećih proizvoda animalnog podrijetla otpada gotovo 5 milijardi eura.

U prošloj godini ostvaren je pak rekordni uvoz svinjskog mesa u količini od cca 112.000 tona, goveđeg mesa 31.000, te mesa peradi 27.000.

Samodostatnost u sektoru svinjskog mesa u prošloj godini bila je nešto iznad 60 posto kod goveđeg mesa blizu 70 posto, te kod mesa peradi od cca 90 posto, pa je prosječna samodostatnost u sektoru mesa u Hrvatskoj u prošloj godini bila približno na razini od 65 posto.

Najniža samodostatnost u prošloj godini bila je u sektoru proizvodnje i potrošnje mlijeka i mliječnih proizvoda od svega 44 posto.

Unatoč niskoj samodostatnosti vlastite proizvodnje, do sada nije bilo nestašice proizvoda, međutim s obzirom na trendove pada europske proizvodnje animalnih proizvoda u zadnje dvije godine za očekivati je, a već su i sada vidljivi poremećaji u smislu ponude i potražnje, posebice kod mesa, što će rezultirati zasigurno rastom proizvođačkih i uvoznih cijena proizvoda te rastom potrošačkih cijena u narednom srednjoročnom periodu.

Koliko svi zajedno, od državnih vlasti do proizvođača, radimo na podizanju razine svijesti o važnosti očuvanja domaće prehrambene proizvodnje kao jednog od ključnih nacionalnih interesa za održivost cjelokupnog nacionalnog gospodarstva?

Krovno udruženje Food Drink Europe koncem prošle godine, a i tijekom ove godine prema Europskoj komisiji i nadležnim predsjednicima odbora za poljoprivredu i prehrambenu industriju nekoliko puta svojim dopisima inzistira da se proizvodnja hrane na razini država članica i u svakoj državi proglasi od posebnog nacionalnog interesa.

Naime, zeleni dogovor i strategija „od polja do potrošača“ uključujući i klimatske promjene već sada i u nadolazećim godinama značajno utječe na povećanje troškova proizvodnje, iziskuje znatna investicijska ulaganja.

Kada je Hrvatska u pitanju, na nacionalnoj razini osim deklarativnih poruka, nema adekvatnog konsenzusa za sprovedbu svih mjera za povećanje proizvodnje hrane, povećanje samodostatnosti i konkurentnosti na domaćim i globalnim tržištima.

Proizvodnja hrane počevši od primarnog sektora do industrije logistike i maloprodaje višestruki je multiplikator koji utječe na zaposlenost, bruto dodanu vrijednost a isto ima značajni udio na punjenju lokalnih i nacionalnih proračuna.

Foto: Shutterstock

Trebaju li nam s obzirom na situaciju kao i da nismo u svemu samodostatni, dodatna ulaganja u prehrambenu industriju. Smatrate li da hrvatski proizvođači taj ciklus mogu sami odraditi ili nam trebaju strana ulaganja?

Kod većine država članica Europske unije proizvodnja hrane u fokusu je nacionalnih strategija kroz više vladinih ministarskih resora, bilo da se radi o ministarstvima poljoprivrede, ministarstvima gospodarstva i ekonomije a selektivno i kod ostalih ministarstava.

U Hrvatskoj nažalost, prehrambena industrija nije u dovoljnoj mjeri u fokusu niti kod Ministarstva poljoprivrede niti Ministarstva gospodarstva te nema koordinacije na razini Vlade.

Valja se ugledati na neke zemlje, primjerice, Francusku, Irsku ili Austriju.

U Francuskoj Agrimer koordinira sve aktivnosti u sektoru hrane počevši od primarnih proizvoda, prehrambene industrije, maloprodaje posebice u praćenju cijena i proizvodnih marži. Francuskom Ministru poljoprivrede nadodan je i naziv ne samo Ministra poljoprivrede već i Ministra prehrambenog suvereniteta što dodatno naglašava značaj proizvodnje hrane a posebice u odnosu na nove izazove u naredni godinama a vezano na EU zeleni dogovor i prilagodbe klimatskim promjenama.

U Irskoj postoji Bord Bia organizacija koja okuplja sve dionike u prehrambenom lancu pa je vrijednost irskog izvoza hrane u prošloj godini dosegnula blizu 17 milijardi eura što je višestruko veća vrijednost od hrvatskog izvoza iako irski potencijali za proizvodnju hrane nisu višestruko veći u odnosu na Hrvatsku.

U Austriji slično djeluje AMA koja je kroz svoje aktivnosti uspjela ne samo očuvati već i iz godine u godinu povećati nacionalnu svijest o značaju proizvodnje i potrošnje domaćih proizvoda uključujući i javnu potrošnju.

Poznato je kako postoje određene grane domaće prehrambene industrije, kao što je tomu slučaj po pitanju proizvodnje peradarskih proizvoda, koja je gotovo u potpunosti samodostatna. Kako se tu uklapaju najave o ukrajinskim investicijama u izgradnje kompleksa peradarskih farmi i tvornice stočne hrane, te kakve to efekte može imati za domaću peradarsku industriju?

Analize Europske investicijske banke pokazuju značajno niži udio investicija u Hrvatskoj kako u sektoru primarne proizvodnje inputa za proizvodnju hrane tako i u sektoru prehrambene industrije.

S jedne strane je i razumljivo s obzirom na Hrvatsku kao najmlađu članicu Unije, pa je i imala manjih mogućnosti korištenja investicijskih sredstava iz europskog proračuna.

S druge strane gotovo sve države članice odlučile su da iz svojih proračuna za investicijske potrebe u ruralnoj omotnici novog programskog razdoblja angažiraju više financijskih sredstava iz nacionalnih izvora.

Udio nacionalnih sredstava ruralne omotnice do 2027.godine u Hrvatskoj u odnosu na europska sredstva je svega 25 posto, dok je taj udio svih država članica 66 posto, a 13 europskih članica je na investicijska sredstva iz europskog proračuna više nego udvostručilo udio nacionalnih sredstava.

Operativna dobit hrvatskih tvrtki prehrambene industrije, niža je godinama u odnosu na prehrambenu industriju ostalih članica, pa je samim time i investicijski potencijal manji te nisu isključena ulaganja i stranih investitora.

Foto: Shutterstock

Treba li država aktivnije štiti domaće proizvođače koji su lideri na području prehrambene proizvodnje te primarno poticati jačanje i ekspanziju domaćih kompanija?

Niska samodostatnost a posebice kod nekih sektora hrane, prije svega kod animalnih proizvoda, utječe i na povećanje izvoza.

U pravilu poduzetnici iz sektora proizvodnje hrane nastoje plasirati svoje proizvode na vlastitim tržištima ili na tržištima veće kupovne moći s ciljem postizanja što povoljnije prodajne cijene.

U većini država članica postoje određeni viškovi pa su do sada takvi proizvodi plasirani na tržište Hrvatske po relativno niskoj cijeni.

Europska uredba o zabrani nepoštene trgovačke prakse još nije do kraja zaživjela na razini država članica a posebice u Hrvatskoj, pa se često viškovi hrane pojedinih država članica slijevaju na tržište Hrvatske i prodaju se često po cijenama koje ne sadrže sve troškove prodaje čime negativno utječu na ekonomsku održivost proizvodnje hrane u cjelokupnom prehrambenom lancu u Hrvatskoj.

S druge strane potrošnja hrane veće dodane vrijednosti u Hrvatskoj, zbog niske kupovne moći potrošača, znatno je manja u odnosu na posebice stare članice Europske unije.

Proizvodnja i izvoz proizvoda veće dodane vrijednosti pretpostavka je održivosti ukupne proizvodnje hrane u Hrvatskoj.

Države članice koje su najveće izvoznici hrane imaju dobro organiziranu gospodarsku diplomaciju koja suportira poduzetnicima izvoz hrane. Nije slučajno da su među najvećim europskim izvoznim destinacijama zemlje poput Švicarske ili Japana uvijek među prvih pet zemalja po izvozu s obzirom da su to zemlje sa značajno većom cijenom hrane u odnosu na europsku cijenu i zemlje sa značajno većom kupovnom moći. Takvu praksu valja implementirati u Hrvatskoj.

Koliko nam je nužna strategija razvoja usuglašena na razini Vlade RH i domaće prehrambene industrije? Postoje li primjeri takve prakse u drugim zemljama?

Sabor je početkom 2022. godine donio Strategiju poljoprivrede do 2030. godine koja je najvećim dijelom fokusirana na povećanje proizvodnje u primarnom sektoru poljoprivrede. U proceduri je program revitalizacije i povećanja proizvodnje i samodostatnosti u mliječnog sektora s obzirom na dosadašnji izuzetno negativne trendove. Da bi se realizirala strategija poljoprivrede nužno je sagledati pretpostavke i mjere ukupne strategije prehrambene industrije RH u narednom srednjoročnom periodu s ciljem povećanja samodostatnosti i konkurentnosti u sektorima proizvodnje hrane.

Da bi se to ostvarilo potrebno je usuglasiti interese domaće prehrambene industrije, realno procijeniti prije svega potencijal domaćih izvora sirovina za proizvodnju finalnih proizvoda te njihovu konkurentnost kako na unutarnjem tako i na globalnim tržištima.

Foto: Shutterstock

Što je potrebno kako bi domaća prehrambena industrija postala snažan igrač na regionalnom i širem europskom tržištu?

S obzirom na nisku samodostatnost proizvodnje prehrambenih proizvoda u Hrvatskoj nužna je usuglašena strategija održivosti i razvoja prehrambene industrije na razini Vlade.

Strategija treba definirati mjere i dionike s ciljem ne samo zadržati postojeće prehrambene kapacitete, njihovo povećanje te njihov broj koji imaju pretpostavke za održivu proizvodnju hrane. Pri tom je također važno poboljšati povezanost primarnih sektora poljoprivredne proizvodnje s poduzetnicima iz sektora prerade.

Bitna pretpostavka održivosti i povećanja proizvodnje prehrambenih proizvoda u Hrvatskoj jest uravnoteženje tržišta kako primarnih proizvoda tako i gotove hrane uključujući i sektor maloprodaje kao što je to kod zemalja koje su uspjele postići konkurentnost na tržištima.

S obzirom na podinvestiranost cjelokupnog lanca u proizvodnji hrane nužno je omogućiti korištenje ostalih izvora financiranja kako iz europskog proračuna tako i iz nacionalnih izvora.

Udio izvoza proizvoda veće dodane vrijednosti na tržišta veće kupovne moći potrebno je iz godine u godinu povećavati te je u tom smislu i nužno aktivirati i ostale vladine resore koji na to mogu imati utjecaj uključujući i posebno adekvatno stručnu i međuresorsku radnu skupinu koja bi trebala imati zadatak sprovedbe i praćenja ukupne strategije proizvodnje hrane u Hrvatskoj.

PODIJELI
VIJEST

MOŽDA ĆE VAS INTERESIRATI
SRPANJ
29
2023
<
>
  • Nova poslovna vertikala Mplusa s ciljem stvaranja vodećeg operatora eCommerce platformi
    Nova poslovna vertikala Mplusa s ciljem stvaranja vodećeg operatora eCommerce platformi
    Nova eCommerce vertikala unutar Mplus Grupe okuplja više od 2.5 milijuna registriranih korisnika i ostvarivat će više od 30 milijuna eura bruto prihoda godišnje.
    29.07.2023.
  • Porsche najavljuje gradnju tvornice u Hrvatskoj, gasi Rimčev brend
    Porsche najavljuje gradnju tvornice u Hrvatskoj, gasi Rimčev brend
    Bit će to prva tvornica njemačkog automoto diva u Hrvatskoj i njegova prva greenfield investicija u lokalnu industrijsku proizvodnju.
    29.07.2023.
  • ACI marina Rovinj najbolja je domaća luka nautičkog turizma prema ocjenama gostiju i posade
    ACI marina Rovinj najbolja je domaća luka nautičkog turizma prema ocjenama gostiju i posade
    Četiri prestižne nagrade za izvrsnost pripale su najvećem lancu marina na Mediteranu
    29.07.2023.
  • Prosperus Growth preuzeo hrvatskog proizvođača mobilnih kućica Nord Mobil
    Prosperus Growth preuzeo hrvatskog proizvođača mobilnih kućica Nord Mobil
    Fond rizičnog kapitala Prosperus Growth stekao je većinski udio u društvu Nord Mobil d.o.o., najvećem domaćem proizvođače mobilnih kućica koji opskrbljuje vodeće turističke kompanije u Hrvatskoj, kao i zemlje šire regije.
    29.07.2023.
  • U Čakovcu otvoren prvi Stop Shop u Međimurju
    U Čakovcu otvoren prvi Stop Shop u Međimurju
    Stanovnici Čakovca, kao i cijele sjeverne Hrvatske od sada na raspolaganju imaju 7.760 m2 novog prodajnog prostora koji uključuje 13 lokala s bogatom ponudom prepoznatljivih domaćih i međunarodnih brendova.
    29.07.2023.
  • Predstavljen program najveće konferencije koja poslovno povezuje domovinsku i iseljenu Hrvatsku
    Predstavljen program najveće konferencije koja poslovno povezuje domovinsku i iseljenu Hrvatsku
    Ovogodišnje izdanje konferencije pod nazivom „Zemlja izlazećeg optimizma“ po prvi će puta biti održano izvan Zagreba, u Poduzetničkom inkubatoru PISAK u Sisku od 28. do 30. rujna.
    29.07.2023.
  • Jedinstvena platforma kojom se znatno olakšava proces javne nabave
    Jedinstvena platforma kojom se znatno olakšava proces javne nabave
    Bilten javne nabave u RH sveobuhvatna je platforma koja obiluje informacijama, znanjem o javnoj nabavi, kao i primjerima iz prakse, te na taj način olakšava rad naručiteljima i ponuditeljima u ovom procesu.
    29.07.2023.
  • U Međimurju se otvara prva shopping oaza
    U Međimurju se otvara prva shopping oaza
    S dolaskom jeseni, ne samo da se mijenja lišće na drveću, već i naša svakodnevna rutina. Dok se topli dani ljeta polako približavaju svom kraju, obaveze se povećavaju, kako one školske za najmlađe, tako i one poslovne nakon završenih godišnjih odmora.
    29.07.2023.
  • Probijena je druga cijev tunela Učka
    Probijena je druga cijev tunela Učka
    Svečano obilježavanje proboja druge tunelske cijevi dužine 5,63 kilometara održano je usred tunela, točno na pola puta između istarske i riječke strane.
    29.07.2023.
  • Vodeći hrvatski poduzetnici i stručnjaci o važnosti korporativnog upravljanja
    Vodeći hrvatski poduzetnici i stručnjaci o važnosti korporativnog upravljanja
    Panelom „Korporativno upravljanje – iskustva hrvatskih poduzetnika“ otvorene su prijave za deveto nacionalno izdanje EY Poduzetnika godine, koje će biti otvorene do 1. prosinca 2023.
    29.07.2023.

Najčitanije

Pomoć

SAD šalje Kijevu vojnu pomoć od 200 milljuna dolara, a Oslo sustave protiv dronova

Crno more

Navodna ruska mina eksplodirala kod rumunjskog turističkog odredišta

Od ponoći raste cijena goriva

Benzin poskupljuje za tri, a dizel deset centi po litri

HNL

Livaja s dva gola 'poništio' neiskorišteni jedanaesterac. Istra 1961 - Osijek 4-4

Mediji

Prvi ispitani uhićenici bit će raspoređeni u 14 zatvora po Grčkoj

Italija

Od subote na Lampedusu raznim plovilima stiglo gotovo 1000 migranata

Ancelotti

Modrić i Kroos su nam važni i neće biti pričuvni igrači

Revolt Grka

Građani traže slobodan pristup plažama

Banner sekcija Najčitanije - Detalji vijesti - test banner
  • Impressum
  • Marketing
  • Kontakt
  • Uvjeti korištenja
svijet.hr

Copyright (c) svijet.hr. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.  |  Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće

Kolačiće koristimo za prilagođavanje sadržaja i oglasa, za pružanje značajki društvenih medija i za analizu prometa. Također dijelimo informacije o vašoj upotrebi naše web-lokacije s našim društvenim medijima, oglašivačkim i analitičkim partnerima koji ih mogu kombinirati s drugim informacijama koje ste im dali ili koje ste prikupili iz upotrebe svojih usluga.
Prihvaćam sve kolačiće Prihvaćam odabrane Postavke kolačića Ne prihvaćam