Ako netko ispituje zaštitu informatičkih podataka s namjerom da pridonese zatvaranju rupa u zakonu, ne treba se bojati kazne u budućnosti. Barem tako predviđa nacrt zakona u sklopu pravosudne reforme računalne sigurnosti.
Ministarstvo pravosuđa nije poslalo nacrt njemačkim pokrajinama i relevantnim udrugama na razmatranje.
Za razliku od amnestije za dobronamjerne hakere, nacrt predviđa strože kazne za zlonamjerne, one koji probiju digitalnu zaštitu radi krađe podataka i novca.
Kao primjer posebno teškog kaznenog djela ministarstvo je navelo profesionalno hakiranje radi nezakonite dobiti, udruživanja u kriminalnu skupinu i nanošenja velike štete.
Nacrt također obraća pozornost na kriminalce, uključujući one iz inozemstva, koji računalno kompromitiraju funkcionalnost vitalne infrastrukture ili sigurnost Njemačke.
Za ta će kaznena djela biti predviđena kazna od tri mjeseca do tri godine zatvora, umjesto sadašnjeg okvira koji počinje uvjetnom kaznom, a završava s najviše dvije godine za krađu podataka.
Dobronamjerni hakeri, koji probiju neku zaštitu s namjerom da je poboljšaju, morat će ispuniti tri uvjeta.
Prvi je probijanje zaštite s namjerom otkrivanja slabosti u sigurnosti podataka. Drugi uvjet je da obavijeste nadležna tijela za zaštitu konkretnog sustava, a treći da je to jedini način da se otkrije slabost.
"Svatko tko pridonese zatvaranju rupa u zaštitnom zidu zaslužuje priznanje, a ne sudski poziv", rekao je ministar pravosuđa Marco Buschmann.