Pad Assadovog režima izazvao je nemilosrdan vojni odgovor Izraela, koji je pokrenuo zračne napade na vojne ciljeve diljem Sirije i rasporedio kopnene trupe unutar i izvan demilitarizirane zone po prvi put u 50 godina.
Izraelci se hvale
Dok Sirijci diljem zemlje slave svrgavanje Assada, izraelska vojska je u utorak priopćila da je u posljednja dva dana izvela oko 480 napada diljem zemlje, ciljajući većinu sirijskih zaliha strateškog oružja, dok je ministar obrane Israel Katz rekao da je izraelska mornarica uništio sirijsku vojsku preko noći, nazvavši operaciju "velikim uspjehom".
Samo dan ranije, izraelski premijer Benjamin Netanyahu pozdravio je pad režima Bashara al-Assada kao "novo i dramatično poglavlje".
"Pad sirijskog režima izravan je rezultat teških udaraca koje smo zadali Hamasu, Hezbollahu i Iranu", rekao je na tiskovnoj konferenciji u ponedjeljak. “Osovina još nije nestala, ali kao što sam obećao – mijenjamo lice Bliskog istoka”.
Izraelski dužnosnici radovali su se padu Assada, snažnog saveznika Irana koji je dopustio da se njegova zemlja koristi kao opskrbna ruta za Hezbollah u Libanonu. Međutim, izražavaju strah od onoga što bi moglo rezultirati preuzimanjem vlasti radikalnih islamista u Siriji, koja graniči s Izraelom na okupiranoj Golanskoj visoravni.
Ministar vanjskih poslova Gideon Sa'ar rekao je novinarima u ponedjeljak da Izrael bombardira sirijske vojne objekte u kojima se nalaze zalihe kemijskog oružja i projektila dugog dometa kako bi spriječio da padnu "u ruke ekstremista".
"Što se tiče budućnosti, ja nisam prorok. Trenutno je važno poduzeti sve potrebne korake u kontekstu sigurnosti Izraela", rekao je Sa'ar.
CNN-ov tim u Damasku čuo je glasne eksplozije u ranim jutarnjim satima utorka, što je nastavak napada koji su započeli tijekom vikenda. Voice of the Capital, sirijska aktivistička skupina, rekla je da je noćna bombaška kampanja bila "najžešća u Damasku u 15 godina".
Koji su izraelski ciljevi?
Od 480 napada koje su izvele izraelske zračne snage, oko 350 bile su misije s ljudskom posadom, ciljajući zračne luke, protuzračne baterije, projektile, bespilotne letjelice, borbene zrakoplove, tenkove i mjesta proizvodnje oružja u Damasku, Homsu, Tartusu, Latakiji i Palmiri, oni rekao je Izraelske obrambene snage (IDF). Ostatak napada podržavao je kopnene operacije ciljajući skladišta oružja, vojne instalacije, lansirne rampe i vatrene položaje.
IDF je također rekao da su njihovi brodovi pogodili dva objekta sirijske mornarice, gdje je bilo usidreno 15 plovila. Kaže se da su deseci projektila more-more uništeni.
Fotografije pokazuju veliko uništenje vojnih plovila u sirijskoj pomorskoj luci Latakiji i uništene sirijske vojne helikoptere u zračnoj bazi Mezzeh jugozapadno od Damaska.
U međuvremenu, nekoliko arapskih država optužilo je Izrael da koristi nestabilnost u Siriji za otimanje teritorija.
Arapska liga, skupina arapskih zemalja, rekla je da Izrael "iskorištava razvoj unutarnje situacije u Siriji", dok je Egipat rekao da njegovi potezi "predstavljaju iskorištavanje stanja fluidnosti i vakuuma... kako bi zauzeli više sirijskih teritoriji."
Izvan tampon zone
Nadav Shoshani, glasnogovornik izraelske vojske, zanijekao je da su snage "napredovale prema" Damasku, ali je priznao da djeluju u Siriji izvan tampon zone. Izraelska vojska inzistira da se "ne miješa u unutarnja događanja u Siriji".
Katz je u priopćenju od ponedjeljka rekao da Izrael stvara "sigurnosnu zonu bez teškog strateškog oružja i terorističke infrastrukture" u južnoj Siriji, "izvan tampon zone".
Glas glavnog grada rekao je u utorak da su izraelske snage napredovale do Beqaesema, oko 25 kilometara od sirijske prijestolnice i nekoliko kilometara od sirijske strane tampon zone. CNN nije mogao neovisno potvrditi tvrdnju, ali selo se nalazi na sirijskim padinama planine Hermon, koju su izraelske snage zauzele u nedjelju. Planina Hermon je strateška visina koja se nalazi na granici između Sirije, Libanona i Golanske visoravni.
Golanska visoravan
Izraelske kopnene snage ušle su na sirijski teritorij nakon što je Netanyahu u nedjelju naredio vojsci da zauzme demilitariziranu "zonu razdvajanja" između Golanske visoravni pod izraelskom okupacijom i ostatka Sirije.
Ta je zona uspostavljena 1974., nakon što su izraelske snage – kao odgovor na sirijski napad – zauzele Golansku visoravan 1967. Izrael je anektirao teritorij 1981., ali se prema međunarodnom pravu još uvijek smatra okupiranom Sirijom.
Izraelski dužnosnici odbili su dati pojedinosti o tome koliko će daleko izraelske snage napredovati ili koliko će dugo tamo ostati. Danny Dannon, izraelski veleposlanik u Ujedinjenim narodima, rekao je Vijeću sigurnosti u pismu u ponedjeljak da je njegova zemlja "privremeno rasporedila snage na nekoliko točaka".
Rekao je da su to "ograničene i privremene mjere za suzbijanje daljnjih prijetnji građanima".