Povijesna umjetnička scena Ujedinjenog Kraljevstva prihvatila je tehnologiju kao što je umjetna inteligencija, dok se razvija kako bi se natjecala s rastućim tržištima poput Kine.
Dok Sjedinjene Države i Kina drže prvo odnosno drugo mjesto, doprinos Ujedinjenog Kraljevstva tržištu umjetnina nije za odbacivanje - drži 17% globalnog udjela, prema Art Baselu i UBS-ovom Izvješću o tržištu umjetnina.
London se smatra umjetničkim središtem Europe, a njegov najveći umjetnički sajam, Frieze, imao je 90.000 posjetitelja 2024. godine.
"Postojimo već 21 godinu i to je mjesto susreta", rekla je Eva Langret, direktorica Frieze London, u intervjuu za CNBC-jev Art of Appreciation.
"Imamo više od 160 galerija iz 42 zemlje koje dolaze predstaviti radove umjetnika, i to je doista trenutak kada se cijela svjetska zajednica umjetnosti okuplja", rekao je Langret.
I dok je nova generacija trgovaca, stručnjaka i umjetnika prihvatila inovacije kako bi gradsko tržište umjetninama bilo spremni na budućnost, isto su učinile i neke od gradskih povijesnih aukcijskih kuća.
Phillips Auction osnovana je 1796. godine i isprva je bila poznata po prodaji slika iz ostavštine Marie Antoinette. Danas Phillips prodaje sve, od nakita do moderne i suvremene umjetnosti.
“AI utječe na način na koji živimo naše živote, način na koji radimo, način na koji komuniciramo, način na koji istražujemo. U svijetu umjetnosti, to je na neki način ključalo, gorjelo neko vrijeme, i odjednom se zapalilo,” rekao je Henry Highley, voditelj europske privatne prodaje za Phillips.