Boško Petrović, najznačajniji hrvatski džezist, rođen je na današnji dan prije 90 godina.
Godine 1959. utemeljio je Kvartet Boška Petrovića, koji je 1960–67. djelovao pod imenom Zagrebački jazz kvartet.
Nastupao širom svijeta
Glazba koju je svirao taj sastav, i koju je većim dijelom skladao sam Petrović, bila je nadahnuta američkim jazzom, svjetskim evergreenima i posebno folklornom tradicijom. Nakon razlaza kvarteta vodio je također značajne, nerijetko međunarodne skupine: Zagrebački jazz kvintet, Nonconvertible All Stars, B. P. Convention, B. P. Convention Big Band, B. P. Club All Stars i Boško Petrović Trio. Sa svojim je sastavima i kao solist u drugim ansamblima nastupao širom svijeta i sudjelovao na međunarodnim jazz-festivalima (Newport, Monterey, Montreux i dr.). Nastupao je i snimao s pijanistima Nevenom Frangešom, Davorom Kajfešom, Vanjom Lisakom i Matijom Dedićem te s pjevačima i sastavima drugih glazbenih žanrova, među kojima su izvođači etno i klasične glazbe.
- Da sam mogao, najradije bih bio samo svirač. Sve ostalo s vremenom se dogodilo silom prilika, jer na našoj glazbenoj sceni, a osobito u segmentu koji se odnosi na jazz, nema profesionalne organizacije niti novaca koji bi dali svježu krv toj sceni. Moramo se snalaziti, izmišljati, šarmirati, boriti se. Nisam protiv borbe, ali bilo bi puno normalnije i lakše da iz budžeta za kulturu razuman dio ide na jazz produkciju. Mnogo je primjera nebrige i nepristojne nonšalancije onih koji bi trebali brinuti o tome, osobito o mladim glazbenicima. Ja sam se izvukao iz onog najgoreg. Nemaš managera, postaneš sam manager. Nemaš promotora, postaneš sam promotor. Nema diskografije i sam se baciš u taj, kod nas ”sumnjivi” posao. Najrađe bih bio samo svirač i posvetio svo vrijeme i svu energiju sviranju, rekao je jednom prilikom Petrović.
Petrović je i najznačajniji hrvatski jazz-skladatelj.
Ostavio trajne vrijednosti
Neke od njegovih skladbi, primjerice Green Lobster Dream i With Pain I Was Born, ostat će trajnim vrijednostima hrvatskoga glazbenog stvaralaštva. Organizirao je niz jazz-festivala u Hrvatskoj te snimio velik broj nosača zvuka, dijelom i za inozemne kompanije. Doprinos hrvatskomu jazzu dao je i kao utemeljitelj i vlasnik B. P. Cluba, u kojem je uz ostale priredbe organizirao Hrvatski jazz sabor, klupski festival kroz koji je predstavljao hrvatske jazz-glazbenike.
U B. P. Clubu svirali su i za diskografsku kuću Jazzette Records, koju je on utemeljio, snimali vodeći svjetski jazz-glazbenici (J. Newton, C. Terry, J. Pass, A. Farmer, C. Terry, Buddy De Franco, J. Lewis) i poznati hrvatski džezisti (Jasna Bilušić, Damir Dičić, N. Frangeš, Mario Mavrin). Petrović je dao velik prinos pedagogiji, posebice kao voditelj Ljetne jazz škole Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu.
Preminuo je 10. siječnja 2011. godine.
Fotografija: Facebook