Ovogodišnji siječanj bio je najtopliji zabilježeni siječanj, pokazuju podaci Službe za praćenje klimatskih promjena u sklopu EU programa Copernicus.
Prosječna globalna temperatura zraka iznosila je 13,23 stupnja Celzijusa, što je za 0,79 stupnjeva iznad prosjeka siječnja za razdoblje 1991.-2020. U Europi je siječanj bio drugi najtopliji prvi mjesec u godini nakon siječnja 2010.
Devetnaesti uzastopni mjesec rekorda
Prema Copernicusu, prosječna siječanjska temperatura bila je 1,75 Celzijevih stupnjeva iznad procijenjenog prosjeka za razdoblje 1850.-1900. Ovo je 19. mjesec zaredom da je prosječna globalna temperatura zraka za više od 1,5 stupnjeva Celzijusa iznad predindustrijskih razina.
Od veljače prošle godine do, uključujući siječanj ove godine, prosječna globalna temperatura bila je 0,73 stupnja iznad prosjeka 1991-2020 i 1,61 stupanj iznad procijenjenog prosjeka 1850-1900.
U Europi je prosječna siječanjska temperatura bila 1,80 stupnjeva odn 2,51 stupanj Celzija iznad siječanjskog prosjeka za razdoblje 1991.-2020., čime je ovaj siječanj drugi najtopliji u Europi nakon siječnja 2010. godine.
Prosječne temperature bile su najviše u južnoj i istočnoj Europi, uključujući zapadnu Rusiju. Temperature su bile ispod prosjeka na Islandu, Irskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu, sjevernoj Francuskoj i sjevernoj Fenoskandiji. na sjeveru Norveške, Švedske i Finske.
Izvan Europe temperature su u najvećoj mjeri bile iznad sjeveroistočne i sjeverozapadne Kanade, Aljaske i Sibira. Također su bili iznad prosjeka u južnoj Južnoj Americi, Africi i većem dijelu Australije i Antarktika.
Temperature su bile ispod prosjeka u Sjedinjenim Državama, najistočnijim regijama Rusije, regijama Čukotke i Kamčatke, Arapskom poluotoku i kopnenom dijelu jugoistočne Azije.
I more sve toplije
Globalna prosječna temperatura površine mora u siječnju iznosila je 20,78 stupnjeva Celzijevih, što je druga najviša zabilježena mjesečna temperatura. Jedino je temperatura bila viša prošlog siječnja, i to za 0,19 stupnjeva.
Što se tiče hidroloških prilika, Kopernik je istaknuo da su pojedini dijelovi zapadne Europe bili iznadprosječno natopljeni. Obilne padaline ponegdje su uzrokovale i poplave. Međutim, sušniji uvjeti od prosjeka uspostavljeni su u sjevernom dijelu Ujedinjenog Kraljevstva, istočnoj Španjolskoj, sjeverno od Crnog mora i Irskoj.
Izvan Europe iznadprosječno su natopljeni Kanada, Aljaska, središnji i istočni dio Rusije, istočna Australija, jugoistočna Afrika i južni Brazil. Uvjeti sušniji od prosjeka primijećeni su na jugoistoku Sjedinjenih Država i sjevernom Meksiku, sjevernoj Africi, Bliskom istoku, središnjoj Aziji, istočnoj Kini, Australiji i većem dijelu južne Afrike i Južne Amerike.
“Siječanj 2025. je još jedan iznenađujući mjesec jer se nastavljaju rekordne temperature u posljednje dvije godine, unatoč razvoju fenomena La Nina u tropskom Pacifiku i njegovom privremenom učinku hlađenja na globalne temperature. Copernicus će nastaviti pomno pratiti temperature oceana i njihov utjecaj na našu promjenjivu klimu tijekom cijele godine," rekla je Samantha Burgess, strateška upraviteljica Copernicusove službe za praćenje klimatskih promjena, kada su podaci objavljeni.