Rastući broj bogatih Amerikanaca planira napustiti zemlju u predvečerje izbora u utorak, a mnogi se boje političkih i društvenih nemira bez obzira na to tko pobijedi, prema imigracijskim odvjetnicima.
Odvjetnici i savjetnici obiteljskih ureda i imućnih obitelji rekli su da bilježe rekordnu potražnju od strane klijenata koji traže drugu putovnicu ili dugoročni boravak u inozemstvu. Iako je govor o selidbi u inozemstvo nakon izbora uobičajen, savjetnici za bogatstvo kažu da ovaj put mnogi bogataši posežu za takvim rješenje, piše CNBC.
"Nikad nismo vidjeli potražnju kakvu vidimo sada", rekao je Dominic Volek, voditelj grupe privatnih klijenata u tvrtki Henley & Partners, koja savjetuje bogate o međunarodnoj migraciji.
Volek je rekao da su po prvi put bogati Amerikanci daleko najveća baza klijenata tvrtke, čineći 20% njezinog poslovanja ili više od bilo koje druge nacionalnosti. Rekao je da je broj Amerikanaca koji planiraju preseliti u inozemstvo porastao za najmanje 30% u odnosu na prošlu godinu.
David Lesperance, izvršni partner Lesperance and Associates, međunarodne porezne i imigracijske tvrtke, rekao je da se broj Amerikanaca koji su ga angažirali za moguće selidbe u inozemstvo otprilike utrostručio u odnosu na prošlu godinu.
Istraživanje tvrtke Arton Capital, koja savjetuje bogate o imigracijskim programima, pokazalo je da 53% američkih milijunaša kaže da je vjerojatnije da će napustiti SAD nakon izbora, bez obzira tko pobijedi. Mlađi milijunaši bili su najvjerojatniji za odlazak, pri čemu je 64% milijunaša između 18 i 29 reklo da su "jako zainteresirani" za traženje takozvanih zlatnih viza kroz program boravka po ulaganju u inozemstvu.
Doduše, interes za drugu putovnicu ili prebivalište u stalnom je porastu među američkim bogatašima od Covid-19. Bilo da se radi o povlačenju u topliju, jeftiniju zemlju ili o tome da su bliže obitelji u inozemstvu, bogati imaju mnogo nepolitičkih razloga da žele otići u inozemstvo.
Ultrabogati također sve više vide državljanstvo jedne zemlje kao koncentrirani osobni i financijski rizik. Baš kao što diversificiraju svoja ulaganja, sada stvaraju "portfelje putovnica" kako bi zaštitili rizik svoje zemlje. Drugi žele neameričku putovnicu u slučaju da putuju u opasne zemlje ili regije neprijateljski nastrojene prema SAD-u.
Ipak, izbori i politička klima su se ubrzali i dodatno potaknuli bogate Amerikance da razmotre plan B u inozemstvu. Lesperance je rekao da su više od tri desetljeća njegovi američki klijenti bili uglavnom zainteresirani za preseljenje u inozemstvo zbog poreznih razloga. Sada je to politika i strah od nasilja, a izbori idućeg tjedna pojačavaju te strahove.
"Za neke od njih primarna stvar je 'Ne želim živjeti u MAGA Americi'", rekao je Lesperance. Drugi su zabrinuti zbog nasilja ako Donald Trump izgubi ili plana potpredsjednice Kamale Harris o oporezivanju nerealiziranih kapitalnih dobitaka za one koji vrijede više od 100 milijuna dolara. Dok porezni analitičari kažu da plan nerealiziranih dobitaka ima male šanse da prođe u Kongresu, čak i uz demokratsku većinu, Lesperance je rekao da to još uvijek predstavlja rizik.
"Čak i ako postoji samo 3% šanse da se to dogodi, ipak želite sklopiti osiguranje", rekao je.