Mlađi ljudi u Njemačkoj imaju veću vjerojatnost da će se osjećati usamljenima nego stariji ljudi, pokazalo je istraživanje. Više od dvije trećine ispitanika u dobi od 18 do 39 godina, njih 68 posto, reklo je da su često, ponekad ili rijetko usamljeni.
Kod starijih ispitanika, od 40 i više godina, ovo se odnosi na samo jednu od dvije osobe, pokazalo je istraživanje Forse za osiguravajuće društvo Tehniker Krankenkasse (Techniker Krankenkasse - TK).
Odrasli mlađi od 40 godina ne samo da su skloniji biti usamljeni, već i više pate. Više od trećine, 36 posto, mlađih ispitanika koji su iskusili usamljenost osjeća se jako ili čak jako pogođeno. Za one starije od 40 godina, to se odnosi samo na jednu od pet osoba.
Kronična usamljenost dugoročno vas može učiniti fizički i psihički bolesnima, rekao je Jens Baas, direktor TK.
Od onih koji se često ili ponekad osjećaju usamljeno, njih 65 posto izjavilo je da češće ili čak trajno pate od stresa i iscrpljenosti.
To se puno rjeđe događa kod osoba koje se ne osjećaju usamljeno, njih oko 36 posto. Slične razlike uočavaju se i kada je riječ o tromosti ili umoru, kao i neuravnoteženom, depresivnom raspoloženju.
Muškarci rjeđe govore o svojoj usamljenosti nego žene. Dok 40 posto žena uvijek ili ponekad govori o tome, samo 22 posto muškaraca redovito, uvijek ili barem ponekad govori o svojoj usamljenosti.
Otprilike jedan od tri muškarca i jedna od pet žena čak potpuno skrivaju svoju usamljenost.
Anketari su razgovarali s oko 1400 odraslih osoba.
Fotografija: Sebastian Kahnert/dpa