Globalna tržišta ovog je tjedna pogodila svježa volatilnost nakon što je američki predsjednik Donald Trump potvrdio planove za nametanje carina na uvoz iz tri najveća trgovačka partnera Amerike.
Trump je u ponedjeljak pristao na 30 dana pauzirati carine od 25% na uvoz iz Meksika i Kanade, nakon što su se obje zemlje složile poduzeti korake kako bi smanjile promet opioida fentanila koji prelazi njihove granice u Sjedinjene Države.
Međutim, nije bilo pauze za Kinu, koja se suočava s uvoznim carinama od 10 posto — i naknadno je uzvratila carinama do 15 posto na američku robu, piše CNBC.
Što je rekao Trump?
Štoviše, europska su gospodarstva također ugrožena Trumpovim tarifnim režimom. Američki predsjednik rekao je novinarima u nedjelju da će se carine za EU "sigurno dogoditi" - ali je rekao da bi se "mogao postići dogovor" s Ujedinjenim kraljevstvom, nacijom s kojom je američka trgovina uravnoteženija.
“UK je pretjerao. Ali siguran sam da se taj, mislim, taj jedan može riješiti", rekao je Trump novinarima, dodajući da se "vrlo dobro slaže" s britanskim premijerom Keirom Starmerom, lijevo orijentiranim.
Starmer je ovaj tjedan rekao novinarima da je u razgovorima s Trumpom razgovarao o trgovini i da ne bi birao stranu između SAD-a i EU-a, navodi The Guardian.
U međuvremenu, britanska ministrica financija Rachel Reeves inzistirala je prošlog mjeseca da Britanija "nije dio problema" kada su u pitanju trgovinski deficiti koje Trump želi ispraviti svojom tarifnom politikom.
SAD je bio najveći trgovački partner Ujedinjenog Kraljevstva u godini do rujna 2024., prema službenim podacima, s više od 17% ukupne trgovine Ujedinjenog Kraljevstva.
Ovisno o tome koje brojke gledate, dvije zemlje imaju mali trgovinski deficit ili suficit. Međutim, ono što je važno za Trumpa - tko mrzi kada SAD u neku zemlju izvozi manje nego što uvozi - jest da su brojke gotovo uravnotežene.
Dok se britansko gospodarstvo bori - a Reeves je prošli mjesec rekao da se "svaki dan bori da pokrene" rast - nekoliko analitičara je za CNBC reklo da bi gospodarstvo moglo dobiti poticaj od Trumpova trgovinskog rata.
Ekonomija usluga
Irina Surdu-Nardella, profesorica međunarodnog poslovanja i strategije na Warwick Business School, rekla je za CNBC da čak i ako Ujedinjeno Kraljevstvo bude pogođeno carinama, učinak bi mogao biti prigušeniji od očekivanog.
"U stvarnosti, učinci na britanskom tržištu bili bi relativno ograničeni na industrije kao što su ribarstvo i rudarstvo", rekla je. “Priroda britanskog gospodarstva usmjerena na usluge značajno ga štiti od posljedica carina. Carine su posebno štetne za industrije sa složenim opskrbnim lancima, gdje roba prelazi granicu više puta jer poduzeća nastoje pretvoriti inpute u konačnu robu. Opet, to nije slučaj za tržište Ujedinjenog Kraljevstva, koje uglavnom izvozi bankarske i konzultantske usluge u SAD.”
Pet najvećih robnih izvoza Ujedinjenog Kraljevstva u Ameriku bili su automobili, lijekovi i farmaceutski proizvodi, mehanički generatori energije, znanstveni instrumenti i zrakoplovi, s ukupnom kombiniranom vrijednošću od 25,6 milijardi funti (31,8 milijardi dolara).
Vrijednost tog izvoza bila je, međutim, manja od najvećeg izvoza usluga, uključujući financijske usluge i osiguranje, čija je ukupna kombinirana vrijednost iznosila 109,6 milijardi funti.
"Jedinstveno pozicioniran"
Neri Karra Sillaman s Poslovne škole Said Sveučilišta u Oxfordu rekla je da je potpuno izbjegavanje carina idealan scenarij jer bi to moglo osnažiti ključne britanske industrije.
"Ako Ujedinjeno Kraljevstvo ostane bez carina, moglo bi biti u jedinstvenoj poziciji za privlačenje ulaganja, talenata i novih trgovinskih partnerstava", rekla je u utorak za CNBC.
"S carinama koje tjeraju tvrtke da pronađu isplativija središta, Ujedinjeno Kraljevstvo bi moglo postati preferirana vrata za tvrtke koje žele zaobići ograničenja", rekla je. "Sektori kao što su luksuz, moda, farmaceutski proizvodi i napredna proizvodnja - gdje Ujedinjeno Kraljevstvo već prednjači - mogli bi vidjeti priljev ulaganja i trgovinskih prilika."
Sektori Ujedinjenog Kraljevstva, uključujući automobilsku, zrakoplovnu i financijsku industriju, također bi mogli imati koristi od povećane potražnje ako bi američki kupci gledali dalje od dobavljača pogođenih carinama, dodala je.
“Vidjeli smo ove obrasce i prije – svaki trgovinski rat mijenja globalnu gospodarsku ravnotežu, a ovo bi mogao biti trenutak da Ujedinjeno Kraljevstvo iskoristi promjene, bude aktivan igrač, a ne promatrač”, rekao je Sillaman za CNBC.
Novo sigurno utočište?
Alex King, bivši FX trgovac i osnivač platforme za osobne financije Generation Money, složio se da bi Trumpova politika mogla Britaniji donijeti određeno ekonomsko olakšanje.
"Kada su SAD prvi put uvele carine Kini, kineski proizvođači su preusmjeravali mnoge svoje proizvode preko Vijetnama i Tajlanda u SAD kako bi izbjegli carine", rekao je King putem e-pošte.
"Ako Ujedinjeno Kraljevstvo izbjegne carine, u potencijalno je povoljnijem položaju da ima koristi od sličnih ruta iz EU-a."
King je također ustvrdio da bi britanska funta mogla izaći kao "glavni pobjednik" potencijalnog trgovinskog rata, napominjući da je nakon Trumpovih početnih potvrda tarifa prošlog tjedna, funta porasla u odnosu na euro, kanadski dolar te australski i novozelandski dolar.