Hladnije je doba godine, sada održavanje biljaka postaje složenije. Ovo su pogreške koje činimo prilikom održavanja cvijeća zimi.
Evo nekoliko biljaka kojima je zimi potreban smanjen ili nikakav unos vode:
Kaktusi i sukulenti – Većina kaktusa i sukulenata dolazi iz sušnih područja gdje su navikli na razdoblje bez vode. Tijekom zime, kada su temperature niže, a svjetlost slabija, potrebno je gotovo potpuno prestati zalijevati. Previše vlage tijekom zime može uzrokovati truljenje korijena.
Biljke otporne na zimu – Mnoge biljke, poput lavande, ružmarina i majčine dušice, također prestaju aktivno rasti tijekom zime. Preporučuje se da se zalijevanje ovih biljaka svede na minimum, posebno ako se uzgajaju na otvorenom, jer su prilagođene hladnijim temperaturama i prirodnim oborinama.
Sobne biljke koje miruju – Biljke kao što su fikus, gumeno drvo i sanseveria usporavaju svoj rast tijekom zime i mogu biti vrlo osjetljive na višak vode. Preporuča se zalijevanje svesti na minimum, tek toliko da tlo ne bude potpuno suho. Zalijevanje može biti potrebno jednom mjesečno ili čak rjeđe.
Begonije i kaladijumi – Ove biljke gube lišće tijekom zime i ulaze u razdoblje mirovanja, kada je zalijevanje gotovo nepotrebno. Gomolji mogu prezimiti na suhom, hladnom mjestu, a zalijevanje treba započeti tek kada se u proljeće pojave novi izbojci.
Crinum i amarilis – Ove lukovice također ulaze u fazu mirovanja tijekom zime i najbolje ih je držati na suhom i hladnijem mjestu. Zbog viška vlage mogu istrunuti, pa ih je poželjno potpuno prestati zalijevati dok ne počnu rasti u proljeće.
Pelargonije – Ako se pelargonije drže u zatvorenom prostoru tijekom zime, zalijevanje treba svesti na minimum. Zalijevajte ih tek toliko da spriječite sušenje, ali izbjegavajte prekomjerno zalijevanje, što može uzrokovati truljenje korijena.
Biljke koje miruju tijekom zime najbolje je zalijevati rijetko i vrlo pažljivo, a zalijevanje treba potpuno obustaviti za one vrste koje su izuzetno osjetljive na vlagu, piše Danas.rs.