Nakon godina intenzivnih pregovora, postignut je povijesni sporazum o smanjenju emisija stakleničkih plinova u globalnom brodskom prometu uvođenjem obaveznih standarda goriva i mehanizma određivanja cijena ugljika za cijelu industriju, javlja Xinhua.
Okvir, koji su 11. travnja odobrili Međunarodna pomorska organizacija Ujedinjenih naroda (IMO) i njezin Odbor za zaštitu morskog okoliša, prvi je koji kombinira obvezna ograničenja emisija i cijene ugljika u cijelom industrijskom sektoru.
Mjere bi trebale biti službeno usvojene u listopadu 2025., a provedba se očekuje do 2027. Primjenjivat će se na velike prekooceanske brodove veće od 5000 bruto tona, koji su odgovorni za približno 85 posto emisija ugljičnog dioksida u svjetskoj brodskoj floti.
Okvir predviđa dvosmjerni pristup: globalni standard za brodsko gorivo koji će postupno smanjivati godišnje emisije stakleničkih plinova i mehanizam određivanja cijena ugljika, prema kojem će brodovi s visokim emisijama plaćati naknadu za prekomjerno zagađenje.
Ključni dio novog okvira je IMO fond za nulte emisije, koji će prikupljati prihode od naknada za ugljik i koristiti ih za potporu inovacijama, istraživanju, infrastrukturi i tranzicijskim inicijativama u zemljama u razvoju.
Glavni tajnik IMO-a Arsenio Dominguez pohvalio je države članice za njihovu suradnju i predanost tijekom pregovora.
Odobrenje nacrta amandmana na Dodatak VI. MARPOL konvencije, koji propisuje IMO-ov okvir za postizanje nulte emisije, predstavlja još jedan značajan korak u našim zajedničkim naporima u borbi protiv klimatskih promjena, modernizaciji pomorskog prometa i pokazuje da IMO ispunjava svoja obećanja, rekao je.
MARPOL Aneks VI odnosi se na odredbe Međunarodne konvencije o sprječavanju onečišćenja s brodova, koje se posebno bave onečišćenjem zraka. Već uključuje obvezne zahtjeve za energetsku učinkovitost brodova i ima 108 zemalja potpisnica, pokrivajući oko 97 posto svjetske trgovačke flote po tonaži.
IMO je osnovan 1948. godine i ima sjedište u Londonu. To je specijalizirana agencija Ujedinjenih naroda, odgovorna za sigurnost i zaštitu pomorskog prometa te za sprječavanje onečišćenja mora i atmosfere uzrokovanog brodovima.