Hakeri i akteri povezani s državom u Iranu, Rusiji i Kini nastavili su svoje napore kako bi utjecali na nadolazeće savezne izbore u SAD-u, navodi se u novom izvješću Microsofta, piše PCMag.
Iranski aktivisti za utjecaj predstavljali su se kao Amerikanci na X-u i Telegramu pod imenom "Bushnell's Men", osuđujući Izrael. Pozvali su Amerikance da ne glasaju na izborima u znak prosvjeda protiv Izraela i sugerirali da sveučilišni prosvjedi protiv Izraela još nisu gotovi.
Iranski hakeri poznati kao Cotton Sandstorm također su špijunirali neke izborne web stranice u odlučujući državama, prema izvješću, a iranska "Mint Sandstorm" provalila je u račune društvenih medija "značajnog republikanskog političara".
U Rusiji su propagandisti nastavili sijati kontroverze oko kandidata američke Demokratske stranke na internetu. Prošlog mjeseca, Ruskinja koja je radila s državnim medijem RT objavila je deepfake video Kamale Harris osmišljen kako bi potaknuo bijes prema njoj. U videu, lažna Harris vrijeđa bivšeg predsjednika Donalda Trumpa nakon pokušaja atentata na njega, rekavši da "ne može ni umrijeti dostojanstveno". Ruska propagandistička skupina poznata kao Storm-1516 također je objavila deepfake video na YouTubeu u kojem muškarac optužuje Harris za krivolov u Africi i još jedan deepfake na X-u gdje muškarac optužuje potpredsjedničkog kandidata demokrata, Tima Walza da ga je seksualno napao kao dijete.
Microsoft primjećuje da ruski propagandisti (još uvijek) koriste X, ranije poznat kao Twitter, kako bi dezinformirali Amerikance u nastojanju da utječu na američke izbore, prvenstveno dijeljenjem sadržaja koji kritizira ili deepfakes Demokratsku stranku. Ove lažne objave ruske proizvodnje dobivaju veći angažman na X-u nego na Telegramu. Ruski propagandisti također su se lažno predstavljali kao američki mediji poput Fox Newsa i Wireda, kao i FBI na internetu.
Za razliku od Rusije, koja cilja na najviše američke političare, kampanje utjecaja koje podržava Kina sada ciljaju na republikanske kandidate koji su negativno glasali, posebno one u Senatu i Zastupničkom domu koji su kritizirali kineski režim.
Ali svi imaju jednu zajedničku stvar: želju da se destabilizira SAD kritiziranjem legitimiteta izbornih rezultata.
"Strani protivnici pojačat će tvrdnje o namještanju izbora, prijevari birača ili drugim problemima s integritetom izbora kako bi posijali kaos među američkim biračkim tijelom i potkopali međunarodno povjerenje u američku političku stabilnost", rekao je Microsoft.