Oporavak tržišta dionica, koji je gotovo u potpunosti preokrenuo veliki pad japanskih dionica u ponedjeljak, uslijedio je nakon 25-minutnog razgovora između američkog predsjednika i japanskog premijera Shigerua Ishibe, u kojem su se čelnici složili započeti pregovore.
Japan odredio glavnog pregovarača
Nakon poziva, Trump je na svojoj platformi Truth Social objavio da je Japan "vrlo loše" tretirao SAD u trgovini.
"Oni ne uzimaju naše automobile, ali mi uzimamo MILIJUNE njihovih. Isto tako i poljoprivreda, i mnoge druge 'stvari'. Sve se to mora promijeniti, ali posebno s KINOM!!!"
Ishiba je imenovao svog ministra za revitalizaciju gospodarstva Ryoseija Akazawu glavnim japanskim pregovaračem za razgovore, za koje dužnosnici u Tokiju očekuju da će započeti "vrlo brzo", odražavajući potrebu zemlje da zaštiti svoju automobilsku industriju, na kojoj se temelji značajan dio gospodarstva.
Američku stranu predvodit će ministar financija Scott Bessent, zajedno s američkim trgovinskim predstavnikom Jamiesonom Greerom. Bessent je na Fox Newsu u ponedjeljak rekao da bi "očekivao da će Japan dobiti prioritet jer su se vrlo brzo javili".
Akazawa je rekao novinarima u utorak da Bessentova uloga kao šefa američkog izaslanstva sugerira da Bijela kuća "ima snažan interes za područja koja on nadzire".
Te su primjedbe potaknule nagađanja među ulagačima da će se, osim na carine, pregovori također usredotočiti na tečaj dolara i jena, koji se pojavio kao izvor prijepora za Trumpovu administraciju.
Visoke carine
Japan, koji sebe smatra najbližim saveznikom Washingtona u Aziji, bio je zapanjen prošli tjedan Trumpovom objavom carine od 24 posto na njegov uvoz, uz porez od 25 posto na vozila. Ishiba je te mjere nazvao "nacionalnom krizom" za Japan.
Analitičari su upozorili da bi carinski teret bio katastrofalan za Japan, koji - unatoč dugoročnim ulaganjima u proizvodnju u SAD-u - ostvaruje velike profite od izvoza i oslanja se na trgovinu s relativno niskim trenjem.
Ishiba je u ponedjeljak podsjetio Trumpa na status njegove zemlje kao najvećeg stranog ulagača u SAD-u i upozorio da je tok korporativnih ulaganja ugrožen zbog zaprijećenih nameta.
Takeshi Yamaguchi, japanski ekonomist u Morgan Stanley MUFG Securities, rekao je da bi napetosti između SAD-a i Kine potencijalno mogle poslužiti kao vjetar u leđa američko-japanskim pregovorima.
“Japan će morati predložiti paket za smanjenje deficita s obzirom da ga američka administracija smatra problemom”, rekao je Yamaguchi. Predložio je mogućnosti poput povećanja uvoza američkih poljoprivrednih proizvoda, obrambene opreme i energije, kao i predanost koordinaciji sa SAD-om u slučaju prekomjerne deprecijacije jena.
U daljnjem znaku otvorenosti SAD-a, Trump je u ponedjeljak naredio novu nacionalnu sigurnosnu reviziju Nippon Steelova predloženog preuzimanja US Steela u iznosu od 15 milijardi dolara u Pennsylvaniji. Pregled, koji će voditi Ministarstvo financija, dat će preporuke Trumpu u roku od 45 dana.
Joe Biden je blokirao preuzimanje u siječnju u jednom od svojih posljednjih poteza na dužnosti. Trump je također signalizirao protivljenje potpunom preuzimanju vlasti.
Ali rukovoditelji Nippon Steela pregovarali su s američkim ministrom trgovine Howardom Lutnickom o okviru i uvjetima dogovora u kojem bi japanska grupa preuzela većinski udio u američkom proizvođaču čelika, prema dvojici ljudi upoznatih s tim pitanjem.
Dionice Nippon Steela porasle su čak 10,5 posto u jutarnjem trgovanju u utorak.
U priopćenju, tvrtka je rekla da se “raduje pravovremenom rješenju tako da možemo započeti s našim planiranim ulaganjima koja će pozicionirati US Steel kao vodećeg svjetskog proizvođača čelika”.