Dok nam broj krava koza, svinja i ovaca uglavnom strmoglavo pada, broj se konja povećava i to posebice posljednjih 10 godina. Registrirano ih je više od 31400. Razloga je više - od poticaja za svako grlo i za pašnjake do gospodarskih. Poznato je da dosta konja izvozimo i to u Italiju za mesnu industriju.
Pola stoljeća svog života 77-godišnji Ivan Ivanuš iz Galovca pokraj Bjelovara živi s konjima. Nekada je s njima orao, vozio svatove u kočiji. Sada ih uzgaja 20-ak uglavnom za rasplod.
- Morate imat više ako hoćete neku dobit. Ako imate malo, onda nemate gotovo ništa. To je ljubav u pitanju. Da nema ljubavi, toga ne bi bilo. Imam ih za rasplod i za meso, ali imao sam sreću ovih godina - za meso nisam prodao baš ništa, naglasio je Ivan Ivanuš iz Galovca.
Nije konjogojstvo za Ivana tek posao, već i način života.
- Rastanak je težak. Imam kobilu, 25 godina je stara. Ne znam kakao bi se rastao od nje. Jedan dan ćemo se morat rastat, ne znam ni sam. Teško mi je, imam 77 godina, ali neku snagu mi daju kad sam s njima, istaknuo je Ivan.
Poticaj od oko 400 eura po grlu te poticaj za pašnjak povećali su broj konja, a sve ih se više uzgaja za izvoz, čulo se među konjogojcima u Popovači.
- To su konji uzgojeni na ekološkim pašnjacima, u najboljim uvjetima, dobrobiti koja je mogla postojati što Europa danas dosta gleda kako je ta životinja živjela, rekao je dr. sc. Mato Čačić, načelnik u Ministarstvu poljoprivrede šumarstva i ribarstva.
Daljnji rast uzgoja
Iz mjerodavnog ministarstva podržavaju daljnji rast uzgoja.
- Sad treba to sačuvati. Vi to možete, vi to znate. Moja potpora vam je tu, poručio je Josip Dabro, ministar poljoprivrede šumarstva i ribarstva.
Prije tri desetljeća na rubu opstanka, a sada su se zahvaljujući konjogojstvu brojni uzgajivači zadržali u ruralnom prostoru.
- Imamo 850 uzgajivača i svaki dan sve više i više rastemo, rekao je za HRT Mijo Latin, predsjednik Središnjeg saveza uzgajivača hrvatskog posavca.
- Imam na farmi 200 grla konja, pasu u Lonjskom polju. Bavimo se uzgojom i to je tradicija, naglasio je Zdravko Kapić iz Popovače.
Konjsko je meso zbog nutritivnih vrijednosti i tradicije iznimno cijenjeno u Italiji pa tamo završi najveći broj s naših pašnjaka.
- Mi izvezemo nekih 10 tisuća grla različitih kategorija. Jedan apsurdni podatak je da Slovenija izveze više konja, nego Hrvatska, a ona ima 5 puta manje konja. Zapravo, dio naših konja ode u Sloveniju, pa ih Slovenci izvezu za Italiju, rekao je Miško Šklempe, predsjednik Središnjeg saveza udruga uzgajivača hrvatskog hladnokrvnjaka.
- Italija je najveća uvoznica konjskoga mesa u Europi, te se u odnosu na druge Europske zemlje nalazi na drugom mjestu po konzumaciji konjskoga mesa odmah nakon Belgije. Prosječno se u Italiji konzumira 1kg mesa po stanovniku, naglasila je prof. Francesca Martuzzi, Sveučilište u Parmi.
Konjsko meso
Istaknuta je višestruka važnost uzgoja konja u različitim krajevima Hrvatske.
- Imamo u zaleđu Novog Vinodolskog preko 1000 konja i zahvaljujući njima u Primorju nije gorjelo sigurno zadnjih 30 godina, istaknuo je Mijat Jovanović, Konjogojska udruga "Primorac" Novi Vinodolski.
U Hrvatskoj tek u nekim područjima postoji navika konzumiranja mesa konja. Tako su gosti iz Istre pokazali svoja umijeća u kulinarstvu.
- U Istri je tradicija korištenja konjskog mesa stara sigurno preko 100 godina u Puli je bila konjska mesnica za vrijeme još vladavine Italije, rekao je Elvin Macan, predsjednik konjogojske udruge Istra.
A kad je riječ o uzgoju konja za meso otvaraju se dakako i brojni prijepori od prijatelja životinja do uzgajivača koji od toga žive.