svijet.hr
03. Rujan 2026.
  • Društvo
  • Geopolitika
  • Mojbiz
  • Kultura & Scena
  • Sport
  • Lifestyle
  • Tehno
  • Komentari
search
highlight_off
person
personPrijavi se u svoj SVIJEThr profil. disabled_by_default
*
*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

Zaboravljena lozinka?

Nemaš korisnički račun? Registriraj se!

passwordZaboravljena lozinka? disabled_by_default

Unesite e-mail s kojim ste se registrirali i poslat ćemo vam link za resetiranje lozinke.

*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

assignmentRegistracija disabled_by_default
*
*
*
*
*
*

Dokažite da niste robot! Upišite rezultat:

*
MLINAR
SIGURNO ULAGANJE:

Na dražbi u New Yorku umjetnička zbirka Paula Allena premašila milijardu dolara

Na dražbi u New Yorku umjetnička zbirka Paula Allena premašila milijardu dolara
Izvor: Pixabay

Unatoč nesigurnim gospodarskim prilikama tržište umjetnina i dalje napreduje i više nego ikad postaje sigurno mjesto za ulaganje.

STUDENI
10
2022

Piše:

Hina

Prodaja na dražbi umjetničke zbirke suosnivača Microsofta Paula Allena, koji je umro 2018., u Christie'su u New Yorku premašila je u srijedu navečer povijesnu granicu od milijardu dolara, s čitavim nizom rekordnih iznosa za djela Van Gogha, Cezannea i Gauguina.

Unatoč gospodarskoj nesigurnosti zbog rata u Ukrajini i inflacije, pet slika je ušlo u malenu skupinu djela prodanih na dražbi za više od 100 milijuna dolara održanoj u Rockfellerovu centru na Manhattanu, što je potvrda da tržište umjetnina i dalje napreduje.

Najskuplja među njima, "Pozerke, zajedno (mala verzija)" (1888.) Georgesa Seurata, slika koju smatraju remek-djelom poentilizma, prodana je za 149,24 milijuna dolara, priopćila je dražbovna kuća Christie's.

Potonja je objavila da će se ukupni iznos prodaje namijeniti za humanitarne potrebe.

Unatoč svađi s Billom Gatesom, s kojim je 1975. osnovao Microsoft, američki milijarder Paul Allen je 2009. potpisao "Giving Pledge" kojim se obvezao da će većinu svog bogatstva dati u dobrotvorne svrhe.

U srijedu je prodano samo 60 od 150 lotova, ostatak će se ponuditi kupcima u četvrtak.

Kip Alberta Giacomettija "Venecijanka III." prodan je za 25 milijuna dolara.

Skulptura njemačko-američkog umjetnika Maxa Ernsta "Igra kralja i kraljice" prodana je za 24,3 milijuna dolara, a na dražbi su se našla i djela slikara poput Diega Rivere, Luciana Freuda, Vincenta Van Gogha i Paula Gauguina, čija je slika iz tahićanskog razdoblja "Majčinstvo II." (1899.) prodana za 105,73 milijuna dolara. Djelo Gustava Klimta "Bukova šuma" postiglo je cijenu od 104,5 milijuna dolara, što je još jedan rekord.

Ova kiša rekorda svjedoči o kvaliteti zbirke koju je sakupio Paul Allen, milijarder sa širokim poljem interesa, koji je u rodnom Seattleu osnovao muzej pop kulture i posjedovao nekoliko športskih franšiza, pa tako i Seattle Seahawks. Stručnjaci ove dražbovne kuće ističu da je umjetnost više nego ikad sigurno mjesto za ulaganje, unatoč nesigurnim gospodarskim prilikama. "Ima više milijardera nego remek-djela" na tržištu i "potražnja je veoma raznolika", uz sve veću prisutnost klijenata iz Azije i s Bliskog istoka, rekao je Adrien Meyer, stručnjak za modernu umjetnost u Christie'su.

Ključne riječi: dražbovna kuća christie's, dražba, umjetnine, kiparsvo, slikarstvo, kultura
PODIJELI
VIJEST

MOŽDA ĆE VAS INTERESIRATI
STUDENI
10
2022
<
>
  • Nikad ranija berba u Istri
    Nikad ranija berba u Istri
    Ovogodišnja berba grožđa u Istri započela je najranije u posljednjih nekoliko desetljeća, potaknuta ekstremnim toplinskim valovima i povijesnim deficitom oborina.
    10.11.2022.
  • Taco Bell otvara prve restorane u dva zagrebačka šoping centra
    Taco Bell otvara prve restorane u dva zagrebačka šoping centra
    U zagrebačkom šoping-centru Areni u visokom je stupnju dovršetka lokal američkog lanca brze hrane Taco Bella.
    10.11.2022.
  • Visoke temperature ubrzale berbu, a grožđe iznenadilo kvalitetom
    Visoke temperature ubrzale berbu, a grožđe iznenadilo kvalitetom
    Uranile su berbe grožđa. U brodskom i vinogorju iznad Rešetara, zbog visokih temperatura prinos je manji, ali kvaliteta je, kažu, odlična!
    10.11.2022.
  • HTZ-ov promotivni video s Johnom Malkovichem ostvario globalni doseg
    HTZ-ov promotivni video s Johnom Malkovichem ostvario globalni doseg
    Novi promotivni video Hrvatske turističke zajednice „Croatia – I Hear It’s Beautiful“ s poznatim glumcem Johnom Malkovichem u glavnoj ulozi zabilježio je značajan međunarodni odjek te privukao pažnju publike i stručne javnosti na brojnim tržištima.
    10.11.2022.
  • Samsonite preuzima BÉIS, ide u smjeru lifestylea
    Samsonite preuzima BÉIS, ide u smjeru lifestylea
    Dionice Samsonite Grupe porasle su za 7,2% u četvrtak nakon što je proizvođač prtljage objavio da je pristao na akviziciju 85% udjela u BÉIS-u, američkom brendu za lifestyle i putovanja, za 178,5 milijuna dolara.
    10.11.2022.
  • Nijemci se okreću električnim automobilima, čak i rabljenim
    Nijemci se okreću električnim automobilima, čak i rabljenim
    Sve veći broj njemačkih vozača prelazi na električne automobile, a tržište rabljenih vozila sada također bilježi nagli porast potražnje, prema novim podacima osiguravatelja HUK Coburg objavljenim u utorak.
    10.11.2022.
  • Ovo su alternativne destinacije koje zamjenjuju najposjećenija ljetna turistička odredišta
    Ovo su alternativne destinacije koje zamjenjuju najposjećenija ljetna turistička odredišta
    Kako se planovi za ljetni odmor sve više oblikuju, putnici sve češće promišljaju o tome kamo otići, a „destination dupeovi” nameću se kao način za otkrivanje manje poznatih mjesta koja vjerno dočaravaju duh popularnih destinacija.
    10.11.2022.
  • Cijene sladoleda sve su više, evo zašto
    Cijene sladoleda sve su više, evo zašto
    Cijene sladoleda iz godine u godinu rastu. Uoči i za vrijeme svake turističke sezone domaći mediji, ali i oni u zemljama iz kojih u Hrvatsku stiže najviše turista, raspišu se o visokim cijenama na Jadranu.
    10.11.2022.
  • Gastro trendovi: Zdravlje, praktičnost, ali i iskustvo
    Gastro trendovi: Zdravlje, praktičnost, ali i iskustvo
    Spoj zdravlja i praktičnosti definira neke od vodećih gastro trendova koji obilježavaju ovu godinu.
    10.11.2022.
  • Luka Rossi ostaje na čelu Vinistre
    Luka Rossi ostaje na čelu Vinistre
    U Kaštelu Morosini-Grimani u Svetvinčentu održana je izborna skupština Vinistre na kojoj je Luka Rossi ponovno izabran za predsjednika.
    10.11.2022.

Najčitanije

RUSIJA

Putin strahuje od prevrata

JASNA PORUKA

Boban: Dinamo bez novog stadiona može biti uspješan, ali teško može postati trajno ozbiljan europski klub

POTEZI

OTP banka donira 20.000 eura za Omiš i osigurava moratorij na otplatu stambenih kredita za građane 

VINO

Nikad ranija berba u Istri

RESTORANI

Taco Bell otvara prve restorane u dva zagrebačka šoping centra

BOKS

Filip Hrgović postao svjetski prvak

MEGA POSAO

Trump objavio: SAD preuzima kontrolu nad golemim rezervama Venezuele

U KINIMA U RUJNU

Koje ćemo kino premijere gledati u rujnu (VIDEO)

MLINAR
  • Impressum
  • Marketing
  • Kontakt
  • Uvjeti korištenja
svijet.hr

Copyright (c) svijet.hr. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.  |  Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće

Kolačiće koristimo za prilagođavanje sadržaja i oglasa, za pružanje značajki društvenih medija i za analizu prometa. Također dijelimo informacije o vašoj upotrebi naše web-lokacije s našim društvenim medijima, oglašivačkim i analitičkim partnerima koji ih mogu kombinirati s drugim informacijama koje ste im dali ili koje ste prikupili iz upotrebe svojih usluga.
Prihvaćam sve kolačiće Prihvaćam odabrane Postavke kolačića Ne prihvaćam