Pad potrošnje piva u cijelom svijetu šteti njemačkim uzgajivačima hmelja, koji se suočavaju s nižim cijenama i mogućim zatvaranjem farmi zbog pada potražnje za gorkim usjevom.
Snažna berba hmelja 2024. godine znači da je Njemačka vratila krunu najvećeg svjetskog proizvođača hmelja, no cijene su pale. Prema njemačkom udruženju industrije hmelja, 2024. je 11. godina zaredom u kojoj je proizvedeno više hmelja nego što je potrebno.
U čemu je važnost hmelja?
Alfa kiselina, prirodni sastojak hmelja, daje pivu gorak okus. Osim dodavanja okusa i aroma, hmelj se kroz povijest koristio u proizvodnji piva kao prirodni konzervans koji je pomogao spriječiti kvarenje.
Dugoročni ugovori s pivovarama, koje kupuju oko 99% hmelja uzgojenog u Njemačkoj, pomogli su u rješavanju problema poljoprivrednika. No ako ti ugovori počnu istjecati u sljedećih nekoliko godina, uzgajivači hmelja mogli bi se suočiti s daljnjim problemima.
Lijepo vrijeme pomoglo je podizanju uroda hmelja u Njemačkoj 2024., koji je donio 46 536 tona. Velika većina - oko 41.000 tona - uzgojena je u bavarskim središtima uzgoja hmelja Hallertau i Spalt.
Oštar pad cijena
Mnoge su pivovare već naručile više hmelja nego što mogu preraditi, a neke su odgodile ili otkazale nabavu iz svojih kvota, kaže Adolf Schapfl, predsjednik Udruge njemačkih uzgajivača hmelja.
"U nekim slučajevima cijene su pale za 90% u posljednje dvije godine", rekao je Schapfl. "To onemogućuje ekonomski uzgoj hmelja. Mnoge obitelji koje se bave uzgojem hmelja će zbog toga propasti."
U Sjedinjenim Državama, gdje je trend prema jako hmeljenim gorkim craft pivima nekoliko godina poticao potražnju za ovom biljkom, promjena ukusa potrošača također je pogodila uzgajivače hmelja.
Blaga piva s manje hmelja sada dobivaju na popularnosti, a površine pod hmeljem u SAD-u pale su za 18,5% u roku od godinu dana, s nešto manje od 40 000 tona hmelja ubranih 2024. godine.
Tisuće hektara hmeljarnika moglo bi biti očišćeno u Njemačkoj u nadolazećim godinama jer potražnja za usjevima opada, prema riječima predsjednika Udruženja njemačke industrije hmelja Pascala Pirouèa.
"Za očekivati je da će nakon berbi 2025. i 2026. također doći do značajnog smanjenja površina i zatvaranja farmi u Europi", rekao je Pirouè na sajmu industrije piva BrauBeviale u srijedu u Nürnbergu.
Sve manje nasada hmelja
Pirouè je rekao da očekuje da će 2.000 do 3.000 hektara od ukupno 20.000 hektara njemačkih vrtova hmelja biti izgubljeno.
Globalno, on vidi potencijal za prilagodbu na 5.000 do 10.000 hektara.
Očekuje se da će klimatske promjene pogoršati probleme s kojima se suočavaju uzgajivači hmelja.
Schapfl, voditelj skupine za uzgoj hmelja, rekao je da će uzgajivači u budućnosti morati promijeniti svoj sortni portfelj zbog viših temperatura i manje padalina.
Nedostatak vode glavni je potencijalni problem za hmeljarnike, a u njemačkim središtima uzgoja hmelja Hallertau i Spalt u tijeku je nekoliko pilot projekata za skladištenje viška površinske vode za ljetno navodnjavanje.
Schapfl je rekao da će osiguranje budućnosti industrije uzgoja hmelja zahtijevati rješavanje "generacijskih projekata".