Književnik Hrvoje Hitrec u recenziji ističe kako Ilić obrađuje povijest sudske prakse za vrijeme jugoslavenskoga komunističkog režima te donosi i komentira presude u razdoblju od 1945. do 1989. s imenima osuđenih, ali i sudaca, predsjednika sudova, sudaca porotnika i tužitelja te uglavnom lažnih ili ucijenjenih svjedoka.
Događaje i presude svrstao je u "žanrove", odnosno u nasilja nad pojedinim slojevima društva, pa pred čitateljem defiliraju optuženi i osuđeni intelektualci - poglavito umjetnici, studenti i profesori, bogoslovi i svećenici, te oni koji su izražavali protimbu vlastima ili samo pričali viceve o istaknutim vlastodršcima.
Posebno su zanimljive sudbine mnogih književnika, napominje Hitrec i dodaje kako su se suđenja slikaru Kristijanu Krekoviću, dirigentu Lovri pl. Matačiću i pjesniku Tinu Ujeviću pretvorila u mračnu burlesku. Ilić se dotaknuo procesa i suđenja istaknutim protagonistima Hrvatskog proljeća, književnicima i znanstvenicima Vladi Gotovcu, Franji Tuđmanu i Vlatku Pavletiću.
Bivši diplomat i povjesničar Đuro Vidmarović smatra kako je knjiga presjek povijesti hrvatskoga društva u Titovo vrijeme, ali i presjek gušenja svake slobodarske i nacionalne misli.
Povjesničar Josip Jurčević smatra kako je autor na sustavan i cjelovit način pokazao te pravnički pojasnio i društveno kontekstualizirao različite vrste politički montiranih sudskih procesa koji su intenzivno prakticirani u totalitarnom režimu kominističke Jugoslavije.
Autor knjige Srećko Ilić napominje kako je u knjizi pokušao objektivno sagledati i prikazati jugoslavensko komunističko pravosuđe koje je bilo u službi totalitarnoga režima. Ni tako represivno pravosuđe ipak nije uspjelo sačuvati taj režim.
"Verbalni i ini delikti u Titovom režimu" (426 str.) podijeljeni su na 14 poglavlja: Pjevanje i naručivanje pjesama, Sportsko navijanje, Hrvatska riječ osuđena kao neprijateljska propaganda, Djela protiv državnoga vodstva, naroda i države, Razbijanje bratstva i jedinstva, Tragovima vjere, Zaštitne mjere upućivanja na određeno mjesto, Sabotaža, ilegalne skupine i nerad, Zamolbe puka hrvatskoga, Ljubavni jadi i protuprirodni blud, Zatvorska politika i politička prepucavanja, Vicevi šale, Ostalo i Slučajevi slične sudske prakse i žal za bivšom državnom tvorevinom.