Svjetski ekonomski poredak izmiče nam ispod nogu, dok povijesni saveznici gledaju u čudu u smjeru Amerike i njenog predsjednika. Najnovija objava predsjednika Trumpa o carinama ubrzat će tektonske promjene.
Kako se prilagoditi nepredvidivom?
Globalni čelnici i korporativni rukovoditelji podjednako pokušavaju smisliti kako promijeniti svoja gospodarstva kako bi se dugoročno manje oslanjala na SAD, čak i dok razmišljaju o kratkoročnim mjerama odmazde u nadi da će umanjiti bol od carina.
Linijski grafikon koji prikazuje indeks neizvjesnosti trgovinske politike od siječnja 1960. do ožujka 2025. Indeks počinje od 18,13 u 1960., postupno raste do 50,34 do srpnja 1992. i naglo raste do 603,08 do ožujka 2025., što ukazuje na značajan porast nesigurnosti tijekom vremena.
Novi konsenzus među vlasnicima tvrtki i ekonomistima je da je kolosalna trgovinska najava predsjednika Trumpa u srijedu samo početak, a ne kraj, globalnih ekonomskih neizvjesnosti.
Neizvjesnost bi mogla potrajati
Mnogi su se nekoć nadali da će glasna najava recipročnih carina riješiti svjetsku ekonomsku zbrku.
Strahuje se da će se trgovinska drama zadnjih tjedana – promjene tarifa i politika o koncu – zadržati sljedeće četiri godine. To je pozadina koja onemogućuje dugoročno planiranje, a to je poseban rizik za teturajuće gospodarstvo.
Proizvođači predviđaju da će biti ostavljeni s nizom pitanja, uključujući najveće - koliko dugo traju uzajamne obveze.
To je izazov za Trumpovu eru, u kojoj politika može promijeniti smjer kada se to dogodi. Na to se dugoročno ne može odgovoriti.
Evo što oni govore: "Ovo mi govori da budem vrlo oprezan sa svojim dugoročnim ulaganjima", kaže Randy Carr, vlasnik tvrtke World Emblem sa sjedištem na Floridi, obiteljske tvrtke druge generacije koja proizvodi zakrpe za trgovce poput Levi'sa.
"Ako ste tvrtka koja vraća proizvodnju u Sjedinjene Države i odjednom ponovno otvorimo slobodnu trgovinu, ti ljudi koji su se preselili bit će slomljeni", kaže Carr za Axios.
Proturječne poruke
Trump i drugi dužnosnici Bijele kuće šalju proturječne poruke o završnoj igri uzajamnih carina - a sve to dovodi u pitanje je li takvo držanje novo normalno. Tri su osnovne poruke:
1. Carine kao plaćanje: "Carine će biti stvarno važan dio rasprave o smanjenju poreza", rekao je ranije ove godine viši trgovinski savjetnik Peter Navarro, sugerirajući da će se nameti morati zadržati u svrhu poreznih prihoda.
2. Carine kao pregovaračka taktika: "Ako zemlja smatra da smo joj odredili previsoke carine, sve što moraju učiniti je smanjiti ili ukinuti svoje carine protiv nas. Nema carina ako proizvodite ili gradite svoj proizvod u Sjedinjenim Državama", nedavno je napisao Trump na Truth Socialu, nagovještavajući mogućnost odgode carina u budućnosti.
3. Carine za jačanje domaće proizvodnje: "Vratit ćemo tvrtke", rekao je Trump prošle godine Bloombergu.
To bi moglo značiti zadržavanje pritiska na carine dovoljno dugo da se poduzeća poguraju na ponovno poslovanje, iako ako Trump bude uspješan, to bi smanjilo očekivani prihod od carina.
Neki se ekonomisti još uvijek oslanjaju na "Trumpov put" - ideju da će Bijela kuća povući carine ako gospodarstvo posustane.
To (još) nije slučaj: burza je pala, a poslovna zajednica sugerira slabu potražnju i više cijene.