Zbog klimatskih promjena, Međunarodna organizacija za lozu i vino (OIV) procjenjuje da će svjetska proizvodnja vina ove godine pasti na najnižu razinu od 1961. U 29 najvećih proizvođača vina, koji zajedno čine 85 posto svjetske proizvodnje, očekuje se pad od 227 do 235 milijuna hektolitara.
Očekuje se da će proizvodnja vina biti dva posto manja nego 2023. i 13 posto manja od prosjeka u posljednjih deset godina, prenijela je francuska novinska agencija AFP.
Pad proizvodnje
"Klimatski izazovi u obje hemisfere snažno pridonose smanjenom obujmu globalne proizvodnje", navodi OIV u izvješću koje je objavio u petak. Dodala je da preliminarne procjene otkrivaju složeno međudjelovanje nepovoljnih vremenskih događaja u vinogradarskim regijama EU-a zbog klimatskih promjena.
"Kao i 2023., ekstremni ili netipični vremenski događaji imaju ključni utjecaj na globalnu proizvodnju, s ranim mrazevima, obilnim oborinama i dugotrajnom sušom koji dramatično utječu na produktivnost vinograda", napisala je organizacija.
Očekuje se da će se proizvodnja u Francuskoj, najvećem proizvođaču vina u 2023., ove godine smanjiti za 23 posto.
Italija na vrhu
U međuvremenu će se u Italiji donekle oporaviti i tako će zemlja vratiti prvo mjesto na ljestvici najvećih proizvođača vina ispred Francuske.
Prema OIV-u, samo manji dio zemalja ove godine može očekivati prosječnu ili iznadprosječnu proizvodnju zbog povoljnijih vremenskih prilika. To su posebice SAD i nekoliko istočnoeuropskih zemalja, uključujući Mađarsku, Gruziju i Moldaviju.