Tomislav Tomašević i zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet predstavili su završeni idejni projekt Centra za gospodarenje otpadom - CGO u Resniku, kojeg su napravile tvrtke IPZ i Ekonerg
Kazao je da se drže hodograma koji je započeo u siječnju 2024. te kako do sada sve ide prema planu kako bi Zagreb dobio CGO 2028. godine i kako bi tada mogli zatvoriti Jakuševec.
- Zagreb nikad nije bio bliži zatvaranju Jakuševca i gradnji CGO u Resniku jer imamo, lokaciju, tehnologiju i financije', rekao je Tomašević.
Naveo je da imaju zatvorenu financijsku konstrukciju da bi to mogli financirati putem kredita te da su u tijeku razgovori s Europskom investicijskom bankom (EIB). Kako je još u studenom prošle godine rečeno procjene govore da bi CGO stajao oko 140 milijuna eura.
Naglasio je da će zagrebački CGO biti nove generacije kakvi se trenutno rade po drugim županijama, a ne poput Kaštjuna i Marišćine, te da s te strane ne očekuju probleme oko izdavanja dozvola od strane resornog ministarstva.
Samo postrojenje sastojati će se od mehaničke predobrade i biosušenja miješanog komunalnog otpada (MKO) s područja Zagreba i Zagrebačke županije, mehaničke obrade (sortiranje i rafinacija) odvojeno skupljenog ambalažnog otpada s područja Zagreba, mehaničku obradu papira i kartona s područja Zagreba, biološku obradu biootpada s područja Zagreba, skladišta za reciklate i gorivo iz otpada i lokalni pročistač otpadnih voda.
- Zagreb mora prema Nacionalnom planu zbrinjavanja otpada mora zbrinjavati i MKO iz zagrebačke županije i to će oni platiti', pojasnio je Tomašević.
Dodao je da ovo rješenje CGO-a ne uključuje energanu odnosno spalionicu otpada, ali i da je u tijeku javna nabava studije izvodljivosti za energanu koja će pokazati hoće Zagreb graditi svoju ili će plaćati nekom da zbrine potrebne ostatke.
Kako bi se spanjili operativni troškovi Tomašević je rekao da će se se bioplinsko postrojenje koristiti za proizvodnju struje za vlastitu potrošnju, a na krovu postrojenja će biti fotonaponsku elektranu od 5 MW.