Martinje se najčešće obilježava u kontinentalnoj Hrvatskoj, a Zagorci su od toga napravili pravi performans, pa se u ceremoniji krštenja mošta moraju naći domaćin, stoloravnatelj, vinotoča, gospon sudac, kumovi mošta te biskup sa svojom svitom.
Ako trebate opravdanje za odlazak na proslavu, treba reći da se u vinu nalaze mnogi vitamini i minerali koji su važni za organizam.
Ništa manje važan nije niti izbor hrane koja se jede za Martinje. Pogađate, riječ je o guski.
Ne brinite zbog masnoća
Masna hrana i dobro vino je dobra "podloga", ali još važnije je da se okružite i dobrim ljudima i u ovogodišnjoj proslavi blagdana Svetog Martina, zaštitnika vinara i vinogradara. Ne brinite zbog masnoća. Francuzi jedu masnu hranu, puno puše, a ipak manje obolijevaju od bolesti krvožilnih sustava. Smatra se da je to zato što redovito piju vino.
Legenda kaže da je Martin bio rimski legionar iz 4. stoljeća koji je volio vino i vinogradarstvo te je, nakon što je postao biskupom, uveo ceremoniju krštenja mošta da bi vino i propagirao.
No Martin je navodno imao dvojbe vezane uz postavljanje na mjesto biskupa te se, kada su ga za biskupa htjeli postaviti, sakrio među guske koje su ga svojim glasanjem odale i zbog te priče, mi dan danas tradicionalno za Martinje jedemo gusku, a po Križevačkim štatutima, poslužuje se s mlincima.
Dimljena guska
Važno je napomenuti da se ne jede obična guska već dimljena.
Dimljena guska nije baš specijalitet koji ćete lako pronaći. Ona se nasoli kao za pečenje te se ostavlja na dimu 8 – 10 sati. Nakon toga je ili konzumirate ili stavite u zamrzivač pa vadite po potrebi. Naša je već bila smrznuta pa smo je otopili, oprali lagano u mlakoj vodi i stavili u limenu posudu za pečenje. Podlije se s malo vode, može se dodati i žlicu svinjske masti. Trebalo je dobro okupati te mlince kasnije u masnoći. Guska se peče na 170 °C sat vremena.
Za to vrijeme smo pripremite kiselo zelje. Na suhi niži, a širi lonac stavite nasjeckani špek. Dodajte žlicu svinjske masti i kad se špek popržio, dodajte i sitno sjeckani luk. Kad je luk omekšao i poprimio malo boje, dodali smo lovorov list, papar, malo soli, crvenu papriku i sitno sjeckani češnjak. Provrtite smo nekoliko puta po loncu, pojačali vatru i ulili vino unutra. Promiješajte i kad vino ishlapi, dodajte kiselo zelje. Dodajte malo vode i promiješajte. Podlijevajte tu i tamo vodom dok zelje nije kuhano.
Neizbježni mlinci
Mlinci su nezaobilazni u gastronomiji sjeverozapadne Hrvatske.
Stoga nije nikakvo iznenađenje da se baš mlinci konzumiraju i za Martinje.
Pripremit ćete ih tako da zakuhate u loncu blago posoljenu vodu, ubacite natrgane mlince pa ugasili vatru i pokrite poklopcem. Pustite mlince pet minuta u vodi i zatim ocijedite.
Recept:
1/2 dimljene guske
2 dcl vode
mlinci
1/2 kg kiselog zelja
150 grama špeka
1 glavica luka
1 češanj češnjaka
1 žličica dimljene crvene paprike
lovorov list
1 dcl bijelog vina
papar
malo soli