Sve češće osjećamo da nam je zrak zagađen. Čujemo na vijestima da se povećala razina štetnih čestica u zraku, posebice u gradovima. Stoga ne škodi pokušati učiniti sve što je u našoj moći da se situacija barem malo popravi. Barem u kućnim uvjetima. Ako nemate novca za skupe pročistače zraka, pokušajte s prirodnim metodama.
Kako bi poboljšala životne uvjete astronauta u svemirskim postajama, NASA je 1989. godine provela istraživanje i došla do jednostavnog zaključka – za bolju kvalitetu zraka biljke treba postaviti na svakih 9 četvornih metara. To možemo primijeniti i u našim domovima, piše City Magazin.
Donosimo vam popis preporučenih biljaka za čišći zrak:
Spathiphyllum
Prekrasna biljka koja može poboljšati kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru do 60 posto. Smanjuje razinu pora plijesni upijajući je kroz lišće i hraneći korijenje. U kupaonici može smanjiti pojavu vlage i apsorbirati štetne pare acetona i alkohola. Uklanja amonijak, benzen, formaldehid i trikloretilen. Uz to je ukrašena bijelim cvijetom koji je izuzetno lijep za ukrašavanje prostora. Nije zahtjevna za održavanje, traži neizravnu svjetlost i vlažno tlo.
Zlatni puzavac - Epipremnum aureum
Ova biljka je izvrstan pročišćivač zraka, ali može biti otrovna za kućne ljubimce pa s njom treba biti oprezan. S druge strane, blagotvorno djeluje na ljudsko zdravlje jer filtrira zrak od benzena i formaldehida kojih ima, primjerice, u dimu cigareta. Zbog jednostavnog održavanja među najpopularnijim je sobnim biljkama. Zahtijeva vrlo malo njege. Zalijeva se tek kad se tlo osuši, a idealno mjesto za držanje je neizravno svjetlo.
Sobna paprat – Nephrolepis exaltata
Sobna paprat zelena je biljka koja je prirodni ovlaživač zraka i lijepo izgleda. Idealan je za one koji imaju problema sa suhom kožom i ostalim popratnim tegobama hladnog vremena. Osim što ovlažuje zrak, također uklanja tragove formaldehida i većinu drugih vrsta toksina. Kod održavanja je sobnu paprat važno držati na osvijetljenom mjestu i obilno zalijevati.
Zeleni ljiljan - Chlorophytum comosum
Zeleni ljiljan je uobičajena sobna biljka i lako se održava. U samo 2 dana može ukloniti do 90 posto toksina iz zraka. Listovi zelenog ljiljana rastu vrlo brzo i pomažu apsorbirati štetne tvari poput plijesni ili drugih alergena. Također uklanja manje količine formaldehida i ugljičnog monoksida iz okoliša. U jednom testu, soba puna zelenih ljiljana očišćena je od ugljičnog monoksida u samo 24 sata.
Svekrvin jezik – Sansevieria trifasciata
Svekrvin jezik ili sanseverija noću proizvodi kisik pa je idealna biljka za spavaću sobu. Jednako je pogodan za svijetla i tamna mjesta. To je zapravo jeftin način pročišćavanja zraka. Posebno je pogodan za spavaće sobe gdje je, inače, osjetljivo postavljati bilo kakve biljke, jer većina njih, za razliku od ove, noću uzima kisik iz zraka. Također pročišćava mnoge druge otrovne čestice iz okoliša.
Fikus - Ficus elastica robusta
Ova biljka osvježava zrak i smanjuje štetne mikroorganizme u prostoriji. Njegova učinkovitost u pročišćavanju zraka s vremenom se poboljšava. Bakterije koje se nalaze u lišću fikusa hrane se toksinima iz zraka. Ovim procesom fikus ispušta čisti zrak, a kako sama biljka raste, njezini mikroorganizmi se množe i tako postaju učinkovitiji u daljnjem pročišćavanju okoliša.
Krizantema
Krizantema je posebno atraktivna biljka, učinkovita u uklanjanju štetnih organskih spojeva (VOC spojeva). Mnogi duhanski proizvodi sadrže visoke razine benzena što ovu biljku čini korisnom u domovima pušača.